Zamknij

Żydowska dzielnica Mielca. Gdzie się znajdowała, co po niej zostało?

01:32, 18.10.2021 HM Aktualizacja: 15:05, 18.10.2021

Gdy wybuchła II wojna światowa spory fragment ówczesnej zabudowy Mielca zajmowały budynki ściśle związane z kulturą żydowską, nie tylko domy mieszkających w mieście Żydów, ale też okazała synagoga wraz z mniejszymi domami modlitwy. W Mielcu znajdowała się też rytualna rzeźnia czy spora łaźnia. Te obiekty tworzyły niewielką żydowską dzielnicę. Dzisiaj po tej zabudowie niemal nie ma śladu. 

Gdzie znajdowała się żydowska dzielnica Mielca?

Synagoga wraz z towarzyszącymi budowlami zlokalizowana była blisko Rynku, czyli ówczesnego centrum miasteczka Mielec. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się market Biedronka przy ulicy Sandomierskiej.

W rejonie, gdzie obecnie zlokalizowany jest parking i sklep monopolowy przy ulicy Nowy Rynek znajdowała się duża łaźnia. 

Niemcy spalili synagogę wraz z kilkudziesięcioma mieszkańcami Mielca 13 września 1939 roku. Później ruiny zostały rozebrane. Z krajobrazu Mielca zniknęły też niemal wszystkie sąsiednie kamienice, po łaźni nie ma najmniejszego śladu. 

Z dzielnicy żydowskiej zostały pojedyncze budynki mieszkalne oraz stacja trafo. Niemym świadkiem tej historii jest natomiast stary drewniany dom, który nadal stoi przy obecnym Nowym Rynku. Cudem ocalał do dzisiaj i jest wyjątkowym zabytkiem na mapie miasta. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Więcej zdjęć dawnego Mielca zobaczycie w naszym dziale Mielec z Dawnych Lat oraz odwiedzając Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" w Mielcu: Jadernych 19, www.facebook.com/JADERNOWKA/, www.muzeum.mielec.pl

[FOTORELACJA_LISTA]8911[/FOTORELACJA_LISTA]

Naturalnie zabudowa żydowska w Mielcu nie ograniczyła się do okolicy synagogi. Żydzi posiadali nieruchomości niemal w całym mieście, na przykład w okolicach obecnej ulicy Hetmańskiej - równoległa uliczka w trakcie II wojny światowej została przez Niemców nazwaną ulicą Żydowską.

Więcej zdjęć dawnego Mielca zobaczycie w naszym dziale Mielec z Dawnych Lat oraz odwiedzając Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" w Mielcu: Jadernych 19, www.facebook.com/JADERNOWKA/, www.muzeum.mielec.pl

[DAWNY]1634513481665[/DAWNY]

 

(HM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%