Zamknij

Fotelik samochodowy dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

07:30, 17.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:51, 17.04.2019
Skomentuj

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach, podstawowym wyposażeniem każdej rodziny jest fotelik samochodowy. Chodzi nie tylko o obowiązujące w naszym kraju przepisy, ale przede wszystkim o troskę o dziecko i zdrowy rozsądek. Nie ma obecnie lepszej metody gwarantującej bezpieczeństwo dla dziecka, podczas jazdy samochodem. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Przepisy

Należy przestrzegać pewnych przepisów, które reguluje nasze prawo. Każde dziecko, które mierzy mniej niż 150cm, musi posiadać swój fotelik samochodowy. Co ciekawe, obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy są niepełnoletni– jeżeli nie osiągną wcześniej wymaganego wzrostu. Jeszcze jakiś czas temu, regulacje mówiły o konieczności przewożenia dziecka w foteliku do dwunastego roku życia, wraz z warunkiem wzrostowym.

Najnowsza ustawa, dodatkowo zakazuje przewożenia dziecka do trzeciego roku życia w samochodzie, w którym nie ma pasów bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że istnieje zasada, która pozwala na transport bez fotelika na tylnim siedzeniu, jeżeli dziecko mierzy przynajmniej 135cm, przy jednoczesnym zabezpieczeniu pasami. Jest to jednak wyjątek, który warunkuje kilka sytuacji:

  • - Wzrost i waga dziecka, uniemożliwia dobór odpowiedniego fotelika, który spełni wyjątkowe potrzeby,
  • - przejazd odbywa się pojazdem transportu sanitarnego lub samochodem służb bezpieczeństwa np. Straży miejskiej, Policji itp.,
  • - dziecko posiada zaświadczenie wystawione przez lekarza, o występowaniu przeciwwskazań do przewożenia w fotelikach bezpieczeństwa.

Ponadto, od wyżej opisanych przepisów można odstąpić, kiedy zachodzi sytuacja, że na tylnim siedzeniu ma być przewożona trójka dzieci, a pojazd nie pozwala by zamontować trzy foteliki samochodowe, bezpośrednio obok siebie. Wówczas, istnieje możliwość transportu dziecka, które ukończyło trzeci rok życia, poza fotelikiem. Musi być natomiast zabezpieczone pasami oraz znajdować się miedzy dwójką dzieci, które są usadowione w fotelikach.

Dodatkowo, istnieje zakaz przewożenia dzieci bez fotelika, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu. Dziecko nie może być też umieszczone w foteliku na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Wówczas aktywna poduszka powietrzna dla pasażera, może stanowić dla niego spore zagrożenie.

Nie stosowanie się do wyżej opisanych przepisów, może skutkować ukaraniem mandatem w wysokości 150 zł oraz sześcioma punktami karnymi.

Na co zwrócić uwagę?

Jeszcze zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy czy interesujący nas fotelik samochodowy posiada cenne atesty oraz certyfikaty. Wybór powinien uwzględniać przede wszystkim takie parametry, jak wzrost dziecka oraz jego wagę. Należy zapoznać się z informacjami, które dotyczą wszelkich zabezpieczeń, ochrony dziecka oraz możliwości dostosowania fotelika do samochodu, w którym będzie najczęściej wykorzystywany. Nie mniej istotne są różnego rodzaju dodatkowe funkcje, które u poszczególnych producentów mogą być inne.

Czy zakup używanego fotelika to dobry pomysł?

Eksperci w tej dziedzinie, raczej nie polecają, aby decydować się na kupno używanego fotelika. Ciężko jest określić, czy nie uczestniczył on w żadnym wypadku oraz, czy nie posiada żadnych wad, które trudno jest czasami zauważyć na pierwszy rzut oka. Nawet jakiekolwiek mikropęknięcia, mogą podczas wypadku doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji.

Pamiętajmy też, że modele sprzed kilku lat, nie posiadają tak dobrych zabezpieczeń, jak te produkowane obecnie. Dodatkowo, wszelkie materiały, które były użyte do wykonania fotelika, (najczęściej plastik) tracą swoje właściwości, co przekłada się bezpośrednio na spadek trwałości całej konstrukcji.

Nie jest tajemnicą, że fotelik samochodowy to elementarne narzędzie, dające bezpieczeństwo dziecku, podczas jazdy samochodem. Oprócz ochrony malucha w czasie wypadu, ma taż zapobiegać zbyt dużym przeciążeniom. Jest to produkt, który powinno się dobrać rozważnie, nie szukając przy tym żadnych oszczędności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%