Zamknij

Trzy rodzaje sorbentów - poznaj je, zanim zdecydujesz się na zakup!

16:18, 27.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:20, 27.09.2019

Szukając dobrego, efektywnego zabezpieczenia powierzchni lub terenu po wycieku, trafimy na materiały przemysłowe, tzw. sorbenty. Są to wyroby z tworzyw sztucznych, których zadaniem jest absorbowanie substancji ciekłych ze środowiska. Sorbenty mają zastosowanie głównie w przemyśle (fabryki, warsztaty), drogownictwie, straży pożarnej oraz wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie skażenia środowiska, a także ryzyko utraty życia lub zdrowia w wyniku wycieku.

Sorbenty – granulaty, doskonałe do wycieków o dużej powierzchni

Sorbenty sypkie to jeden z najpopularniejszych i najefektywniejszych rodzajów, na jakie natkniemy się w sklepach. Występują pod postacią granulatu mineralnego lub kory, ich cechą jest bardzo duża powierzchnia chłonna. Sorbenty granulowane są łatwe i wygodne w aplikacji, ze względu na swój sypki charakter bezproblemowo rozprowadza się je w trudnym terenie, np. na drogach lub parkingach. Sorbent, który wchłonie wyciek jest także stosunkowo prosty do zebrania za pomocą szczotki, gdyż pozostaje w formie sypkiej. Sorbenty granulaty dystrybuowane są w workach lub wiadrach, zazwyczaj o wadzę 5-10 kg.

Mata sorpcyjna – zabezpieczenie punktowe

O ile w przypadku sorbentów sypkich mówiliśmy raczej o zastosowaniu na dużej powierzchni, o tyle maty sorpcyjne kwalifikujemy już do użytku miejscowego. Sorbenty arkusze mają niewielkie wymiary, standardowo kwadrata o bokach 40-50 cm. Arkusz sorpcyjny zbudowany jest z kilku warstw tworzywa sztucznego. Przestrzenie pomiędzy warstwami wykazują zdolności do znacznego zwiększania swojej objętości, absorbując wyciek bezpośrednio pod jego źródłem. Te rodzaje sorbentów zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są w przemyśle, np. do neutralizowania wycieków olejów i smarów z maszyn typu prasy, tłocznie itp. Mimo niewielkich rozmiarów arkusza, sorbent taki potrafi przyjąć nawet do 110 l cieczy. Na rynku znajdziemy maty sorpcyjne o szerokim zastosowaniu, pakowane zwykle po 50 – 100 szt na karton.

Fot. Sorbenty (https://www.ekotu.pl/sorbenty-rodzaje-i-zastosowanie)

Rękaw sorpcyjny – sposób na ograniczenie pola wycieku

Trzecim popularnym rodzajem sorbentów są rękawy. Z wyglądu przypominają nieco węże-dusiciele, dlatego czasem w katalogach producentów widnieją pod nazwą węży sorpcyjnych. Wyroby te wykonane są z polipropylenu o dużej zdolności absorpcyjnej, ale sporych ograniczeniach, wynikających z reaktywności tego materiału (np. nie nadaje się do dłuższego kontaktu z rozpuszczalnikami organicznymi). Zadaniem rękawa sorpcyjnego jest zamknięcie pola wycieku i ograniczenie migracji w środowisku (np. hali produkcyjnej, ale również plamy olejowe na wodzie).

Na rynku dostępne są sorbenty rękawy o różnych długościach i pojemnościach na zanieczyszczenia. Dla węża sorpcyjnego o długości 120 cm absorpcja wynosi około 180 l. Jak widać, sorbenty te mają nieco mniejszą chłonność niż arkusze, ale ich zadaniem jest w równiej mierze tamowanie wycieku, co jego wchłanianie. W ekstremalnych przypadkach, kiedy migracja wycieku grozi katastrofą ekologiczną, rękawy sorpcyjne i maty sorpcyjne doskonale się uzupełniają – rękaw ogranicza pole wycieku na powierzchni, podczas gdy arkusz absorbuje substancje powstrzymując ją przed migracją do gruntu i wód podpowierzchniowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%