Zamknij

Kim jest ortodonta i czym się zajmuje? Kiedy warto udać się do tego lekarza?

13:04, 22.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:04, 22.01.2020

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii. Zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych i korygowaniem występujących nieprawidłowości. Leczenie, usuwanie i wstawianie protez zębów ma długą historię. Udokumentowane źródła archeologiczne potwierdzają próby leczenia zębów około 12 tys. lat p.n.e. a pierwsze ślady protez zębowych pochodzą z VIII wieku p.n.e. Świadectwa historyczne potwierdzają wagę prawidłowego uzębienia w życiu naszych przodków.

Zdrowe zęby są ważne dla normalnego funkcjonowania człowieka ze względów praktycznych i estetycznych. Prawidłowy zgryz i zdrowe zęby umożliwiają jedzenie, mówienie i oddychanie, czyli podstawowe czynności życiowe. Zdrowe, ładne zęby są ozdobą ich posiadacza, a estetyczny wygląd jest koniecznością we współczesnym świecie. Leczeniem wad wrodzonych i nabytych uzębienia zajmuje się lekarz ortodonta.

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta to lekarz zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób narządu żucia. Specjalizuje się w badaniu wzrostu i rozwoju narządu żucia, badaniu i usuwaniu czynników zaburzających ten rozwój, zapobieganiu nieprawidłowościom i leczeniu zaburzeń i wad zębów, szczęk i twarzy. Obecnie w obiegowej opinii ortodonta funkcjonuje stereotyp, że ortodonta założy drogi aparat i będziemy posiadaczami pięknych zębów. W praktyce lekarz powinien najpierw ustalić przyczynę wady zgryzu, podjąć próbę jej usunięcia i dopiero wtedy podjąć próbę jej skorygowania odpowiednim aparatem. Wady zgryzu, którymi zajmuje się ortodonta mogą być wrodzone lub nabyte będące następstwem niewłaściwych nawyków, nieprawidłowej wymiany zębów mlecznych lub mechanicznych urazów twarzy. Wady zgryzu występują w trzech płaszczyznach i mogą być wadami złożonymi, więc leczenie nie jest proste. Najczęstsze nieprawidłowości to: stłoczenie lub szparowatość w wyniku zaburzenia stosunku wielkości i ilości zębów, zatrzymany ząb, gdy minęły dwa lata od czasu prawidłowego wyrznięcia, brak zawiązków zębowych po wypadnięciu zębów mlecznych i inne.

Jak przebiega standardowe leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne poprawia stan zdrowia jamy ustnej i jej wygląd, oraz daje większą szansę na zachowanie zębów do końca życia. Prawidłowo prowadzone leczenie ortodontyczne zapobiega chorobom przyzębia, likwiduje przeciążenia zębów, poprawia wymowę i przywraca miły uśmiech. Może być pierwszym etapem do leczenia protetycznego, implantologicznego lub periodontycznego. Proces leczenia jest wieloetapowy. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, bada wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej, wykonuje potrzebne badania obrazowe i jeśli jest taka potrzeba pobiera wycisk. Po ustaleniu planu leczenia, zależnie od zdiagnozowanej wady zgryzu, można założyć ruchomy lub stały aparat ortodontyczny. Leczenie ortodontyczne trwa zwykle 18 do 30 miesięcy a co dwa 4 do 6 tygodni konieczne są wizyty kontrolne. Po zdjęciu aparatu tkanki miękkie dookoła zębów nadal ulegają przebudowie. W celu utrwalenia efektów terapii ortodontycznej konieczna jest terapia za pomocą aparatów retencyjnych, trwająca mniej więcej tyle czasu, ile trwała terapia tradycyjnym aparatem ortodontycznym. Dopiero po utrwaleniu efektów leczenia osiągamy pożądany rezultat. Specjaliści ortodonci praktykują w renomowanych gabinetach stomatologicznych jak na przykład centrum medyczne Scanmed S.A. w Pabianicach: https://scanmed.pl/specjalizacje/ortodonta.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%