Zamknij

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia zawodowego?

06:26, 15.10.2019 artykuł sponsorowany

Doświadczenie zawodowe to warunek, jaki wielu pracodawców stawia kandydatom zanim zaprosi ich na rozmowę kwalifikacyjną. W wielu przypadkach wymóg ten zniechęcił do aplikowania na dane stanowisko, gdy dotychczasowe zajęcie nie pozwoliło zdobyć wymaganego doświadczenia. Warto jednak usiąść na chwilę i spokojnie zastanowić się, czy aby na pewno nie warto zaryzykować z wysłaniem CV. Może okazać się, że jesteś w stanie odpowiedzieć na oczekiwania pracodawcy.

Oferta mówi, co trzeba umieć i co będzie mile widziane
Oferty pracy dzielą oczekiwania pracodawcy na wymagane i mile widziane. Brak wymagań wykazanych w dokumentach aplikacyjnych może zostać uznany za braki formalne i już na pierwszym etapie rekrutacji przyczynić się do odrzucenia danego kandydata. Jeśli dana praca i związane z nią obowiązki (ich listę też znajdziesz w ofertach publikowanych m.in. na Pracuj.pl) nie stanowią dla Ciebie większego wyzwania i odpowiadają twoim aspiracjom, wykorzystaj swoje umiejętności i zainteresowania dotyczącej danej branży w taki sposób, by pracodawca nie miał wątpliwości co do Twojego doświadczenia.

Co wpisać do CV i Listu Motywacyjnego?
Jedna z rubryk w CV dotyczy kwalifikacji i umiejętności. Wpisz tutaj informację o znajomości danego zagadnienia, a swoją deklarację poprzyj sytuacją, w jakiej dane doświadczenie zostało zdobyte. Swoją myśl rozwiń w Liście Motywacyjnym. Tutaj możesz zasugerować pracodawcy, w jaki sposób wykorzystasz daną umiejętność w realizowaniu powierzonych Ci w przyszłości zadań.
Doświadczenie zdobywasz nie tylko w pracy, ale również w codziennym życiu. W szkole lub na studiach być może zainteresowały Cię koła naukowe, które pomogły pogłębić wiedzę i wykorzystać ją w działaniach praktycznych. A może skusiła Cię praca w wolontariacie? Bez wątpienia - obie sytuacje nauczyły cię nawiązywania i utrzymywania kontaktów z ludźmi i wzmocniły umiejętność zarządzania sobą oraz własnym czasem. Uważnie przeszukując swoją pamięć, znajdziesz wiele innych doświadczeń.

Co z rozmową o pracę?
Rozmowa o pracę to kolejny etap rekrutacji. Skoro dotarło do Ciebie zaproszenie na takie spotkanie, możesz mieć pewność, że wpisane do CV i Listu Motywacyjnego doświadczenie zrobiło na pracodawcy dobre wrażenie. Teraz chce zadać Tobie kilka dodatkowych pytań. Przeczytaj swoje dokumenty aplikacyjne i przypomnij sobie wspomniane w nich sytuacje, a następnie przenieś je na swoją wizję kariery zawodowej, jaką chcesz zacząć w danej pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%