Zamknij

Sytuacja powodziowa w regionie: woda powinna opadać [26 MAJA]

08:41, 26.05.2019 P.C Aktualizacja: 11:30, 27.05.2019
Skomentuj

W ciągu ubiegłej doby nie odnotowano opadów deszczu na terenie województwa. Sytuacja hydrologiczna z wyjątkiem Wisły stabilizuje się. W dniu dzisiejszym na Wiśle przechodzi fala kulminacyjna.

[ZT]51765[/ZT]

[ZT]51766[/ZT]

Godzina 19:00:

W ciągu dzisiejszego dnia nad województwem podkarpackim w  rejonie Beskidu Niskiego (powiaty: jasielski, Krosno, krośnieński, sanocki)  przeszły burze z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym lokalnie silnym ; lokalnie występował grad. W związku z burzami nie zanotowano poważniejszych zdarzeń.

 Sytuacja hydrologiczna  stabilizuje się. W dniu dzisiejszym na Wiśle przeszła fala kulminacyjna o przekroczonych stanach alarmowych przez teren województwa podkarpackiego.

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz niekorzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii,

Wojewoda Podkarpacki  ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):
jasielskiego
dębickiego
mieleckiego
ropczycko-sędziszowskiego
kolbuszowskiego
tarnobrzeskiego
Tarnobrzeg
krośnieński
Krosno
strzyżowski
rzeszowski
Rzeszów
stalowowolski

Ponadto w jednostkach samorządu terytorialnego wprowadzono:

Alarm przeciwpowodziowy:

powiat dębicki gminy: Dębica,  miasto Dębica
powiat mielecki (gmina Wadowice Górne, Czermin, Borowa)
powiat stalowowolski (gmina Bojanów)
powiat tarnobrzeski ( gmina Grębów )
Pogotowie przeciwpowodziowe:

powiat przeworski (gmina Przeworsk)
powiat niżański
pow. jarosławski (gmina Laszki)
powiat rzeszowski (m. Rzeszów)
 

Aktualna sytuacja hydrologiczna:

W zlewni Wisłoki  poziom wody stabilizuje się, poniżej stanów ostrzegawczych.

W zlewni Wisłoka w chwili obecnej sytuacja jest stabilna, wody w stanach wysokich.

Na dopływach  Sanu  obserwowane są wahania  poziomu wody – w górnej części zlewni w strefie stanów średnich i wysokich; w środkowej i dolnej części w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.

Na  Sanie  od  ujścia  Wisłoka  notowany   poziomu  wody  powyżej  stanów ostrzegawczych z tendencją malejącą, a powyżej ujścia Wisłoka na ogół obserwowany jest spadek poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Na Wiśle przemieszczała się fala wezbraniowa , przy przekroczonych stanach alarmowych.

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych:

Besko na Wisłoku – piętrzenie w zakresie 1/4 pojemności rezerwy powodziowej zbiornika (rezerwa 5,6 mln m3)
Klimkówka na Ropie – piętrzenie normalne (rezerwa 10,0 mln m3)
Solina na Sanie – piętrzenie normalne (rezerwa 41,6 mln m3)

Godzina 18:00

Dzisiaj – 26 maja br. – podobnie, jak to miało miejsce wczoraj trwało sprawdzanie w terenie tego, jak wygląda aktualnie sytuacja i jak postępują prace mające na celu uszczelnianie i zabezpieczenie niektórych odcinków wałów oraz to, w jaki sposób udzielana jest pomoc mieszkańcom. Wojewoda podkarpacki wraz z komendantem wojewódzkim PSP oraz władzami lokalnymi odwiedzili powiaty, w których w ostatnim czasie sytuacja wyglądała najgorzej. Wojewoda Podkarpacki nadal pozostaje w stałym kontakcie z Premierem Mateuszem Morawieckim. Straż pożarna, policja i wojsko w dalszym ciągu pracują w terenie. Działania polegają przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic, budynków oraz posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych oraz ograniczaniu i dostarczanie niezbędnego sprzętu.

