Zamknij

Rozstrzygamy spór - odkurzacz bezprzewodowy czy klasyczny?

22:31, 01.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:35, 01.12.2019

Dotarliśmy do momentu, w którym powinniśmy podjąć decyzję. Nie tak dawno temu, swoją szczytową formę osiągnął rynek odkurzaczy klasycznych. Opracowano nowe modele zbierania brudu oraz kurzu, a także odpowiednią konstrukcję worka, co znacznie poprawiło możliwości tego typu sprzętu. Równocześnie, bardzo gwałtownie rozwija się rynek odkurzaczy bezprzewodowych, które mają swoje, całkiem rozsądne przewagi nad klasycznymi rozwiązaniami, ale również sporo mankamentów. Pojawia się więc pytanie - który sprzęt wybrać? Na jaki odkurzacz należy postawić, by mieć pewność konkretnych rezultatów? Pora, by się temu przyjrzeć nieco bliżej. W tym artykule ostatecznie rozstrzygniemy ten spór i wypracujemy szereg kluczowych wniosków, które powinny stanowi kompleks odpowiedzi na interesujące nas kwestie.

Jako pierwszy odkurzacz bezprzewodowy 

Jako pierwszy odkurzacz bezprzewodowy

 Odkurzacz bezprzewodowy to obecnie hit na rynku. Rozwój tego sektora następuje bardzo dynamicznie, a co roku pojawiają się nowe modele, rozwiązania i podejścia, czyniące z tego sprzętu jeszcze lepsze i rozsądniejsze rozwiązanie. 

Odkurzacz bezprzewodowy, to prosty do zrozumienia koncept. Mamy specjalny moduł ssący, który składa się z akumulatora, silnika z systemem ssącym oraz pojemnika na brud, który można przy okazji zdemontować. To wszystko jest obecnie bardzo często zaimplementowane jako swoistego rodzaju odkurzacz ręczny, do pracy w szczególnych warunkach. My jednak wkładamy ów moduł do całego systemu, w postaci rury i rączki, otrzymując pełnoprawny odkurzacz bezprzewodowy, z odpowiednią szczotką i ruchliwym przegubem. To, co należy podkreślać za każdym razem przy analizie tego sprzętu, to możliwość pracy bez kabla - wystarczy tylko ładować cyklicznie odkurzacz i korzystać z zasilania akumulatorowego. Ponadto, poza omówionym modułem ssącym, który może być odkurzaczem ręcznym i tym samym mamy sprzęt 2w1, odkurzacz bezprzewodowy pracuje bez worka. Oznacza to, że cały brud jest zbierany do osobnego pojemnika, z którego powinien zostać usunięty co jakiś czas.  

A co mówią opinie o takim sprzęcie jak odkurzacz bezprzewodowy? Zasadniczo są dość pozytywne, zwracając uwagę na wiele plusów takiego rozwiązania, w tym oczywiście kwestie związane z wygodą obsługi tego sprzętu. 

Zanim przejdziesz do stosownego porównania, to zapraszamy również do zapoznania się z treścią opracowania dostępnego na stronie https://topowe-agd.pl/odkurzacze/bezprzewodowe/odkurzacz-bezprzewodowy-czy-klasyczny-ktory-jest-lepszy/

 Co wyróżnia klasyczny odkurzacz? 

Co wyróżnia klasyczny odkurzacz

 Odkurzacz workowy to z kolei coś, co wielu z nas kojarzy jeszcze z czasów młodości, czy wręcz dzieciństwa. To pewnego rodzaju klasyczne rozwiązanie, które na rynku funkcjonuje całe dziesięciolecia i, mogłoby się wydawać, panuje na nim niepodzielnie. Czy aby napewno? 

Odkurzacz workowy ma wiele rozwiązań, które różnią go od poprzednika. Przede wszystkim, jest to odkurzacz zasilany sieciowo - do działania potrzebuje stałego zasilania z gniazdka. Zatem mamy do czynienia ze zwykłym zasilaniem kablowym i całym systemem zarządzania takim przyłączem - koniecznością przepinania odkurzacza do kolejnych gniazdek na przykład. 

Poza tym sam odkurzacz to jednostka centralna, składająca się z komory z workiem na kurz, modułu ssącego, silnika, miejsca na kabel oraz prosty panel do obsługi. Do jednostki dołączana jest rura elastyczna, zakończona standardową rurą ze szczotką, często w wariancie teleskopowym. 

Mały odkurzacz workowy w zasadzie różni się tylko wielkością samej jednostki centralnej i wielkością samego worka na zabrudzenia. Nie są to zbyt duże różnice. 

