Zamknij

Najważniejsza liturgia w roku. Mielczanie rozpoczęli Wielkanoc [ZDJĘCIA]

21:55, 20.04.2019 K.S Aktualizacja: 11:38, 22.04.2019
Skomentuj

Wigilia Paschalna wraz z procesją rezurekcyjną w parafii Ducha Świętego w Mielcu odbyła się późnym wieczorem w Wielką Sobotę. Pozostałe mieleckie parafie zaplanowały tę uroczystości bezpośrednio na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Duchowni parafii Ducha Świętego obszernie opisują pełną specyfikę liturgii Wigilii Paschalnej. Warto przypomnieć sobie najważniejsze założenia tego najważniejszego w roku dnia wszystkich chrześcijan.

W sobotę wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, umieszczaną w grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża należy przykryć białym płótnem; tuż obok pojawia się posąg Zmartwychwstałego. Gasną światła - wigilia jest przecież oczekiwaniem. Łacińskiemu słowu vigilare odpowiada polskie czuwać.

Bogata liturgia Wigilii Paschalnej, która stanowi centralny punkt Triduum, składa się z czterech zasadniczych części. Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Tym silniejszą wymowę zyskują obrzędy liturgia światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana. Następnie na paschale żłobi znak krzyża umieszczając duże gwoździe, symbolizujące pięć ran Jezusa. Wypowiada przy tym słowa: "Chrystus wczoraj i dziś. Początek i koniec. Alfa i Omega.

Do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków". Na paschale widnieją również greckie litery alfa i omega oraz data roczna. Zapalony paschał oznacza osobę Chrystusa, czyli Światłość Świata. Uzmysławia nam raz jeszcze, że dokonała się Pascha, czyli przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia. W uroczystej procesji paschał zostaje wniesiony do świątyni i umieszczony na ozdobnym świeczniku. Przy trzykrotnym śpiewie kapłana: "Światło Chrystusa" i odpowiedzi wiernych: "Bogu niech będą dzięki" - zgromadzeni zapalają swe świece od tego świętego płomienia. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem Exultetu czyli Orędzia Paschalnego, które jest modlitwą dziękczynno-uwielbiającej wysławiającą łaskę zbawienia.

Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest wyjątkowo rozbudowana. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Pierwsze siedem czytań ze Starego Testamentu przypomina ważne momenty w całej historii zbawienia: opis stworzenia świata, zachowanie Abrahama, od którego Bóg zażądał ofiary z syna oraz przejście przez Morze Czerwone. O wielkiej miłości Boga, zawarciu przymierza i skuteczności słowa Bożego mówią fragmenty Księgi proroka Izajasza. Słowa z Księgi Barucha zawierają pouczenia, których respektowanie zapewnia pokój na wieki.

Cykl czytań starotestamentowych kończy się Bożą obietnicą oczyszczenia i przemiany człowieka: "I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała". W tym momencie zapala się światła na ołtarzu, uderza w dzwony, celebrans intonuje hymn Chwała na wysokości Bogu. Następujące potem czytanie z Listu do Rzymian, zwane Epistołą, pouczające o tym, że chrzest zapewnia wiernym uczestnictwo w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Po radosnym "Alleluja", odśpiewanym po raz pierwszy od czterdziestu dni, wysłuchuje się tzw. Ewangelii o pustym grobie. Liturgię słowa zamyka homilia.

Kolejną, trzecia już część – Liturgię chrzcielną – rozpoczyna odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Celebrans poświęca wodę chrzcielną - dokonuje się to przy włożeniu paschału do naczynia z wodą; tekst błogosławieństwa przypomina odradzającą moc wody. Teraz można udzielić sakramentu chrztu. Wszyscy zgromadzeni w świątyni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne: wyznają swą wiarę i wyrzekają się szatana. Zostają również pokropieni wodą święconą. Liturgię chrzcielną kończy modlitwa wiernych.

