Zamknij

Znany mielecki budynek ma już 110 lat. Na jubileusz ślubowanie [FOTO]

23:53, 14.11.2022 Aktualizacja: 02:33, 15.11.2022

Efektowny gmach Elektryka, czyli obecnie Zespołu Szkół imienia Groszkowskiego a pierwotnie lokalnego Gimnazjum to obiekt, który zna chyba każdy mielczanin. Jeden z historycznych symboli miasta. Minęło już 110 od jego budowy. Natomiast znane w regionie Technikum Elektryczne funkcjonuje tam już 55 lat.

[FOTORELACJA]9686[/FOTORELACJA]

Gmach ZS im. prof. Groszkowskiego w Mielcu został oddany do użytku 3 grudnia 1912 roku, po trwającej przeszło dwa lata budowie. Głównym zamysłem twórców budynku było zorganizowanie w Mielcu szkoły średniej - umożliwiającej dalszą naukę młodzieży kończącej szkoły ludowe w powiecie. Tylko w pierwszym roku działalności gimnazjum w jego nowych murach naukę podjęło 326 uczniów.

Historia budynku i prowadzonej w nim działalności była trudna i burzliwa ze względu na czasy, w jakich mieleckiemu gimnazjum przyszło rozpoczynać pracę – był to przecież okres, kiedy powiat mielecki znajdował się pod zaborem austriackim

Później, 9 sierpnia 1914 roku, dyrektor ówczesnej szkoły zmuszony był oddać gmach władzom wojskowym z przeznaczeniem na koszary dla wojsk austriackich. Po odroczeniu roku szkolnego 1914/1915, budynek m.in. pełnił rolę szpitala wojskowego, przetrzymywano w nim również jeńców wojennych.

W czasie drugiej wojny światowej z kolei, szkoła straciła 75% księgozbioru, meble i pomoce naukowe. Część budynku przeznaczono na szkołę volksdeutschów, a od 1940 roku pozostałą część na magazyn zbożowy i skład części lotniczych. Pod koniec działań wojennych, w 1944 roku, mieścił się tu radziecki szpital wojskowy. Gimnazjum wróciło do swojego budynku dopiero w styczniu 1945 roku.

- Niewiele placówek może poszczycić się tak długą historią. To nie tylko budynek, ale też ludzie, którzy spędzali tutaj większość swojego życia. Budynek ten pamięta czasy zaborów, okres dwudziestolecia międzywojennego, Polski Ludowej, III Rzeczypospolitej. Szkołę tę opuściły tysiące osób, wśród których znaleźli się przyszli politycy, działacze społeczni, samorządowi, przedsiębiorcy, ludzie nauki, kultury, sportu oraz przedstawiciele niemal wszystkich profesji – mówiła Lidia Gereło, dyrektor Zespołu Szkół imienia Groszkowskiego podczas piątkowej uroczystości jubileuszu 110-lecia Gmachu Szkoły oraz 55-lecia Technikum Elektrycznego, obecnie Technikum numer 4.

- 110 lat budynku to mnóstwo zdarzeń miłych, sympatycznych ale wydarzeń, które niosły za sobą potrzebę okazania się być godnymi bycia Polakami. To miejsce na pewno spotkało na swojej drodze ludzi, którzy tak właśnie do polskości, patriotyzmu podchodzili. To ci, którzy czuli potrzebę wybudowania tego obiektu. Później była walka by zajęcia edukacyjne różnego charakteru się odbywały – podkreślał Dariusz Bździkot z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

- Szkoła to tkanka materialna, ale przede wszystkim ludzie. Bez wizji sprzed 110 – 115 laty tego budynku by nie było. Wtedy były całkiem inne czasy, w wielu miejscowościach w Polsce był jeszcze analfabetyzm. To była wielka wizja ojców-założycieli, którzy tę szkołę wybudowali – komentował poseł Fryderyk Kapinos.

- Szkoła powstała, gdy Polski nie było na mapie. Te 110 lat to bardzo burzliwe czasy. Ale szkoła przetrwała i ma wiele sukcesów dydaktycznych. To są tysiące absolwentów i jest to bardzo ważna jednostka edukacyjna na mapie naszego powiatu – podkreślał mielecki starosta Stanisław Lonczak.

Rok 1967 przyniósł istotne zmiany w szkolnictwie mieleckim. Od 1 września, zarządzeniem Kuratora Okręgu Szkolnego w Rzeszowie, utworzono w Mielcu Technikum Elektryczne. Jego dyrektorem został Jan Woźniak. Od początku szkoła miała charakter elitarny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w pierwszej klasie, naukę mogli tu kontynuować tylko najzdolniejsi absolwenci szkół podstawowych. Samodzielne technikum funkcjonowało przez 5 lat.  Po tym czasie zaistniała potrzeba utworzenia szkoły zbiorczej, która mogłaby kształcić w różnych zawodach. W roku 1974 utworzono Zespół Szkół Zawodowych nr 1. W jego skład weszły Technikum Elektryczne, Zasadnicza Szkoła Elektryczna oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca.

