Zamknij

Czym jest Kooperatywa Spożywcza?

13:41, 17.02.2020 D.R Aktualizacja: 21:52, 24.03.2020

Kooperatywa to wspólnota ludzi, którzy chcą kupować jakościowe produkty bez pośredników, prosto od rolnika, najlepiej lokalnego i angażować się w robienie zakupów z innymi. Drugim ogniwem kooperatywy są rolnicy, którzy troszczą się o jakość swoich upraw, ale też o środowisko.

Zależy nam na rolnikach, którzy dbają o swoją ziemię, w której jest życie. Szukamy rolników, którzy nie stosują nawozów sztucznych, dbają o bioróżnorodność swoich upraw. Minęły już czasy, kiedy obiektem pożądania były idealnie okrągłe jabłka z supermarketu, teraz świadomi konsumenci chcą naturalnych produktów.

W Polsce istnieje już kilkadziesiąt kooperatyw, teraz chcemy założyć taką w Mielcu. Celem nie jest zysk, lecz pozyskiwanie dobrej jakości produktów w możliwie niskich cenach.

Skupiamy się na żywności sezonowej i lokalnej, docelowo chcemy mieć własny lokal, w którym będziemy mogli przyjmować dostawy i rozważać towar. Kooperatywa to wolontariat i angażowanie się w działania dla dobra wszystkich, którzy do niej należą. Zależy nam na promowaniu zdrowego odżywiania, z czasem chcemy organizować ciekawe spotkania- wykłady, warsztaty, kiermasze.

Choć w ostatnich latach obserwuje się wyjątkowo intensywny rozwój takich inicjatyw na całym świecie, idea nie jest niczym nowym – spółdzielnie spożywcze prężnie rozwijały się już w przedwojennej Polsce jako odpowiedź na potrzeby mniej zamożnej części społeczeństwa.

Jak sprawdzana jest jakość oferowanych produktów?

Szukamy rolników, którzy nie stosują środków ochrony roślin i nie używają sztucznych nawozów. Bazujemy na zaufaniu, odwiedzamy rolników, rozmawiamy z nimi i patrzymy, jak prowadzą gospodarstwo.

Docelowo chcielibyśmy kupować żywność bez chemii. Rolnicy nie tylko pryskają, ale też nawożą sztucznie, stosują odchwaszczanie chemiczne.
Pryskają często jedną roślinę na różne szkodniki, choroby grzybowe i inne, nie jest to jeden oprysk w sezonie, a kilka.

Chcemy motywować rolników do upraw bez chemii. Jeśli ktoś chce być dostawcą, albo zna rolnika, który spełnia powyższe wymagania, prosimy o kontakt na adres- [email protected].  Mamy stronę www.koop.mielec.pl i fanpage na facebooku.

Rozwijające się kooperatywy wracają do korzeni spółdzielczości. Ich działalność to głos sprzeciwu wobec bezlitosnego względem małych gospodarstw i środowiska systemu masowej produkcji żywności.

 

(D.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%