Zamknij

Self-publishing - wady i zalety

16:39, 18.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:40, 18.02.2020

Coraz bardziej popularną formą wydawania książek jest self-publishing. Oznacza to, że autor sam wydaje swoją książkę. Ta forma cieszy się rosnącą sławą, chociaż cały czas słabą. Autorzy są często krytykowani i atakowani pomimo, że forma ta już długo jest obecna na rynku wydawniczym. Wśród najbardziej znanych self-publisherów wymienić można między innymi Juliusza Słowackiego, Oscara Wilda czy Marka Twaina.

Niestety utarło się przekonanie, że tylko dobrych autorów wydaje wydawnictwo, a tych korzystających z self-publishing określa się słabymi. Niektórzy zbyt wcześnie decydują się na wydanie swojej książki, zapominając, że wymagają jeszcze dopracowania. Self-publishing to spora inwestycja dla autora, a autorzy chcąc zaoszczędzić nie korzystają z redakcji i korekty książki. Co w efekcie daje wrażenie publikacji drugiej kategorii. Kolejną wadą self-publishing'u jest to, że autor musi samodzielnie szukać osób odpowiedzialnych za redakcję, korektę, opracowanie graficzne, promocję, dystrybucję oraz sprzedaż.

Zalety self-publishing'u

Z pewnością zaletą self-publishing'u jest to, że autor w całości sam odpowiada za wszystko. Nie musi godzić się na żadne ustępstwa lub długo czekać na publikacje, aby książka ostatecznie pojawiła się na półkach w księgarni. Ponadto autor korzystający z self-publishing'u może liczyć na znacznie większy procent ze sprzedaży. Z takiego druku na żądanie korzysta coraz większe grono osób, ponieważ rozwój technologii spowodował, że koszty znacznie się zmniejszyły.

Self-publishing jest świetnym rozwiązaniem dla osób, których teksty nie trafiają do wydawnictw lub nie chcą korzystać z wydawnictw. Zauważyć można, że coraz więcej osób korzystając z technologii pisze teksty. I na pewno warto podzielić się nimi z innymi, na przykład wydając tomiki poezji, albumy z pracami lub zdjęciami. Zwłaszcza jeśli piszemy różnego rodzaju poradniki lub tematyczne teksty i chcemy przy okazji zarobić parę złotych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%