Zamknij

Czy konsolidacja pożyczek jest dobrym rozwiązaniem?

13:10, 31.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:12, 31.03.2020

Kiedy nasza sytuacja finansowa nie pozwala na regularne oszczędzanie, a nasz miesięczny budżet jest szczegółowo zaplanowany, nawet najmniejszy nagły wydatek może wiązać się z dodatkowymi komplikacjami. Z powodu braku innych możliwości często w takim wypadku wybieramy sfinansowanie swoich potrzeb za pomocą pożyczki, jednak w momencie, kiedy nasze finanse i tak są już dość napięte, każde dodatkowe zobowiązanie tylko zwiększa nasze trudności z terminową spłatą należności.

W takim momencie realnym zagrożeniem staje się wpadnięcie w spiralę finansową. Na czym ona polega? Jest to określenie związane z zaciąganiem kolejnych pożyczek na spłatę wcześniejszego zadłużenia, które w rzeczywistości zwiększa realną kwotę do zwrotu, ponieważ dodaje do niej koszty kolejnych zobowiązań. Jednym z często wykorzystywanych sposobów na pokonanie takich problemów jest połączenie wszystkich swoich należności w jedną ratę w ramach pożyczki konsolidacyjnej. Czy jednak faktycznie jest to dobry sposób na wyjście z długów?

Na czym polega konsolidacja chwilówek?

Konsolidacja chwilówek polega na zaciągnięciu kolejnej pożyczki, która swoją kwotą obejmuje łączną wartość zadłużenia, lub jego części. W ten sposób całkowita suma, jaką musimy zwrócić, zostaje powiększona o oprocentowanie i opłaty związane z udzieleniem takiego zobowiązania, jednak zostaje ona rozłożona w czasie na raty, które są dostosowane do naszych możliwości finansowych. W większości przypadków to pożyczkodawca przekazuje pieniądze bezpośrednio naszym wierzycielom, dzięki czemu nam pozostaje do uregulowania jedynie wygodna miesięczna rata.

Kiedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z takiej oferty?

Pożyczka konsolidacyjna jest sposobem, na który często decydują się osoby, które już wpadły w spiralę zadłużenia lub też czują, że spłata ich comiesięcznych należności powoli zaczyna być coraz bardziej problematyczna. Wiele osób decyduje się na pożyczanie mniejszych kwot u różnych pożyczkodawców w celu opłacania bieżących wydatków. Nie można jednak zapominać, że każda niespłacona w terminie chwilówka wiąże się z konieczności spłaty nie tylko samej pożyczki, ale również odsetek, jakie zostały naliczone w wyniku niedopełnienia warunków umowy. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsolidacja, która pozwala na realne obniżenie miesięcznych kosztów zwrotu zadłużenia.

Warto przy tym pamiętać, że każda pożyczka, w tym ta mająca na celu konsolidację pozostałych zobowiązań, związana jest z dodatkowymi kosztami, dlatego w momencie, kiedy i tak borykamy się już z trudnościami finansowymi, taka decyzja powinna być poprzedzona dokładnym przemyśleniem zarówno zalet, jak i wad takiego rozwiązania. Możliwe, że potrzebne środki można uzyskać, na przykład ograniczając inne wydatki lub zaciągając pożyczkę u znajomych czy rodziny bez dodatkowych kosztów. Dopiero kiedy zdecydujemy, że pożyczka konsolidacyjna to nasz jedyny sposób na wyjście z kłopotów powinniśmy się na nią zdecydować.

Czy jest to bezpieczne?

Każda tego rodzaju pożyczka, tak samo, jak wszystkie inne produkty finansowe oferowane przez wiarygodnych pożyczkodawców pozabankowych musi być zgodna z obowiązującymi w Polsce przepisami. Dlatego osoba decydująca się na skorzystanie z takiej oferty może czuć się bezpiecznie.

Jednak najważniejszą rzeczą, która ma zasadniczy wpływ na naszą stabilność finansową, są nasze własne decyzje. Bardzo istotne jest więc rozważenie czy takie rozwiązanie faktycznie będzie pomocne w naszej sytuacji. Decydując się na nie, warto przeglądać różne możliwości i porównywać dostępne warunki, w tym celu sprawdź oferty pożyczek pozabankowych, w tym również te pozwalające na konsolidację zadłużenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%