Zamknij

Paracetamol - sposób działania, dawkowanie dla dzieci i dorosłych

11:51, 22.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:51, 22.10.2019

Paracetamol jest jedną z najpopularniejszych substancji stosowanych w lekach przeciwbólowych, a także preparatach łagodzących objawy przeziębienia. Uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych środków o tego typu działaniu, dlatego mogą go stosować również dzieci czy kobiety w ciąży. Co ciekawe, chociaż jest zaliczany do NLPZ, czyli grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Dowiedz się więcej o działaniu paracetamolu, jego dawkowaniu i skutkach ubocznych.

Paracetamol – działanie i wskazania

Paracetamol, inaczej nazywany również acetaminofenem, wykazuje działanie hamujące syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki temu pozwala na obniżenie gorączki w ciągu 6-8 godzin oraz uśmierzenie bólu na czas 4-6 godzin. Osiąga najwyższe stężenie we krwi już po 20 minutach, dzięki czemu działa nie tylko wyjątkowo skutecznie, lecz także szybko. Jako że nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych, paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Z tego też względu nie wywołuje typowych dla innych NLPZ skutków ubocznych, w tym nie podrażnia błony śluzowej żołądka. Dlatego też może być stosowany u osób mających przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzapalnych.

Paracetamol jest najczęściej stosowany w lekach obniżających temperaturę ciała podczas gorączki, a przy tym uśmierzających ból o mniejszym i średnim nasileniu, w tym bóle kostno-stawowe, migrenowe, menstruacyjne, bóle zębów, reumatyczne, pooperacyjne, a także nerwobóle. Niekiedy bywa zalecany również pacjentom leczonym na nowotwory.

Dawkowanie paracetamolu – jaka jest bezpieczna dawka dla dorosłych i dzieci?

Za bezpieczną dawkę paracetamolu uważa się 4000 mg na dobę. Jest to jednak wartość orientacyjna. Wiele zależy zarówno od stanu zdrowia zażywającej go osoby, jak i samego sposobu przyjmowania leków. Przy przewlekłym zażywaniu paracetamolu jego maksymalna dobowa dawka zmniejsza się do 2500 mg.

Nie powinno się także zażywać paracetamolu w jednorazowej ilości większej niż 1000 mg, a odstępy między przyjmowaniem kolejnych dawek muszą wynosić co najmniej 4 godziny. W przypadku osób cierpiących na niewydolność nerek, czas należy wydłużyć dwukrotnie.

Niższa będzie również maksymalna dawka paracetamolu dla dzieci. Te pomiędzy 6. a 12. rokiem życia mogą zażyć maksymalnie 2000 mg na dobę. Przed ukończeniem przez dziecko 3. miesiąca życia należy natomiast w ogóle zrezygnować z tej substancji. Dobrym sposobem wyliczania odpowiedniej dawki dla starszych dzieci będzie również obliczenie maksymalnych dawek z uwzględnieniem masy ciała. Będą wynosić kolejno 60-75 mg/kg na dobę oraz 10-15 mg/kg jednorazowo.

Paracetamol – skutki uboczne i przeciwwskazania

Chociaż stosowanie paracetamolu na przeziębienie czy w celu uśmierzenia bólu jest stosunkowo bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do jego zażycia. Z pewnością nie powinny po niego sięgać osoby z zaburzeniami pracy nerek oraz uszkodzeniami wątroby, w tym uzależnieni od alkoholu. Należy również zachować wysoką ostrożność u osób niedożywionych czy wymęczonych, np. na skutek choroby.

Paracetamol nie powinien być również stosowany u dzieci poniżej 3. miesiąca życia. Często nie jest również zalecany kobietom do końca 4. miesiąca ciąży. W późniejszych miesiącach, a także podczas karmienia piersią, jego stosowanie wydaje się bezpieczne, pod warunkiem, że dawki będą niewielkie. Stosowanie paracetamolu w ciąży i okresie karmienia zawsze należy konsultować z lekarzem.

Chociaż paracetamol jest substancją stosunkowo bezpieczną, nie należy go łączyć z określonymi grupami leków. Należą do nich między innymi leki przeciwzakrzepowe, będące pochodnymi kumaryny, inhibitorami monoaminooksydazy czy induktorami enzymów mikrosomalnych. Nie zaleca się również jego stosowania z innymi NLPZ, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia nerek. Warto pamiętać również, że paracetamol zmniejsza skuteczność lamotryginy i chloramfenikolu. Należy również zachować ostrożność, stosując jednocześnie ranitydynę, cymetydynę, izoniazyd czy propranolol, ponieważ te substancje spowalniają usuwanie paracetamolu z krwi.

Paracetamol niekiedy może wywoływać również skutki uboczne. W przypadku jego przedawkowania bądź nieodpowiedniego łączenia z innymi lekami może dojść nawet do niewydolności nerek bądź wątroby. Do innych działań niepożądanych należą również zaburzenia hematologiczne czy reakcje skórne, np. rumień, wysypka, pokrzywka czy świąd.

Warto również pamiętać, że paracetamol bardzo często występuje w preparatach w połączeniu z innymi substancjami. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzać składy leków, aby uniknąć przedawkowania lub połączenia z nieodpowiednimi substancjami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%