Zamknij

Płoty ogrodowe: dlaczego ogrodzenia z drewna są lepsze?

12:48, 22.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:48, 22.01.2020

Planujesz ogrodzenie swojego domu lub ogródka działkowego? To doskonały moment, aby dobrze zastanowić się nad tym, z jakiego materiału ogrodzenie sprawdzi się najlepiej. Do wyboru polskich konsumentów, którzy chcą skorzystać z łatwo dostępnych rozwiązań są ogrodzenia ze stali, z betonu oraz płoty drewniane. Dlaczego to właśnie płoty ogrodowe z drewna stają się każdego roku bestsellerem w tej kategorii i wdzięcznie wypełniają przestrzeń w naszym kraju?

Płoty drewniane: koszty, transport, montaż i utrzymanie

W pierwszej kolejności pochylmy się chwilkę nad sprawami czysto praktycznymi. Płoty ogrodowe z drewna, szczególnie rodzimych gatunków, takich jak sosna czy świerk, mają w miarę stałe, dosyć atrakcyjne ceny. Sposób obróbki i dostępność drewna sprawiają, że koszty produkcji płotu z drewna są relatywnie niskie, a co za tym idzie ceny są znacznie bardziej konkurencyjne, niż w przypadku płotów ze stali nierdzewnej czy betonu.

Weźmy pod uwagę również masę takiego ogrodzenia. Płoty drewniane są, w porównaniu do wyrobów z innych materiałów, zdecydowanie lżejsze, a co za tym idzie, łatwiejsze w magazynowaniu i transporcie. Ich masa oraz gabaryty pozwalają między innymi na samodzielny montaż. Płoty drewniane są w większości właśnie w taki sposób dystrybuowane: z przeznaczeniem do montażu przez klienta. W przypadku innych materiałów montaż bywa bardziej skomplikowany i może wymagać specjalnego sprzętu lub techniki.

Innym aspektem praktycznym jest utrzymanie płotu drewnianego. O ile ogrodzenie tego typu jest tańsze, łatwiejsze w transporcie i montażu, to wciąż ma tę wadę, że jest mnie odporne na czynniki atmosferyczne oraz czynniki niszczące, takie jak choćby uszkodzenia mechaniczne czy korozję biologiczną. Dlatego też regularnie wymaga się, by płoty ogrodowe drewniane były czyszczone i impregnowane.

Większość producentów płotów drewnianych (www.produktyogrodowe.pl) sprzedaje swoje wyroby, poddając je uprzednio impregnacji ciśnieniowej. Gwarantują w ten sposób od 5 do 10 lat odporności na czynniki niszczące. My polecamy gruntowną impregnację regularnie co około 3 lata. Rozumiemy przez to dokładne czyszczenie płotu drewnianego i pokrycie go środkiem powłokotwórczym dobrej jakości.

?

Płoty drewniane: architektura, funkcjonalność, ekologia

Do niewątpliwych zalet, jakie posiadają płoty drewniane, należy dopisać ich różnorodność. Na rynku dostępne są setki modeli, różniących się gatunkiem drewna, wymiarami i oczywiście samym designem. Mamy np. płoty ogrodowe ażurowe, drewniane płoty panelowe, płoty myśliwskie, płoty ogrodzeniowe z drewna, które są częściowo transparentne itd. Producenci prześcigają się w coraz to ciekawszych i bardziej oryginalnych projektach. Po części jest to wynikiem zwiększających się oczekiwań polskiego klienta, który coraz częściej szuka czegoś specjalnego (np. płoty bambusowe na wzór Dalekiego Wschodu).

Płoty ogrodowe drewniane można wykorzystać nie tylko jako ogrodzenia. Mogą posłużyć przy produkcji nowoczesnej pergoli czy altany ogrodowej, świetnie sprawdzają się jako ścianki działowe do wydzielania przestrzeni w dużych ogrodach – zastosowań jest naprawdę mnóstwo, warto z nich korzystać, by ogród stał się miejscem uporządkowanym i funkcjonalnym.


Ostatnią z zalet drewnianych płotów ogrodowych jest ich ekologiczność. Drewno to materiał biodegradowalny. Przy produkcji zużywane są mniejsze ilości wody, a sam płot osłonowy może w razie uszkodzenia zostać naprawiony niskim kosztem dla domowego budżetu oraz dla środowiska naturalnego. Słowem – polecamy!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%