Zamknij

Zakupy, wakacje w Londynie w trakcie Brexitu i po nim - czy to nadal możliwe?

09:51, 25.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:58, 25.03.2019

Londyn przez lata był europejską stolicą zakupów, oddaloną od Warszawy o zaledwie kilka godzin dzięki tanim lotom. Ubezpieczenie do Anglii było opcją, na którą decydowali się nieliczni i to raczej przed długim wyjazdem. Teraz wiele się zmieni dla Polaków pracujących lub robiących tam zakupy.

Czy warto wykupić ubezpieczenie do Anglii?

Przed weekendem w Londynie mało kto wykupował ubezpieczenie do Anglii, a zasady pobytu były jasne. Teraz się to zmienia, bo nawet brytyjscy politycy, którzy popierają wyjście z Unii, przyznają, że nadal nie wszystko wiadomo. A przecież datę Brexitu wyznaczono pierwotnie na 29 marca. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem ubezpieczenia przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Zobacz, jakie pakiety ubezpieczenia do Anglii możesz wybrać przy wyjeździe na zakupy lub do pracy:

https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-do-anglii-jaki-pakiet-wybrac/

Przy dłuższych wyjazdach warto pomyśleć o ubezpieczeniu do Anglii na wypadek choroby. Prawdopodobnie po Brexicie zasady dotyczące opieki zdrowotnej dla obcokrajowców mogą się zmienić. Co jeszcze wiadomo o prawach Polaków na Wyspach po wyjściu ze wspólnoty?

Zakupy i praca na Wyspach po Brexicie – co wiadomo

Brytyjskie marki w dużej mierze polegają na klientach zza granicy. Rząd zrobi wszystko, by wyjście z Unii nie odcięło ich od europejskich rynków. Prawdopodobnie więc w przypadku kilkudniowego shoppingu będą obowiązywały podobne reguły, jak w czasie wizyty w Norwegii czy innych krajach europejskich, które nie są formalnie w Unii. Wiza raczej nie będzie wymagana, ale jeszcze nie wiadomo, co z paszportem. Być może jak dotychczas wystarczyć będzie dowód osobisty. Komisja Europejska ogłosiła natomiast, że od 2021 roku Brytyjczycy wjeżdżający do Unii będą musieli zapłacić ok. 7 euro za zwolnienie wizowe. Być może podobna opłata czeka też nas na brytyjskich lotniskach.

Jeśli chodzi o pracę na Wyspach, to po Brexicie ma się zmienić dużo. Wpuszczani będą tylko ci pracownicy, którzy są przydatni z punktu widzenia brytyjskiej gospodarki. Na tej liście można znaleźć inżynierów czy lekarzy, ale też pewną ilość pracowników niewykwalifikowanych, bo branża hotelarska czy medyczna w dużej mierze opiera się na osobach z Polski. Z zapowiedzi wynika, że do pracy potrzebna będzie wiza.

Loty z i do Londynu po Brexicie

Brytyjskie linie lotnicze nadal będą mogły działać na terenie Unii i nic nie zapowiada, by trudniej było kupić bilet. Obecnie wciąż można rezerwować loty, które mają się odbyć po 29 marca, gdy Wielka Brytania ma wyjść ze wspólnoty. Nie wiadomo, czy z uwagi na więcej formalności przy wjeździe do kraju na lotniskach czekają podróżnych opóźnienia lub inne niedogodności. Nadal nie jest też jasne, czy po Brexicie będzie można ubiegać się o odszkodowanie za lot z Londynu opóźniony o 3 godziny lub więcej, tak jak do tej pory. Dla pewności można wykupić w linii lotniczej dodatkowe ubezpieczenie lotu do Anglii zaplanowanego po 29 marca.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%