Zamknij

Na czym polega badanie due diligence nieruchomości?

15:47, 27.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:47, 27.06.2019

Kiedy inwestuje się w nieruchomości, może się to wiązać z pewnym ryzykiem. Aby je zminimalizować i mieć jasny obraz sytuacji, przeprowadza się legal due diligence. Jest to proces, w którym analizuje się dogłębnie stan prawny nieruchomości, a także dokumentację związaną z oceną ryzyka.

Samo badanie due diligence nieruchomości może przebiegać inaczej, bo też każda nieruchomość jest inna, podobnie jak potrzeby i cele przeprowadzania analiz. Mimo to można wymienić kilka działań, które przewijają się przez każdy tego typu proces.

Wstępne analizy i zbieranie dokumentów

Trudno byłoby sobie wyobrazić przeprowadzenie badania bez sprecyzowania ogólnych danych na temat obiektu. Każdorazowo analizę rozpoczyna się od przejrzenia wpisów z ewidencji gruntów, gdzie są podstawowe informacje na temat lokalizacji, użytków itd. W zależności, jakie funkcje pełni budynek, niezbędny może się okazać dostęp do rozszerzonej dokumentacji, jak zmiany w ewidencji gruntów, czy dostęp do drogi publicznej.

Czy sprzedający ma prawo sprzedać nieruchomość?

Powyższe analizy dają jedynie ogólny obraz na temat wielkości i położenia nieruchomości. Nie można jednak na ich podstawie zweryfikować, czy sprzedający jest faktycznym właścicielem obiektu i może go sprzedać. W tym przypadku potrzebny jest dostęp do księgi wieczystej i związanych z nią dokumentów. Na ich podstawie nie tylko zyskuje się pewność co do prawa własności. Jest wiele obiektów, na których ciąży hipoteka, pojawiają się roszczenia, a to bardzo rzutuje na wartość nieruchomości.

Czy miejsce pozwala na prowadzenie działalności?

Każde przedsięwzięcie wiąże się z koniecznością spełnienia innych warunków. Kiedy poszukuje się nieruchomości komercyjnej pod prowadzoną działalność, musi ona spełniać wszystkie niezbędne wymagania. Zatem przed sfinalizowaniem transakcji należy sprawdzić, czy przedsięwzięcie ma szansę powodzenia w tym miejscu. I tutaj pomocne są uwarunkowania planistyczne. Na podstawie tego, jaki stworzono plan zagospodarowania przestrzennego, można sprecyzować, czy przedsięwzięcie nie będzie naruszać przepisów. Nie można też kupić nieruchomości, zanim się nie sprawdzi, jak jest zagospodarowana.

Pozostałe dokumenty

W trakcie badania legal due deligence nieruchomości weryfikuje się również inne dokumenty. Istotne są przykładowo umowy związane z korzystaniem z nieruchomości przez osoby trzecie, umowy o dostarczenie mediów lub związane z innymi usługami. Jeśli toczą się postępowania egzekucyjne lub sądowe, również trzeba o tym wiedzieć. Oczywiście zakres wszystkich działań może się ograniczać do wymienionych, ale są przypadki, kiedy jest ich znacznie więcej. Jest to sprawa indywidualna, którą najlepiej powierzyć specjalistom. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania legal due deligence, sprawdź również na: https://fordata.pl/rozwiazania/nieruchomosci-komercyjne/ Analizy są czasochłonne i czasem problematyczne, ale patrząc na konsekwencje i kwoty, jakie wchodzą w grę, są warte zachodu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%