Zamknij

Krótkowzroczność u dzieci - co trzeba wiedzieć?

16:03, 18.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:03, 18.09.2019

Gdybyśmy dziś wybrali się do dowolnej szkoły i dowolnej klasy, z pewnością zauważylibyśmy, że bardzo duża część dzieci nosi okulary korekcyjne. Jeszcze 10-15 lat temu, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Na czym polega krótkowzroczność u dzieci i co warto o niej wiedzieć?

Dwa słowa o fizjologii widzenia

Ludzkie oko to doprawdy niesamowity organ. Jest tak niewielkiego rozmiaru, a jednocześnie daje nam tak ogromne możliwości. Nic więc dziwnego, że cechuje je niezwykle skomplikowana budowa i złożoność, a proces powstawania widzianego przez nas obrazu również jest wieloetapowy. Spróbujmy jednak opisać go w kilku zdaniach, odrobinę upraszczając. Promienie świetlne z otaczającego nas świata zewnętrznego wpadają do oka przez źrenicę, a następnie są skupiane w soczewce i przekazywane dalej. Potem ogniskują się na siatkówce, która zbudowana jest z tysięcy wyspecjalizowanych komórek, zwanych pręcikami i czopkami. Poprawne skupienie wiązek światła i precyzyjna ich lokalizacja na siatkówce, warunkuje wytworzenie prawidłowego obrazu. Następnie, za pomocą nerwu wzrokowego, który ma tu swoje wypustki, informacja dociera do mózgu, gdzie powstaje wrażenie widzenia. I to wszystko w ułamkach sekundy!

https://vidiummedica.pl/krotkowzrocznoszszkolna/

Oko z krótkowzrocznością

Wszelkiego rodzaju zaburzenia w budowie lub funkcjonowaniu całej tej fascynującej, naturalnej aparatury będą niestety skutkowały nieprawidłowym widzeniem. I właśnie tak jest w przypadku astygmatyzmu, nadwzroczności i krótkowzroczności. My zajmiemy się dziś tą ostatnią. Krótkowzroczność jest wadą wzroku, w której skupione promienie światła, ogniskują się nie na siatkówce, ale w pewnej odległości przed nią (im większej, tym silniejsza wada). Powoduje to niemal całkowicie nieostre widzenie – wyjątek stanowią obiekty znajdujące się blisko oczu. Są one postrzegane prawidłowo ze względu na zdolność akomodacji oraz rozproszenie wiązek światła od nich biegnących. Osoby z krótkowzrocznością, do korekcji wady muszą używać okularów lub soczewek kontaktowych o ujemnych wartościach dioptrii (popularne „minusy”), które dzięki specjalnemu wyprofilowaniu, pomagają zogniskować promienie świetlne dokładnie na siatkówce.

Krótkowzroczność u dzieci nie występuje rzadko

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku u dzieci. Dlaczego? Pierwsze kilka-kilkanaście lat życia człowieka to okres wzmożonego wzrostu i rozwoju organizmu. Niestety, nie zawsze przebiega on równomiernie. Zbyt duża (nawet niezauważalnie!) gałka oczna względem reszty ciała powoduje, że światło nie skupia się na siatkówce, tylko przed nią – a więc pojawia się krótkowzroczność. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt wysoka moc całego układu optycznego oka, wynikająca z indywidualnych uwarunkowań anatomicznych – zwykle ujawniająca się w dzieciństwie. Co więcej, niektóre zachowania dzieci zwiększają ryzyko wystąpienia wad takich, jak krótkowzroczność. Mowa tu głównie o częstym akomodowaniu oka do patrzenia z bliska (ciągłe czytanie i pisanie, długie oglądanie telewizji lub godziny spędzone przed komputerem, itd.). To wszystko, w dalszej perspektywie, może powodować wydłużanie się gałki ocznej.

Dzieci to wyjątkowi pacjenci

Dzieci zupełnie inaczej reagują na kłopoty ze zdrowiem i są całkowicie innymi pacjentami niż dorośli. Musimy pamiętać, że nasze pociechy nie zawsze będą umiały powiedzieć nam, że coś jest nie tak. Warto jednak mieć się na baczności - szczególnie wtedy, gdy zaobserwujemy, że dziecko często mruży oczy, zbytnio zbliża głowę do oglądanych przedmiotów (lub obiekty do oczu), niewyraźnie pisze i ma problemy z czytaniem, rysowaniem itp. Do tego mogą dojść zgłaszane bóle głowy i okolicy oczu. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej korekcji jest o tyle ważne, że złe widzenie w okresie dzieciństwa może mieć bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój.

Korekcja krótkowzroczności u dzieci

Jak już wspominaliśmy, osoby z krótkowzrocznością, do prawidłowego widzenia potrzebują okularów o odpowiedniej mocy, zależnej od nasilenia wady. U dzieci sytuacja jest o tyle trudniejsza, że często przez lata nie mają one ustabilizowanej krótkowzroczności. Rośnie ciało (a w nim gałka oczna) – rośnie i wada. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że od czasu do czasu konieczna będzie wymiana szkieł na mocniejsze. Warto pomóc naszym dzieciom w przystosowaniu się do noszenia okularów – dla większości jest to niemałe wydarzenie! Zakup może być nawet przyjemnością - w sprzedaży mamy dziś naprawdę mnóstwo oprawek w przeróżnych kształtach i kolorach. Sprawia to, że noszenie okularów nie musi być dla nich tylko przykrą koniecznością. Duża liczba rówieśników ze szkłami na nosie powoduje większą i szybszą akceptację, niż jeszcze 10-20 lat temu. Jednym z godnych polecenia miejsc, gdzie możemy zbadać wzrok naszej pociechy, jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica. Regularne wizyty u okulisty i stosowanie się do zaleceń lekarza pomogą mieć wszystko pod kontrolą, dlatego starajmy się zawsze o nich pamiętać!

Zapraszamy na stronę www.vidiummedica.pl, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji na temat krótkowzroczności i korekcji wzroku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%