Zamknij

Ta Bursa znaczy wiele dla historii Mielca. Ma 110 lat [FOTO]

10:23, 07.12.2022 . Aktualizacja: 12:35, 07.12.2022

W tym roku mija 110 lat od oddania do użytku budynku Bursy Gimnazjalnej wraz z Kaplicą p.w. Św. Stanisława Kostki mieszczącej się przy dzisiejszym budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.

Budynek Bursy został wzniesiony w latach 1911-1912 z inicjatywy bł. ks. Romana Sitki, obecnie patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. Od 1912 roku w Bursie Gimnazjalnej mieszkali uczniowie mieleckiego Gimnazjum. W latach 1940 – 1944 budynek zajęli okupanci. Po wojnie w Bursa ponownie służyła uczniom Gimnazjum i uczennicom Państwowego Liceum Pedagogicznego.

Na początku lat 60-tych dwudziestego wieku w budynku Bursy funkcjonowało Technikum Ekonomiczne a później internat. Przez wszystkie te lata Bursa odegrała istotną rolę w środowisku lokalnym, a szereg pokoleń jej wychowanków swoją wiedzą i umiejętnościami wzbogaca „małą” i „dużą” Ojczyznę.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w miniony piątek przygotowali uroczystość rocznicy powstania Bursy. - Pragniemy godnie uczcić ten wspaniały jubileusz w gronie dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników - obecnych i dawnych, uczniów i absolwentów, przyjaciół i sympatyków Bursy. Wspólnie chcemy podsumować pewien etap działalności jednej z najstarszych placówek edukacyjnych w powiecie – przekazywali w zaproszeniu.

[FOTORELACJA]9731[/FOTORELACJA]

Jubileuszowe spotkanie 2 grudnia rozpoczęła Msza św. w kaplicy pw. św. Stanisława Kostki, która jest ważną częścią Bursy. Eucharystii przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie ks. Jacek Soprych, który przywiózł ze sobą krzyż infułacki bł. ks. Sitki, najcenniejszą pamiątkę, jaką Seminarium po nim posiada. Kazanie wygłosił ks. Edward Brzana, proboszcz parafii Czarna Sędziszowska, gdzie się urodził i wychował ks. Sitko.

Postać błogosławionego księdza Sitki tego dnia była przywoływana wielokrotnie. - Mamy wrażenie jakby przechadzał się między nami. Szanujemy i troszczymy się o to dziedzictwo materialne, które nam zostawił. Ono, ale i on są dla nas ważni, bo wiemy, że przekazywanie wartości w takim miejscu, gdzie czuć ducha tak wielkiego człowieka, jest o wiele łatwiejsze. Dla nas bł. ks. Sitko jest nie tylko budowniczym tego miejsca, ale także drogowskazem i wzorem. Mam nadzieję, że to, co on tutaj po sobie zostawił i czym żył, będziemy umieli przekazać naszym uczniom, a oni pójdą z tym dalej – podkreślała Marta Mysona, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych. 

- Miejsca gdzie posługiwał ksiądz Sitko mają swój dalszy ciąg. Tak jest w Czarnej Sędziszowskiej, tak jest w Tarnowie. I my robimy wszystko w Mielcu, aby to miejsce było dalszym ciągiem wizji duszpasterstwa młodzieży, jaką realizował ksiądz Sitko – powiedział ksiądz Waldemar Ciosek z parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu, na której terenie znajduje się Bursa z kaplicą. 

- Kiedy 15 lat temu porwaliśmy się na kapitalny remont tego miejsca, powiedzieliśmy sobie, że chcemy stworzyć dobrą przestrzeń właśnie dla duszpasterstwa młodzieży, które tu powinno się rozwijać. Chcemy aby ta mielecka Bursa była takim miejsce, aby był ten ciąg dalszy pracy z młodzieżą i z dziećmi – komentował Ciosek.

Proboszcz Ciosek wskazał jeszcze na jedną ważną naukę, jaka płynie z historii Bursy i błogosławionego kapłana. - Roman Sitko nie wchodził w  żadne sojusze tronu z ołtarzem, a współpracował z wszystkim. Razem ze społeczeństwem wybudował tę Bursę. I w historii Mielca, naszej parafii, nie ma takich sojuszy, a jest uczciwa współpraca – zaznaczył Ciosek.

Zespół Szkół Ekonomicznych przygotował także wystawę historycznych fotografii, która została zlokalizowana na ogrodzeniu i we wnętrzach Bursy.

[DAWNY]1670332989460[/DAWNY]

Zdjęcia archiwalne Bursy za Muzeum JADERNÓWKA!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

asaasa

6 4

za dawnych czasów to byli super dyrektorzy LE np Pan Szobak . Mimo komuny byli bardzo szlachetni i oni nas kształtowali. A teraz ..szkoda mówić.... 10:55, 07.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KlawyKlawy

2 7

I oczywiście kościółkowa mafia wszędzie. Średniowiecze… chrońcie dzieci przed tym kato złem. 23:43, 07.12.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

w średniowieczuw średniowieczu

1 0

powstały pierwsze na świecie:
- uniwersytety
- szpitale
- rozwinął się system prawny
- reszty proszę doczytaj 19:48, 09.02.2023


0%