Zamknij

Kiedy należy stosować antywylegacze?

16:28, 21.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:29, 21.05.2020

Właściwa jakość i ilość zbiorów zbóż jest istotna dla każdego rolnika. Poprzez zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, w tym antywylegaczy, można uzyskać najlepsze plonowanie.

Antywylegacze - co to jest?

Branża rolna posiada do dyspozycji szeroką gamę środków ochrony roślin, które pozwalają na ochronę zbiorów przed licznymi zagrożeniami.

Wśród wielu dostępnych produktów znajdują się również antywylegacze, których głównym zadaniem jest ochrona przed wyleganiem zbóż.

Wyleganiem nazywa się pochylanie się łanów oraz łamanie roślin, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia plonów. Wylegające zboża mają trudności z poborem właściwych składników pokarmowych i wody, a także nie mają wystarczającego dostępu do słońca. Takiemu niebezpieczeństwu zapobiegają antywylegacze.

 

Jak działają antywylegacze?

Środek ochrony roślin określany jako antywylegacz może zawierać różne składniki bioregulujące, w tym między innymi:

  • chlorek chloromekwatu (CCC),
  • trineksapak etylowy,
  • etefon,
  • proheksadion wapnia i chlorek mepikwatu.

 

Każdy z nich posiada nieco inne działanie. Głównym celem stosowania takich preparatów jest jednak wzmocnienie zbóż przed wyleganiem oraz łamliwością, co może nastąpić także na skutek niekorzystnych warunków pogodowych.

Jednym z producentów tego typu specyfików jest firma Syngenta, która dostarcza szeroką gamę nowoczesnych środków ochrony roślin.

 

Antywylegacze - jak je stosować?

Przy stosowaniu antywylegaczy bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z zalecaniami producenta pod względem dawek, terminów, a także warunków pogodowych wymaganych do przeprowadzenia oprysku.

Środki tego typu stosuje się w okresie intensywnego wzrostu roślin, lecz konkretne terminy zależne są od wybranego specyfiku. Najczęściej stosowane preparaty z CCC używane są od fazy uwalniania się pierwszego kolanka, natomiast etefon od fazy trzeciego kolanka zbóż, czyli przy wydłużaniu się źdźbła.

Wobec tego w celu zapobiegania wylegania zbóż warto stosować odpowiednie antywylegacze - dzięki nim plony mogą być jeszcze większe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%