Zamknij

W co i jak inwestować?

21:19, 22.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:19, 22.07.2019

Zanim potencjalny inwestor odpowie sobie na to pytanie, zwykle powinien sobie zadać jeszcze jedno bardzo istotne - czy ma środki do zainwestowania? Jeśli tak, to ile? Rodzaj inwestycji w największym stopniu zależy właśnie od wielkości posiadanych środków. To oczywiście nie oznacza, że nie można zainwestować środków niewielkich. Można przecież inwestować poprzez systematyczne oszczędzanie, mając na uwadze na przykład to, że od odsetek też naliczane są odsetki.

Tyle, że jest jeden warunek - inwestycja jest najmniej ryzykowna, jeśli te środki podchodzą z nadwyżki budżetowej, choćby z oszczędności. Dotyczy to zarówno budżetów firmowych, jak i domowych. Na ogół nie warto inwestować środków pożyczonych. Formą inwestycji jest również eliminowanie zbędnych wydatków.

Inwestuj w dłuższej perspektywie

Oczywiście jest dużo inwestycji, które dają szybkie zyski, ale chyba wtedy mają większy sens, kiedy pozwolą generować większe środki w dalszej perspektywie. Do takich należy między innymi inwestowanie w ziemię. W Polsce popularne jest też inwestowanie w mieszkania lub apartamenty pod wynajem. 

Dłuższa perspektywa bywa opłacalna w inwestowaniu giełdowym, ponieważ rynek podlega cyklom i często nawet po roku trudno jest ocenić korzyści. Mimo to taka ocena wymaga cierpliwości, nie jest łatwa i posiada element ryzyka.

Dlatego, jeśli czujemy w sobie żyłkę do inwestowania i mamy wystarczający zapas środków to ryzyko zmniejszy dywersyfikacja naszego portfela inwestycyjnego. Najlepiej jest inwestować w parę rzeczy - mogą to być jednocześnie fundusze inwestycyjne, dzieła sztuki i nieruchomości.

Warto też wziąć pod uwagę to, że mylne bywa takie podejście - "bardziej nam się opłaci kupować  podczas bessy, a sprzedawać podczas hossy". Niekoniecznie. Jednak poczekajmy aż przejdzie wyraźny cykl rynkowy. Przyjrzyjmy się ruchom na rynku w dłuższej perspektywie.

Inwestuj w tę dziedzinę, w której poruszasz się swobodnie

Nie każdy rozumie giełdę, choć to podobno nie takie trudne. Nie każdy rozumie fundusze inwestycyjne i obligacje państwowe, choć te ostatnie to podobno dosyć bezpieczny sposób inwestowania.

Ale przecież można zainwestować w jakąś branżę. Ale przecież można zainwestować w jakąś branżę. Ten, kto śledzi trendy cenowe gruntów i ma odrobinę intuicji może zainwestować w ziemię.

Jeśli ktoś obserwuje i zna rynek drewnianego budownictwa, i spodziewa się koniunktury powinien zainwestować w tę branżę. Na przykład popularną ostatnio inwestycją są mariny z czarterowymi łodziami na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Natomiast wytrawny gracz giełdowy nie odstąpi raczej od swojej pasji.

Pamiętaj o planie

Planując inwestowanie zawsze się opłaci sporządzenie planu. W wypadku firmy może to się sprowadzić do obszernego biznesplanu. Prywatnie również nie zaszkodzi przynajmniej małe badanie rynku i zebranie kilku aktualnych liczb. Są firmy, które pomagają inwestorom we wszystkich tych elementach inwestycyjnej układanki, jedną z nich są RodzinneInwestycje.pl. Dzięki czemu coraz większa grupa ludzi może pomyśleć o przyszłości swojego kapitału, o zabezpieczeniu rodziny na przyszłość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%