Zamknij

Rynek mieszkaniowy na ścianie wschodniej

10:01, 08.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:01, 08.07.2019

Rynek mieszkaniowy w Polsce dynamicznie się rozwija. W stolicach najbardziej rozwiniętych województw każdego roku powstaje kilka inwestycji mieszkaniowych. A jak przedstawia się sytuacja na ścianie wschodniej? Czy w tej części Polski rynek mieszkaniowy równie szybko się rozwija?

Ceny mieszkań na wschodzie Polski

Pojęcie ściana wschodnia odnosi się do obszaru następujących województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Jednak to określenie łączy się z uwarunkowaniami ekonomicznymi, a nie geograficznymi. W tym województwach PKB mieszkańca jest najniższe w całej Polsce, a w przeszłości nawet w całej Unii Europejskiej. Sytuacja zmieniła się dopiero po rozszerzeniu granic wspólnoty.

Wydawać by się mogło, że na ścianie wschodniej znajdują się najtańsze mieszkania w kraju. Jednak niekoniecznie tak jest. Rzeczywiście ceny mieszkań na ścianie wschodniej są zdecydowanie niższe niż w najbardziej rozwijających się miastach kraju. Różnice te wynoszą nawet od 1,5 tys. do ponad 4 tys. Jednak sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce wschodniej zmienia się i ceny mieszkań idą stopniowo w górę. To sprawia, że kwoty są porównywalne do innych mało popularnych regionów w Polsce zachodniej. Zdarza się nawet, że ceny mieszkań na ścianie wschodniej przewyższają te w innych województwach, np. łódzkim czy lubuskim.

Rynek mieszkaniowy w Lublinie

W Lublinie obecnie da się zauważyć wyraźny trend kupowania mieszkań pod wynajem. To sprawiło, że Lubelszczyzna przeżywa dynamiczny rozwój na rynku nieruchomości, a ceny wyraźnie idą w górę. Mieszkania na sprzedaż Lublin na rynku pierwotnym kosztują 5-6 tys. zł/mkw., a na rynku wtórnym 4-4,5 tys. zł/mkw. Najtańsze z nich znajdują się w blokach z wielkiej płyty. W Lublinie nie brakuje też droższych inwestycji, w których ceny przekraczają nawet 10 tys. zł/mkw. Największą popularnością w tym mieście cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 50 mkw. Obecnie kupujący mogą wybierać spośród 1300 lokali.

Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie rozwija się równie dynamicznie, jak w Lublinie. Ceny mieszkań stopniowo idą w górę, a obecna średnia to 6212 zł/mkw. Natomiast w popularnych lokalizacjach można znaleźć lokum nawet w kwocie 7,5-8 tys. zł/mkw. Wszystko wskazuje na to, że ceny mogą iść jeszcze bardziej w górę, ponieważ obecnie jest duży popyt na mieszkania w Rzeszowie. Jednak duża oferta mieszkań pozytywnie wpływa na konkurencyjność rynku i sprawia, że można tam znaleźć lokum na każdą kieszeń. Dużą część potencjalnych kupców stanowią osoby młode, a najczęściej sprzedaje się dwupokojowe mieszkania.

Rynek mieszkaniowy w Olsztynie

W Olsztynie również następuje wyraźny wzrost cen mieszkań. Obecnie średnie stawki wynoszą 5-6 tys. zł/mkw., a zainteresowanie deweloperów tym rejonem jest bardzo wysokie. W Olsztynie realizowanych jest ok. 30 inwestycji, które powstają w całym mieście oraz na jego obrzeżach.

Rynek mieszkaniowy w Białymstoku

W Białymstoku sprzedaje się coraz więcej lokali, a to sprawia, że ceny mieszkań znacząco idą w górę. Największą siłę nabywczą w mieście stanowią osoby, które emigrowały za granicę z powodu bezrobocia. W Białymstoku zdecydowanie lepiej sprzedają się mieszkania z rynku pierwotnego, a rynek wtórny cieszy się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem.

Opracowanie: Gethome - serwis z ofertami mieszkań

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%