Zamknij

Czym jest ubezpieczenie graniczne i kto go potrzebuje?

10:20, 30.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:23, 30.05.2019

Wyjeżdżasz za granicę samochodem? W większości krajów europejskich wystarczy Ci posiadane już ubezpieczenie OC. Ale nie wszędzie! Przekonaj się, czym jest, jak działa i gdzie wyrabia się Zieloną Kartę. Poznaj też alternatywę: ubezpieczenie graniczne. Dopełnij formalności odpowiednio wcześnie, aby w podróży nie spotkała Cię przykra niespodzianka.

OC za granicą – kiedy zadziała?

OC to ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej wymagane nie tylko w Polsce, lecz również za granicą. Kiedy podróżujesz po krajach Unii Europejskiej oraz takich, które podpisały Porozumienie Wszechstronne, nie potrzebujesz żadnej innej ochrony. Warto jedynie, byś sprawdził szczegóły swoich dodatkowych polis, np. AC czy NNW, ponieważ one mogą mieć mniejszy zakres od OC i kończyć się wraz z przekroczeniem granicy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest ważne podczas wdania się w kolizję lub spowodowania wypadku drogowego. Jeśli zawiniłeś Ty, poszkodowany otrzyma z Twojej polisy środki na leczenie czy naprawę samochodu. I odwrotnie: jeżeli to Ty padłeś ofiarą, OC winowajcy umożliwi Ci uzyskanie niezbędnej pomocy. Sprawdź, jak się zachować, gdy dojdzie do stłuczki z obcokrajowcem: https://kioskpolis.pl/stluczka-z-obcokrajowcem-co-zrobic/.

Zielona Karta…

Mimo iż OC działa w wielu krajach, w niektórych nie jest honorowane. Na terenie państw takich jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina potrzebna Ci będzie Zielona Karta. Odpowiada zakresem polisie OC, a więc zwalnia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku doprowadzenia do szkody drogowej.

Zielona Karta w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych stanowi darmowy dodatek do OC. Gdy wybierasz polisę po raz pierwszy lub zmieniasz ubezpieczyciela, a wiesz, że będziesz podróżował samochodem poza Europą, powinieneś wybrać OC właśnie podług darmowego dodatku. W przeciwnym razie bowiem będziesz musiał za korzystanie z Zielonej Karty płacić.

…czy ubezpieczenie graniczne?

W pozostałych krajach, czyli niewymienionych w poprzednich akapitach, nie będziesz mógł korzystać ani z OC, ani z Zielonej Karty. A przecież ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest bardzo ważne! W takich państwach będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne. Jest droższe od Zielonej Karty i zazwyczaj wydawane na krótszy okres, np. 7 lub 15 dni (Zieloną Kartę można uzyskać nawet na pół roku).

Ubezpieczenie graniczne wykorzystasz również jako alternatywę wobec Zielonej Karty w krajach wymienionych wyżej. Jeśli zapomnisz ją wyrobić lub nie starczy Ci na to czasu, na granicy wymagającej kontroli celnej zakupisz właśnie polisę graniczną.

Gdzie szukać OC z Zieloną Kartą?

Polisę OC z dodatkową Zieloną Kartą wyszukasz w porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych. Wprowadź do formularza dane dotyczące właścicieli samochodu oraz dane pojazdu. Po uzyskaniu wyników uważnie przejrzyj szczegóły każdej z ofert. To tam znajdziesz bezpłatne dodatki, takie jak ochrona zniżek, Bezpośrednia Likwidacja Szkód czy nieodpłatna Zielona Karta.

W porównywarce ubezpieczeń poza podstawowym OC znajdziesz także pakiety, np. OC+AC, OC+NNW, OC+assistance i dowolne kombinacje tych polis. Sprawdź kwoty przypisane dodatkowym polisom, jako że suma gwarancyjna OC jest zawsze taka sama. Wybierz ochronę jednocześnie korzystną pod względem zakresu i tanią!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%