Zamknij

Narodowe Czytanie w Woli Mieleckiej [FOTO]

11:12, 12.09.2019 M.B Aktualizacja: 11:12, 12.09.2019
Skomentuj

W sali widowiskowej Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej w sobotę miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania. To już po raz ósmy Filie Biblioteczne Gminy Mielec włączyły się do ogólnopolskiej akcji, która ma na celu popularyzację dzieł polskiej literatury i promocję kultury żywego słowa.

Oficjalne otwarcie 8. Narodowego Czytania odbyło się w warszawskim Ogrodzie Saskim. Rozpoczynając czytanie prezydent Andrzej Duda powiedział: – To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style i różny język.

Lekturą, którą w tym roku wybrała prezydencka para są Nowele polskie. Są to utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym przodkom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W sobotni wieczór w Woli Mieleckiej byliśmy świadkami powstawania małych słuchowisk. Naszą wyobraźnię pobudzały słowa, muzyka klasyczna i zaskakujące możliwości interpretacyjne zaproszonych gości.

Na spotkaniu byli obecni m.in.: przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, radni Gminy Mielec Zofia Załucka, Andrzej Klich, Zbigniew Wicherski. Zebranych gości przywitała Bożena Telega, kierownik Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. Wybrane fragmenty nowel czytali samorządowcy, nauczyciele i czytelnicy.

Czytając polskie nowele w rolę lektorów wcielili się:

"Katarynka" Bolesława Prusa -  Bogdan Cygan

"Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego - Kamil Dydo,

"Orka" Władysława Reymonta - Andrzej Klich,

"Dym" Marii Konopnickiej - Magdalena Bania,

"Sachem" Henryka Sienkiewicza - Zbigniew Wicherski i Marcin Michalik,

"Dobra pani" Elizy Orzeszkowej – Aleksandra i Wiktoria Bal oraz Gabriela Cisło,

"Sawa" Henryka Rzewuskiego - Bożena Bugaj.

Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę różnych wydań prezentowanych w tym dniu nowel, a także okolicznościową gazetkę. Organizatorzy wydarzenia mieli też specjalną, okolicznościową pieczęć z pamiątkowym stemplem, nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP,  którą można było opieczętować egzemplarze książek przyniesione przez uczestników akcji.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%