Zamknij

Zakup ziemi rolnej - kto może ją nabyć?

13:50, 31.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:51, 31.07.2020

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie tylko rolnicy mają prawo do nabycia ziemi rolnej. Działkę rolną, której powierzchnia nie jest większa niż 1 ha, może nabyć również inna osoba. Jednak wiele zależy tak naprawdę od lokalizacji.

To, w jaki sposób powinien odbywać się obrót nieruchomościami rolnymi, reguluje prawo, które znowelizowano 26 czerwca 2019 roku. To właśnie wtedy w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego złagodzono ograniczenia, jakie były do tej pory. Przyjrzyjmy się zatem, jak obecnie wygląda kupno ziemi rolnej i co się z tym wiąże.

Działka rolna - czyli co?

Zacznijmy od sprecyzowania, jaka ziemia jest określana mianem rolnej. Wedle tego, co przeczytamy w ustawie, to, czy dana działka jest zakwalifikowana jako działka rolna, zależy od zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W razie, gdy gmina takowego nie posiada, zweryfikować należy ewidencję gruntów i budynków. Nawet jeśli tylko niewielka część jest zaklasyfikowana jako ziemia rolna, a reszta na przykład jako teren mieszkaniowy, to działka podlega ustawie.

Kto może nabyć ziemię rolną?

Wiele osób wyczekiwało zmian w ustawie z nadzieją, że przepisy zostaną bardziej dostosowane do ich potrzeb. Niestety w dalszym ciągu w większości przypadków kupno ziemi rolnej jest dostępne jedynie dla rolników. Pojawiło się jednak kilka wyjątków i to na nich dzisiaj się skoncentrujemy.

Najprościej wygląda to w przypadku działek o powierzchni nieprzekraczającej 0,3 ha. Wtedy na zakup może zdecydować się każdy – nie ma obowiązku prowadzenia działalności rolniczej, ani też okresowego zakazu sprzedaży działki w przyszłości.

Możliwy jest również zakup gruntów rolnych zabudowanych, których powierzchnia jest nie większa niż 0,5 ha. Pod warunkiem, że 30 kwietnia 2016 roku znajdowały się na nich budynki mieszkalne, urządzenia i budynki do produkcji rolniczej, z których obecnie się nie korzysta.

Działkę większą, ale jednocześnie nieprzekraczającą 1 ha również może kupić osoba nieprowadząca działalności rolniczej, pod warunkiem, że nie korzysta z prawa pierwokupu. Zakup działki przekraczającej 1 ha może być tylko po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Warto też pomyśleć o konsekwencjach zakupu. Nie w każdej sytuacji możliwa jest sprzedaż działki w dowolnym momencie, co także precyzuje ustawa. Dlatego też decydując się na zakup, należałoby się dobrze zastanowić i mieć pewność, że będą pieniądze na dalsze inwestycje związane z zagospodarowaniem.

Skąd pozyskać środki na zakup?

Ceny działek są różne w zależności od powierzchni i lokalizacji. Nawet jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup, niekoniecznie mamy całą kwotę. Najprościej byłoby w takiej sytuacji starać się o kredyt, ale pamiętajmy, że w obecnej sytuacji, banki podchodzą do klientów coraz ostrożniej i chociaż oprocentowanie jest na stosunkowo niskim poziomie, to o kredyt trudniej. Zamiast kierować się do banku, możemy skontaktować się z Ambulatorium Kredytowym, gdzie na wsparcie finansowe możemy liczyć nawet w trudniejszej sytuacji. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%