Posłanka Krystyna Skowrońska doskonale pamięta najlepsze czasy tak zwanego Elektryka. - To byli fantastyczni uczniowie technikum elektrycznego i tu były najlepsze dyskoteki w mieście. Obok szkoły było fantastyczne lodowisko. Absolwenci technikum elektrycznego tu rozpoczynali edukację, potem pracowali w bardzo wielu odpowiedzialnych miejscach, prowadzą własne biznesy i mają specjalny klub absolwentów. W tej szkole było też fantastyczne liceum pedagogiczne, elektryczne, ekonomiczne. To miejsce żyje. Miało fantastycznych dyrektorów, nauczycieli. I wszyscy absolwenci o tym pamiętają – opowiadała.

Piątkowy jubileusz uświetniły artystyczne występy Mieleckiej Orkiestry Dętej oraz wystawa pod tytułem „Z dziejów szkoły”. Wspólne świętowanie rozpoczęła msza święta, zwieńczyło spotkanie pokoleń, w którym udział wzięli absolwenci szkoły z różnych roczników i jej sympatycy.

Bardzo ważnym elementem jubileuszu było też ślubowanie kadetów z klasy o profilu wojskowym, jaka już od lat funkcjonuje w Zespole Szkół imienia Groszkowskiego. Była to podniosła forma zobowiązania wobec całej społeczności uczniowskiej. Zgodnie z przyjętym ceremoniałem, kadeci złożyli akt przyrzeczenia na sztandar Zespołu Szkół, w obecności nie tylko licznie zaproszonych gości, ale również swoich rodzin i szkolnych kolegów.

- Jestem dumny patrząc na tych młodych ludzi, którzy składali przysięgę. Serce rośnie widząc was w tym mundurze. Widać, jak wyssaliście patriotyzm z mlekiem matki, w domach rodzinnych musieliście być pięknie kształtowani – mówił do kadetów poseł Fryderyk Kapinos.

- Tym młodym uczniom, którzy ślubowali gratuluję odwagi i życzę, aby ich kariera, która tak polsko się zaczyna, przynosiła Polsce zaszczyt, szkole olbrzymi honor i olbrzymią radość dla rodziców – podkreślił reprezentujący podkarpackiego Kuratora Oświaty Dariusz Bździkot.

[DAWNY]1668466357598[/DAWNY]


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

DocDoc

16 5

Czy w tym kraju nie można zorganizować normalnej, wesołej imprezy? Wszystko z nadęciem, piepr*enie o patriotyzmie, mleku matki, honorze, itp. To po prostu szkoła, ma trzymać wysoki poziom kształcenia i tyle. 08:45, 15.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

..

8 4

Kilkadziesiąt lat temu ta szkoła była chlubą Mielca i okolic, a dziś jej poziom edukacji sięgnął dna.
Może znajdzie się jakiś orzeł lub jastrząb i odbuduje prestiż tej szkoły, bo poki co są same wróble. 11:46, 15.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uczen1b,louczen1b,lo

12 1

szkoda mi tego ogrodzenia co zlikwidowali, należało odbudować z nowych materiałów dokładnie taki sam, dziś takich ogrodzeń się nie buduje więc to też była pamiątka historyczna, replika przynajmniej od strony parku czyli Sękowskiego lub ekonomika Warszawskiej, a pozostały fragment mógłby być z Lerua tak jak zrobili, powiedzcie mi czemu ci ludzie mając świadomość że to ogrodzenie jest nietypowe i warte zachowania albo odtworzenia postapili jak postapili?? kto o tym zdecydował? 14:05, 15.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ex-UczeńEx-Uczeń

6 1

A mnie nie zaprosili! 16:41, 15.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaganek oświatykaganek oświaty

2 1

budowali szkołę, a wyszły koszary tere-fere-kuku, a od strony warszawskiej całkiem przypadkiem dorobili klasyczną synagogę teraz uczelnia wyższa,
a jak dobrze pójdzie to wszyscy nauczyciele po 20 latach dostaną awans zawodowy nauczyciela oświaty i będą dzieciom prać mózgi w ministerstwie oświaty, bo czym skorupka nasiąknie tym na starość trąci i już,
a hej.mielec zablokuje komentarze, bo nauczyciele to hinduskie święte krowy i zawsze mają rację, a każdy nie-pochlebca jest na indeksie 17:09, 17.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%