Odkurzacz workowy wymaga oczywiście montażu odpowiedniego worka na brud i kurz. Umieszczamy go na zakończeniu rury, zaś podciśnienie wytwarzane przez moduł ssący sprawia, że zabrudzenia trafiają właśnie do worka. Naszym zadaniem jest go po prostu co jakiś czas wymienić na nowy. 

Jeśli interesują Cię ciekawe rozwiązania z tego rynku, to znajdziesz na stronie https://topowe-agd.pl/ specjalny ranking. Jeśli odkurzacz workowy znajduje się w tym zestawieniu, to z pewnością jest warty uwagi i można go zakupić z założeniem konkretnej i całkiem dobrej skuteczności. 

 Który odkurzacz wybrać? 

Który odkurzacz wybrać

 Pora więc przejść do ostatecznej oceny i rozstrzygnięcia sporu - odkurzacz workowy czy bezworkowy. Zacznijmy od podsumowania zalet i wad obu rozwiązań. 

Wady i zalety odkurzacza bezprzewodowego, są odpowiednio następujące: 

 

Zalety 

Wady 

  • nie musimy martwić się przepinaniem kabla, 
  • jest to sprzęt bardzo lekki, który łatwo się przenosi i łatwo stawia w niewadzącym nikomu miejscu, 
  • nie marnujemy worków na brud, oszczędzając środowisko i własny portfel, 
  • otrzymujemy często model 2w1, co pozwala nam wykorzystać odkurzacz ręczny, wbudowany w pełny sprzęt w trudnych warunkach. 
  • czyszczenie pojemnika na brud wymaga jego przetarcia na sucho i umycia na mokro - to grozi kontaktem z brudem i jest często niemożliwe do przeprowadzenia dla alergików, 
  • odkurzacz ten trzeba ładować, co oznacza zarządzanie poziomem naładowania, eksploatacją baterii i możliwość wstrzymania sprzątania z powodu niedostatecznie naładowanego akumulatora, 
  • mniejsza moc ssania, z powodu zasilania akumulatorowego. 

 

A jak prezentuje się jego konkurent? Podsumowaliśmy też wady i zalety, jakie ma odkurzacz workowy: 

 

Zalety 

Wady 

  • większa moc ssania, z powodu ciągłego zasilania sprawia, że łatwiej się nim sprząta, 
  • obsługa worka nie wymaga kontaktu z zabrudzeniem, zatem może być przeprowadzona nawet przez osoby z silną alergią, 
  • zasilanie sieciowe zupełnie eliminuje konieczność ładowania i rozważania, czy odkurzacz da radę tym razem, 
  • łatwiej jest manewrować elastyczną rurą i rurą teleskopową. 
  • brak worków oznacza brak możliwości sprzątania - musimy pamiętać o tym, by zawsze mieć ich zapas, 
  • worki to dodatkowe koszty eksploatacji, nie tylko dla naszego portfela, 
  • musimy zarządzać podpięciem do prądu i przepinaniem odkurzacza. 

 

Jak więc widzimy, zarówno jeden, jak i drugi sprzęt mają swoje wady oraz zalety, które trzeba w tym “konflikcie” uwzględnić i ocenić ich wpływ na nasz wybór. A jaki on faktycznie powinien być? 

Okazuje się, że oba rozwiązania się sprawdzą, ale muszą być wdrożone w odpowiednim zakresie. Alergik powinien unikać kontaktu z kurzem i brudem i w takim celu wykorzystuje odkurzacz. Kontaktowanie się z brudem przy myciu pojemnika jest po prostu niekomfortowe dla niego i łatwiej będzie mu pracować z odkurzaczem workowym. Oczywiście po drodze trzeba uwzględnić wszystkie wady tego rozwiązania, a nawet ryzyko przetarcia się worka. Oczywiście zyskuje się od razu większą moc ssania, kosztem konieczności przepinania odkurzacza. 

Dla wielu osób, którym czyszczenie pojemnika na brud nie przeszkadza, dobrym wyborem może być odkurzacz bezprzewodowy. Choć jego moc jest nieco mniejsza, to często rekompensowane to jest konstrukcją szczotki i poprawą ssania za pomocą elektroszczotki czy turboszczotki. Z odkurzacza bezprzewodowego też wygodniej się po prostu korzysta, ponieważ możesz odkurzyć cały dom lub mieszkanie jednym ciągiem - bez dodatkowych przerw i konieczności zmiany gniazdek. Warto więc mieć to również na uwadze. 

Jaki sprzęt więc wybrać ostatecznie? Uważamy, że liczy się cel, a nie narzędzie, a tym jest odkurzacz. Narzędzie wybieramy tak, by osiągnięcie celu było dla nas jak najłatwiejsze i jak najbardziej komfortowe. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%