Zamknij

Dlaczego drewniana podłoga czasem skrzypi?

19:40, 03.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:40, 03.08.2020

Drewniane podłogi zachwycają ponadczasowym pięknem, ale równocześnie bywają problematyczne. Dziś skupimy się na tym, dlaczego drewniana podłoga skrzypi i jak temu zapobiec. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj całość!

Zdarza się, że gdy wreszcie spełnimy swoje marzenie o klimatycznej, drewnianej podłodze, kiedy producent parkietu już dostarczy nam wymarzony materiał, a montażysta umieści go w pomieszczeniach, po pewnym czasie pojawia się ten problem: drewniana podłoga zaczyna skrzypieć, a my coraz częściej myślimy, że popełniliśmy błąd podczas wyboru! I choć wnętrze wygląda pięknie, niepokoimy się, że podczas montażu podłogi coś poszło nie tak. Czy skrzypienie drewnianej podłogi jest normalne? Czy można mu zapobiec? Niestety, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Drewno pracuje? Naturalnie!

Pamiętajmy, że drewno jest naturalnym materiałem, który „pracuje”, reagując na warunki, które panują w pomieszczeniu, tj. temperaturę i wilgotność. Zazwyczaj sprzedawca lub producent parkietu np. AvanceFloors czy drewnianej podłogi, którą wybieramy, informuje o takich specyficznych właściwościach naturalnego materiału. Podczas „pracy” drewno ociera się o siebie, powodując efekt skrzypienia — niekiedy to normalny efekt tuż po prawidłowym ułożeniu, który z czasem zniknie i nie jest traktowany jak wada. Jednak gdy podczas chodzenia po skrzypiącej podłodze możemy zauważyć, że ugina się ona w niektórych miejscach, prawdopodobnie jest to sygnał ostrzegawczy, że drewniana podłoga została ułożona nieprawidłowo.

Skrzypiąca podłoga — przyczyny

Najczęściej za skrzypienie odpowiada nieprawidłowy montaż — a więc brak odpowiedniego podkładu czy też zbyt luźne lub zbyt ciasne ułożenie. Czasem problemem okazuje się także brak tzw. szczelin dylatacyjnych przy ścianach, czyli niewielkich przerw pomiędzy podłogą a ścianą (gdy drewno pracuje, np. pęczniejąc pod wpływem wilgoci, potrzebuje więcej miejsca). Skrzypienie może także oznaczać, że parkiet czy inna drewniana podłoga została ułożona na nierównej powierzchni. Te wady, poza skrzypieniem, mogą to także prowadzić do szybszego zużywania podłogi i innych uszkodzeń.

Zdarza się, że podłoga skrzypi okresowo, odpowiadając na zmianę warunków, np. większą wilgoć, zmianę temperatur, czasem „winowajcą” okazuje się po prostu luźna klepka w parkiecie.

Jak poradzić sobie ze skrzypiącą podłogą?

Jeśli mamy drewniany parkiet, rozwiązaniem może być przybicie luźnych klepek gwoździami. Inne metody to zastosowanie olejów lub specjalnych preparatów do skrzypiących podłóg, a także wsypanie talku w szczeliny — te substancje mogą zminimalizować efekt tarcia, ale upewnijmy się, że są dobrane do typu naszej podłogi. 

Niektórzy stosują doraźne rozwiązanie — położenie dywanów w skrzypiących miejscach. W miarę możliwości warto wykonać szczelinę dylatacyjną, jeśli jej brakuje. Przede wszystkim pamiętajmy, aby już podczas montażu pamiętać o wskazówkach, które daje producent parkietu lub innej drewnianej podłogi, ponieważ — jeśli skrzypienie wynika z błędnego ułożenia podłogi — najczęściej jedynym rozwiązaniem problemu jest całościowe lub częściowe położenie materiału od nowa.

Czy skrzypienie podłóg można… polubić? Choć wydaje się to dziwne, niektóre osoby lubią skrzypiącą, drewnianą podłogę. Kojarzy im się ze starym domem „z duszą” oraz przytulnym, rodzinnym miejscem. Nadaje też domowi charakterystycznego klimatu, który z czasem zaczyna się traktować jak coś normalnego. Mimo wszystko, w miarę możliwości warto sprawdzić, dlaczego podłoga w naszym domu skrzypi, ponieważ jej naprawienie może okazać się proste i sprawić, że podłoga przez dłuższy czas pozostanie w dobrym stanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%