Zamknij

Wiosna w wazonie ? jak zachować dłużej świeże kwiaty?

13:30, 14.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:30, 14.05.2020

Natura czeka na nas nie tylko za oknem – nadszedł najlepszy czas, aby wreszcie wpuścić wiosnę do mieszkań i przyozdobić wnętrza kwiatowymi akcentami! Budząca się do życia przyroda to również doskonały moment, aby sprawić bliskim niespodziankę w postaci bukietu wiosennych kwiatów, o czym doskonale przekonać można się na kwiatowadostawa.pl. Niezależnie jednak od okazji, bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o kwiaty cięte. Jak więc zatroszczyć się o wiosenne kwiaty w wazonie, aby przedłużyć ich świeżość, a tym samym cieszyć się ich urokiem na dłużej? Zobacz najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji kwiatów ciętych.

Wiosenne kwiaty cięte – przedłuż ich życie

Pielęgnacja kwiatów ciętych zaczyna się jeszcze przed włożeniem kwiatów do wazonu – to właśnie wtedy jest najlepszy moment, aby podciąć końcówki ich łodyg. Jest to pierwszy krok, dzięki któremu bukiet wiosennych kwiatów dłużej będzie cieszył swoimi walorami estetycznymi. Pamiętaj jednak, aby zrobić to za pomocą ostrego narzędzia. Tępy nóż czy nożyczki mogą zmiażdżyć tkanki roślin, co utrudni pobór wody i da tylko odwrotny efekt od oczekiwanego. Ponadto, zanim włożysz wiosenne kwiaty do wody, usuń z dolnej części łodyg wszelkie listki.

Bukiet wiosennych kwiatów zanurz w wodzie jedynie do połowy pędów. Do napełnienia wazonu najlepiej sprawdzi się woda letnia – nie za ciepła i nie za zimna. Warto też zdecydować się na przegotowaną wodę. Nieprzegotowana woda posiada więcej pęcherzyków tlenu, które blokują naczynia roślin, a tym samym ograniczają pobór wody przez kwiaty.

Co z wiosennymi kwiatami, gdy te już pięknie zdobią wnętrze mieszkania? Najważniejsza jest codzienna wymiana wody. Jest to bardzo prosty krok, jednak w natłoku codziennych obowiązków łatwo o tym zapomnieć. Tymczasem świeża woda daje gwarancje, że bukiet wiosennych kwiatów nie zwiędnie przedwcześnie. Jeśli w kompozycji kwiatów któryś z elementów uschnie bądź przekwitnie, usuń go jak najszybciej z bukietu. W ten sposób przedłużysz świeży wygląd innych kwiatów i roślin z kompozycji. Przy wymianie wody ponownie warto przystrzyc łodygi, aby zwiększyć kwiatom możliwość poboru wody. Jak jeszcze zachować świeże kwiaty na dłużej? Dobrym sposobem będzie również ustawienie wazonu w nieco zacienionym i chłodnym miejscu. Nie warto więc przegrzewać pomieszczeń, w których dekoracją są wiosenne akcenty w postaci ciętych kwiatów!

Zadbaj o swoje ulubione wiosenne kwiaty cięte

Tulipany to chyba najpopularniejsze wiosenne kwiaty, które symbolizują wiosnę. Ich przeróżne kolory sprawiają, że są to kwiaty idealne na każdą okazję. Na pewno nie można im też odmówić wyjątkowego uroku! Jak więc cieszyć się ich pięknem na dłużej? Tulipany lubią wyłącznie swoje własne towarzystwo, dlatego najlepiej nie mieszać ich z innymi gatunkami wiosennych kwiatów. Dobrze służy im za to… cukier. Możesz dodać więc odrobinę cukru, aby przedłużyć ich trwałość.  

Wiosna to również czas na hiacynty i narcyzy (te w żółtej kolorystyce znane jako żonkile). Oba te gatunki należą do roślin z rodziny cebulowych, jednak to niejedyna wspólna ich cecha. Hiacynty i narcyzy wydzielają specyficzny śluz, który niestety nie służy ich trwałości. Co więc zrobić, aby cieszyć się tymi kwiatami na dłużej? Dobrym sposobem jest włożenie ciętych kwiatów do wody na 10 minut, a następnie wymiana jej na świeżą partię. Hiacyntom i narcyzom warto też wymieniać wodę w wazonie częściej niż standardowo.

Hiacynty i narcyzy w kompozycjach? Czemu nie! Jeśli kwiaty te mają być jedynie dodatkiem do innych roślin, najlepiej włożyć je osobno do wody na jedną noc. Dopiero następnego dnia można łączyć je z innymi gatunkami roślin. W ten sposób ograniczysz negatywne działanie śluzu na inne kwiaty czy elementy zielone w bukiecie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%