Zamknij

Dlaczego racjonalna gospodarka odpadami w firmie jest tak ważna?

14:14, 20.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:14, 20.09.2019

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami w swoim zakładzie. Jak należy o nią zadbać?

Wszyscy z nas produkują różnego rodzaju odpady. Duże ich ilości wytwarzają również przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego przepisy prawa, a dokładnie Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, obliguje firmy do tego, aby prowadziły racjonalną gospodarkę odpadami.

Działania w ramach racjonalnej gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie mają przede wszystkim prowadzić do tego, aby zapobiegać powstawaniu nadmiaru odpadów, a następnie ograniczać ich ilość oraz ich negatywny wpływ na życie oraz na zdrowie człowieka i na środowisko naturalne.

Na czym polega racjonalna gospodarka odpadami?

Racjonalna gospodarka odpadami w firmie powinna zatem polegać na:

  • zapobieganiu tworzeniu się za dużej ilości odpadów,
  • w przypadku, gdy przedsiębiorca posiada odpady, których produkcji nie udało się zapobiec, należy poddać je odzyskowi – odzysk polega na przygotowaniu opadów do użycia ponownie albo też do recyklingu,
  • odpady, które nie mogą być poddane odzyskowi, należy odpowiednio unieszkodliwić, wcześniej starając się odzyskać z nich te elementy, które nadają się do ponownego przetworzenia,
  • składować można jedynie te odpady, które nie mogą być w żadnej inny sposób oddany unieszkodliwieniu.

Jak zaplanować gospodarowanie odpadami?

Aby stworzyć własny plan gospodarowania odpadami w firmie, warto skonsultować się z ekspertami w tej właśnie dziedzinie, na przykład z firmy Seka, która od lat specjalizuje się we wsparciu przedsiębiorców w prowadzeniu biznesu.

Eksperci firmy Seka będą mogli wówczas przeanalizować specyfikę działalności firmy i na podstawie odpowiednich przepisów będą mogli stworzyć specjalną dokumentację, która będzie prezentowała plan gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwie.

Dzięki racjonalnemu gospodarowaniu odpadami firma może nie tylko spełnić wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, ale również może ona poprawić stan środowiska naturalnego i w ten sposób również zyskać w oczach tych klientów, dla których ochrona natury ma duże znaczenie!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%