Przebieg liturgii eucharystycznej nie odbiega w swym zasadniczym kształcie od typowego toku mszy świętej. Uroczystości Wigilii Paschalnej ukoronowane są komunią i uroczystym błogosławieństwem; słowa rozesłania wzbogaca się o śpiew "Alleluja" – bo właśnie Chrystus już zmartwychwstał.

Zakończeniem liturgii jest Procesja Rezurekcyjna, której celem jest radosne obwieszczenie światu tego faktu, że Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

MikiMiki

22 1

Wlasnie wstałam, idę do mamusi na śniadanko wielkanocne. Potem Kościół.
Wszystkim życzę radosnych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
:) 07:20, 21.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

kemotkemot

8 5

Dlaczego w parafii Ducha Świętego rezurekcja jest w drugi dzień (sobota) ,a nie w niedziele rano? Może najwyższy czas powrócić do starego porządku jak było za sp. proboszcza Marcinowskiego . Miało to jakiś urok ,a teraz po rezurekcji idzie się spać 09:37, 21.04.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

WyrolowanyWyrolowany

6 4

Dokładnie w pozostałych parafiach mieleckich rezurekcja jest w niedzielę rano, więc może proboszcz na borku też by łaskawie przeniósł te uroczystość na taki dzień jaki opisuje pismo czyli "trzeciego dnia zmartwychwstał" 10:23, 21.04.2019


DawidDawid

4 1

A co ty masz do powiedzenia? Jeśli tak nakazuje twój proboszcz to tak ma być. Sam zostań proboszczem to będziesz zaprowadzał porządki u siebie. 10:38, 21.04.2019


rtrt

2 5

Tu do powiedzenia niema nic Proboszcz tylko Biskup diecezjalny. We wszystkich Kościołach diecezji Tarnowskiej Rezurekcja jest w Sobotę wieczorem. 10:52, 21.04.2019


JaJa

5 4

W kościele na osiedlu na smoczce i w Bazylice rezurekcja jest w niedzielę rano tak jak to dawniej było. A że na borku proboszcz sam sobie jest panem to nie dziwne że w tej parafii nic się nie zmienia. Dawniej człowiek rano wstawal szedł na rezurekcje i wiedział że są święta a teraz niedziela jak każda inna niczym się nie odróżnia. Dobrze ze do innego kościoła można iść żeby choć trochę poczuć radość tych świąt... 11:51, 21.04.2019


EwaEwa

8 1

Oj ludzie... nie dogodzi Wam. Jakie to ma znaczenie, czy rano czy wieczorem w sobotę jest ta główna msza oznajmiajaca zmartwychwstanie. Ważna jest przemiana duchowa w każdym z nas, wpuszczenie światła i dobroci do naszych serc a nie tylko ględzenie, narzekanie, bo to bo tamto... i tak w kółko.
Polska to jednak naprawdę kraj marudów. 12:01, 21.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jajko Jajko

7 7

A w Ruszczy powiat Staszów g. Połaniec ksiadz na kazaniu *%#)!& o strajku nauczycieli i porównał nauczycieli do terrorystów - *%#)!& czarny pasterz pisu. 17:12, 21.04.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Ostygnij Ostygnij

5 0

Zjedz jajko - alleluja. 20:35, 21.04.2019


Rafał z LORafał z LO

3 2

Brawo dla księdza z Ruszczy ---- aż dziw bierze , że KK do tej pory nie wyraził zdecydowanego sprzeciwu i potępienia poczynań chuligana broniarza. W większych miastach już lecą masowe pozwy -- komuś się to odbije niazłą czkawką. 21:16, 21.04.2019


JolaJola

0 0

Lecą masowe pozwy??
Słusznie.
Mało im ze solidarność wywalczyła cos tam. Nie. Oni chcieli 1000 zł. Fakt, że rząd rozdaje na prawo i lewo to 500 plus wiec każdy już chce. A tego kraju na to nie stać. Wszystkim nam się to odbije czkawką.
Nauczyciele nie powinni zostawiać swoich uczniów w takich momentach. To nie fair. Co te dzieci są winne, że to chory kraj i chore rządy. 00:50, 22.04.2019


0%