Zamknij

Okna okrągłe na elewacji - czy warto?

21:30, 03.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:32, 03.12.2019

Okna wykorzystywane w domach jednorodzinnych zaliczane są do rozwiązań, po które sięga się, aby urozmaicić ich architekturę. To świetny, chociaż jednak niezbyt tani sposób, aby elewacja domu, jak i jego wnętrza uzyskały oryginalny charakter. Gdzie stosowane są okna okrągłe? Czym się odznaczają?

Okna okrągłe, nazywane rozetowymi wyróżniają się nietypowym okrągłym kształtem. Znane są już od czasów średniowiecza, zaś w budownictwie jednorodzinnym pojawiły się w XX wieku. Typowe okno okrągłe projektowano najpierw na planie róży, wypełniano ornamentem i witrażami. Obecnie rozetę redukuje się zwykle do szprosów, zaś mianem takiego typu przeszkleń określa się także innego rodzaju okna okrągłe, również bulaje. Dzięki ich zastosowaniu nasz dom będzie się wyróżniał na tle innych i zyska rys oryginalności. 

Gdzie można stosować okna okrągłe w domu? 

Okrągłe okna są charakterystyczne dla architektury bliskiej wzorcom tradycyjnym. Projektowano je chociażby w budynkach mających spadziste dachy inspirowane architekturą tradycyjną, chociażby dworkową, jak również stosowaną w domach-kostkach charakterystycznych dla modernizmu. W tym wypadku mają one formę bulaja, czyli typowego okna dla budownictwa okrętowego, które stało się inspiracją dla modernistycznej architektury. Okna rozetowe w domu zwykle mają na celu podkreślenie elementów architektonicznych, takich jak lukarna, facjata, ryzalit, czy wykusz. Wyróżnia się również dzięki nim wnęki i podcienia. Podkreślana jest dzięki nim wówczas symetryczna kompozycja detalu, jak i ściany elewacyjnej. W tejże funkcji stosuje się je również w roli zwieńczenia szczytowych ścian. Okna okrągłe używane są też celem urozmaicenia ścian elewacyjnych domów jednorodzinnych. W takim wypadku nie będzie obowiązywać zasada zachowania symetrii i umieszcza się je zwykle na ścianach, które zamykają strefy niewymagające bardzo dobrego doświetlenia, jak na przykład strefę komunikacyjną (np. klatka schodowa), albo małe wnętrza, takie jak łazienka.  

Okna rozetowe w naszych domach - materiał i wymiary 

O zastosowaniu okien okrągłych w wybranych miejscach decydować będą też ich niewielkie wymiary. Okrągły kształt na bowiem wpływ na znaczne ograniczenie wielkości takiego typu okien. Decyzyjny jest w tym przypadku rodzaj materiału użyty do skonstruowania rany, wytrzymałość zastosowanych okuć, jak i wymiary zespolonych szyb. Okna rozetowe produkowane są najczęściej z PCV, aluminium, albo z drewna. Drewniane będą mogły być większe, niemniej ich średnica nie przekracza na ogół 200 cm. Okna z PCV mają zwykle średnice maksymalnie 130 cm. Okna okrągłe nie są zaliczane do standardowych, wykonuje się je na zamówienie, zatem ich cena jest dużo wyższa, aniżeli w przypadku typowych modeli.  Najtańsze będą nieotwierane modele, wykonane z plastiku. Jeżeli wybierzemy model otwierany, zwróćmy szczególną uwagę na sposób jego otwierania. Okna okrągłe stosowane w domach jednorodzinnych posiadają bowiem na ogół jedno skrzydło - najlepiej będzie wybrać opcję obrotową. Takie okno nie przysporzy nam problemów chociażby z regularnym myciem.

Porady dotyczące technologii okiennej pochodzą z serwisu Okna-pasywne.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%