Fala kulminacyjna na podkarpackim odcinku Wisły dzisiaj w nocy opuści nasze województwo i przemieści się dalej. Tam, gdzie stwierdza się taką potrzebę realizowane są nadal prace uszczelniające lub dociążające wały. Sytuacja na pozostałych rzekach w województwie podkarpackim jest stabilna. Stany ostrzegawcze przekroczone są jeszcze na kilku wodowskazach, ale wszędzie obserwujemy tendencję spadkową. Zapowiadane burze z miejscowo intensywniejszymi opadami deszczu nie powinny mieć wpływu na sytuację w podkarpackich rzekach, jednakże zalecana jest ostrożność oraz potrzeba śledzenia bieżących komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Dla osób, które w wyniku klęski żywiołowej poniosły straty w gospodarstwach domowych i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej przewidziana jest specjalna pomoc finansowa realizowana w ramach zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, a mianowicie: zasiłek celowy w wysokości do 6 tysięcy złotych oraz pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego - kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych.

Wojewoda podkarpacki przekazała dotychczas 100 tys. złotych ze środków własnych dla powiatu mieleckiego i 75 tys. dla powiatu dębickiego. Pomoc finansowa będzie realizowana na bieżąco - adekwatnie do wpływających zapotrzebowań od jednostek samorządu terytorialnego.  

Do pomocy osobom poszkodowanym włączyły się także Ochotnicze Hufce Pracy. Gminy mogą ubiegać się również o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie w formie m.in. robót publicznych czy prac społecznie użytecznych, jeśli będą one związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.

W związku z wystąpieniem ekstremalnych zjawisk pogodowych również Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchamia program ,,Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu’’. Program PEFRON umożliwia w sytuacji kryzysowej udzielenie pomocy finansowej poszkodowanym osobom niepełnosprawnym.

Godzina 8:00

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz niekorzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii,  Wojewoda Podkarpacki  ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):
jasielskiego
dębickiego
mieleckiego
ropczycko-sędziszowskiego
kolbuszowskiego
tarnobrzeskiego
Tarnobrzeg
krośnieński
Krosno
strzyżowski
rzeszowski
Rzeszów
stalowowolski

Ponadto w jednostkach samorządu terytorialnego wprowadzono:

Alarm przeciwpowodziowy:
powiat dębicki gminy: Dębica,  miasto Dębica
powiat mielecki (gmina Wadowice Górne, Borowa, Czermin, Gawłuszowice)
powiat stalowowolski (gmina Bojanów)
powiat tarnobrzeski ( gmina Grębów )
Pogotowie przeciwpowodziowe:
powiat przeworski (gmina Przeworsk)
powiat niżański
pow. jarosławski (gmina Laszki)
powiat rzeszowski (m. Rzeszów)

Aktualna sytuacja hydrologiczna:

W zlewni Wisłoki  poziom wody stabilizuje się, poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie od Mielca  do ujścia do Wisły, przekroczone stany ostrzegawcze.

W zlewni Wisłoka w chwili obecnej sytuacja jest stabilna, wody w stanach wysokich, jedynie na wodowskazie Tryńcza przekroczony stan ostrzegawczy z tendencja malejącą.

Na dopływach  Sanu  obserwowane są wahania bądź wzrosty poziomu wody – w górnej części zlewni w strefie stanów średnich i wysokich; w środkowej i dolnej części w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.

Na  Sanie  od  ujścia  Wisłoka  notowany  jest  wzrost  poziomu  wody  powyżej  stanów ostrzegawczych, a powyżej ujścia Wisłoka na ogół obserwowany jest spadek poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są na dzień 26 maja br.  W tym dniu na podkarpackim odcinku Wisły,  stan wody powinien ułożyć się ok. 110 cm powyżej  stanu alarmowego.

