Zamknij

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, co powinno zawierać ubezpieczenie nieruchomości

14:01, 25.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:58, 09.10.2019
Skomentuj

Wynajem mieszkania może być dobrą inwestycją, lokatą kapitału a nawet sposobem na życie. Media donoszą, że już ok. 20-30% mieszkań kupowanych jest w Polsce właśnie w celach inwestycyjnych. To jedna z bezpieczniejszych form pomnażania kapitału. Rentowność jest wyższa od lokaty bankowej i obligacji skarbowych. Wartość nieruchomości rośnie, a wynajem przynosi stały dodatkowy dochód. Nie ma ryzyka jak przy inwestowaniu w akcje i nie trzeba płacić kosztów zarządzania funduszowi. Ale czy na pewno w ogóle nie jest to ryzykowne przedsięwzięcie?

Wyższy standard mieszkania to wyższe ryzyko

W zakup mieszkania na wynajem inwestujemy często całe swoje oszczędności, spadek albo pieniądze z podziału majątku. Taka nieruchomość bywa też naszym wkładem w nowy związek. Jeśli młodzi małżonkowie przed ślubem mieszkali we własnych mieszkaniach, jeden z lokali mogą przeznaczyć na wynajem, a w drugim zamieszkać. Warto to jednak zrobić z głową. Przede wszystkim należy zadbać o mieszkanie - odświeżyć, posprzątać, urządzić z myślą o przyszłych lokatorach. Eksperci od rynku nieruchomości zwracają uwagę, że Polacy nie chcą już wynajmować byle jakich lokali. Mają wyższe oczekiwania wobec standardu mieszkania, dbają o swój komfort i są skłonni przeznaczyć więcej pieniędzy na wynajem. A to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na dodatkowy zarobek lub lokatę kapitału. Warto jednak wziąć po uwagę, że nowocześnie urządzony apartament to większe ryzyko strat. Nawet osobom, które dbają o wynajęty dom, jak o własny mogą przytrafić się wypadki. Stłuczona szyba, zalanie, pożar, zalany parkiet… to nie są rzadkie zdarzenia. Dlatego nie ma co liczyć na szczęście i z drżeniem serca odbierać każdy telefon. Lepiej pomyśleć o ubezpieczeniu swojego majątku. To standardowa procedura i istotna część inwestycji. Dzięki temu nawet w razie największej awarii zachowamy zarobek i nie będziemy zmuszeni do przeznaczenia go na generalny remont i drogie naprawy. Taka polisa to dla wynajmującego podwójna gwarancja ochrony. Po pierwsze chroni nieruchomość przed obniżeniem jej wartości. Po drugie chroni zysk z wynajmu. Do katalogu korzyści można też dodać nasz spokój. Dochodzenie roszczeń zawsze oznacza nerwy, stratę pieniędzy i czasu, a w ostateczności - także lokatorów. Nie dość, że trzeba będzie szukać ekipy i robić remont, to jeszcze od nowa rozpoczynać procedurę wynajmu i poszukiwania nowych chętnych. Można tego uniknąć, decydując się na ubezpieczenie domu i mieszkania (zobacz więcej). Oto kilka wskazówek, jak je właściwie dobrać i na co zwrócić uwagę.

Opcja minimum

Tak samo, jak wybór mieszkania na wynajem, jego lokalizacja i wyposażenie, wymagają przemyślenia i dopasowania do potencjalnych lokatorów, również wybór polisy ubezpieczeniowej nie może być przypadkowy. Warto poświęcić na to czas i zacząć od spisania głównych zagrożeń. Taka lista ułatwi trafne skonstruowanie zakresu ubezpieczenia i odpowie na pytanie: co stanowi o wartości nieruchomości.

Jeśli wnętrze jest prawie puste, bo lokatorzy chcą je sami urządzić, zainwestuj w ochronię elementów stałych takich jak podłogi, okna drzwi, instalacje, zabudowa kuchenna, armatury i sprzęty łazienkowe. Pamiętaj, że nawet w wersji minimalnej polisa musi chronić przed skutkami pożaru, dewastacji, zdarzeń losowych takich jak zalanie, deszcz nawalny, a także katastrofa budowlana.

Jeśli natomiast wynajmujesz mieszkanie w pełni i nowocześnie wyposażone, nie rezygnuj z ubezpieczenia tzw. mienia ruchomego, czyli wszystkich wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Są to meble, sprzęty elektroniczne, dzieła sztuki. Wówczas zasadne jest też wykupienie ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem. Polisa powinna objąć też ryzyko dewastacji, akcji ratowniczej i zdarzeń losowych.

Na kłopoty - home assistance

Jeśli nie jesteś „złotą rączką”, pracujesz i nie masz czasu na drobne naprawy w wynajmowanym mieszkaniu, a lokatorzy też wolą do ciebie zadzwonić niż szukać fachowca, w ramach ubezpieczenia mieszkania możesz ponadto korzystać home assistance, która ułatwia zarządzanie nieruchomością. Ubezpieczenie mieszkania z assistance gwarantuje pomoc specjalistów, np. hydraulika, eletryka, czy stolarza. Pomoc obejmuje również koszty ochrony mienia oraz zakwaterowania, jeśli dom zostanie okradziony lub zniszczony w wyniku zdarzenia losowego.

Opcje dodatkowe

W przypadku ubezpieczenia domu i mieszkania istnieje wiele dodatkowych opcji. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. ochrona przed utratą czynszu. Zadziała w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego, które uniemożliwia dalsze zamieszkiwanie nieruchomości. To szczególnie istotna opcja dla osób, które z czynszu spłacają kredyt.

Inwestycja w zysk

Jeśli zastanawiasz, ile warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania na wynajem, sprawdź ceny w Internecie wpisując w wyszukiwarce hasło: ubezpieczenie nieruchomości koszt (sprawdź tutaj). Podobnie w przypadku dodatkowych polis. Wówczas przydatna może okazać się też porównywarka ofert towarzystw ubezpieczeniowych, którą znajdziesz dzięki zapytaniu o: ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych kalkulator.

Jeśli wynajem mieszkania lub domu będzie stanowił poważną część twoich dochodów, rozważ dodatkowe ubezpieczenie asysty prawnej, dzięki czemu możesz liczyć na konsultacje, przygotowywanie dokumentów i opinii prawnych w razie ewentualnego konfliktu z lokatorami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%