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych:
Besko na Wisłoku – piętrzenie w zakresie 1/4 pojemności rezerwy powodziowej zbiornika (rezerwa 5,6 mln m3)
Klimkówka na Ropie – piętrzenie normalne (rezerwa 10,0 mln m3)
Solina na Sanie – piętrzenie normalne (rezerwa 41,6 mln m3)

POWIAT MIELECKI:

Jeśli nie wystąpią kolejne intensywne opady sytuacja z godziny na godzinę powinna się normalizować, woda opadać. W wielu miejscowościach trwa jednak pompowanie wody z rozlewisk - tam gdzie ukształtowanie terenu utrudnia jej odpłynięcie i zagraża nadal gospodarstwom. Są takie miejsca, np. Gliny Małe, gdzie pompowanie wody trwa już trzeci dzień. Wisłoka i Breń opadły poniżej stanu alarmowego, Wisła prowadzi swoje wody powyżej alarmu, ale sytuacja jest pod kontrolą.

Komunikat Wojewody Podkarpackiego:

Straż pożarna, policja i wojsko w dalszym ciągu intensywnie pracują. Działania straży w ostatniej dobie koncentrowały się przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic, budynków oraz posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych oraz ograniczaniu rozlewisk poprzez układanie worków z piaskiem. Straż pożarna dostarcza także niezbędnego sprzętu w tym wysokowydajne pompy. Na miejscu pracują również wody polskie.

Do późnych godzin nocnych trwało wczoraj sprawdzane w terenie tego, jak wygląda aktualnie sytuacja i jak postępują prace mające na celu uszczelnianie i zabezpieczenie niektórych odcinków wałów oraz to, w jaki sposób udzielana jest pomoc mieszkańcom. Wojewoda podkarpacki wraz z komendantem wojewódzkim PSP oraz władzami lokalnymi odwiedzili powiaty, w których w ostatnim czasie sytuacja wyglądała najgorzej. Wojewoda Podkarpacki nadal pozostaje w stałym kontakcie z Premierem Mateuszem Morawieckim.

Fala kulminacyjna na podkarpackim odcinku Wisły na granicy z województwem małopolskim przebiega spokojnie - z tendencją spadkową. Kulminacja w chwili obecnej minęła gminę Baranów Sandomierski i jest ciągle monitorowana. Kontynuowane są cały czas prace uszczelniające i dociążające wały tam, gdzie stwierdzono takie potrzeby. Sytuacja na pozostałych rzekach w województwie podkarpackim jest stabilna. Stany ostrzegawcze przekroczone są jeszcze na ośmiu wodowskazach, ale wszędzie z tendencją spadkową.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Boryna Boryna

11 37

św. Jarosław uratował, zbawił mielec od zalania 09:53, 26.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MalborkMalbork

5 2

Prezes Polski is the best! On przegonił powódź fest! 14:37, 26.05.2019


reo

djdj

32 5

Skończcie juz te polityczne przepychanki ktora partia lepsza bo sie zygać chce a obie te super partie mozna olac ciepłym moczem bo jedna maścią smarowane 10:23, 26.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnikaAnika

6 3

Napiszcie w końcu co się dzieje na ziempniowie 13:27, 26.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lislis

6 1

No właśnie napiszcie co w Ziempniowie się dzieje??? 14:02, 26.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

3 0

No właśnie jak wczoraj napisano o" jakości "dziennikarstwa to komentarz usunięto. A są takie regiony gdzie toczyła się prawdziwa walka a a tych MALYCH bohaterach nie pada ano słowo. To się nazywa całościowy przegląd faktów w regionie.
Zaraz adminstrato mi to usunie. 15:54, 26.05.2019


OburzonaOburzona

6 0

Breń Osuchowski od 4 dni sytuacja beznadziejna , akcji , pomocy brak
Gdzie pompowanie wody ?
Dlaczego rowy zarośnięte , w piątek podjęto próbę wykaszania ale bez rezultatu

16:23, 26.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%