Zamknij

Opowieść o Pałacyku Oborskich. Bogata historia mieleckiego zabytku w najnowszej książce

14:28, 20.02.2019 K.S Aktualizacja: 14:29, 20.02.2019
Skomentuj

Muzeum Regionalne w Mielcu wydało właśnie najnowszą publikację poświęconą mieleckiemu zabytkowi - Pałacykowi Oborskich. Okoliczności powstania obiektu, jego losy wynikające z życiowych perypetii kolejnych właścicieli oraz postępujące na przestrzeni lat zmiany, aż do współczesnej działalności zebrał Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

To już czwarta edycja książki o Pałacyku Oborskich – każde kolejne zawierało kolejne materiały i ustalenia badawcze. W najnowszej publikacji udało się zabrać prawdopodobnie wszystkie już informacje związane z historią tego obiektu

Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu i autor książki przyznaje, że prace nad publikacją były wzbogacane przez nowe technologie – m.in. dzięki współczesnym możliwością udało się nanieść mapę katastralną z 1850 roku na zdjęcia satelitarne, co pozwoliło porównać ówczesną linię zabudowy z obecną.

- Na początku mojej pracy w Muzeum Regionalnym, moje poszukiwania archiwalne dotyczące środowiska architektów krakowskich dość przypadkowo pozwoliły mi odkryć architekta Pałacyku Oborskich. Do 1998 ten obiekt był przypisywany Józefowi Pokutyńskiemu, natomiast odkryłem listy pisane przez hrabiego Wacława Oborskiego do Kazimierza Hołubowicza, rzeszowskiego architekta dotyczące sprawy budowy pałacyku – mówi o samych początkach obiektu Skrzypczak.

W książce można znaleźć informacje o kolejnych planach rozbudowy pałacyku i wszystkich zmianach, jakie na przestrzeni lat były tutaj prowadzone. Są też fragmenty poświęcone oficynie dworskiej, która stała jeszcze do końcówki lat 60. ub. stulecia po czym została rozebrana.

– Dzisiaj taki obiekt z pewnością by się przydał i warto pomyśleć o jej odtworzeniu – mówi Jerzy Skrzypczak. Co ciekawe, w książce opublikowano projekt rekonstrukcji oficyny na podstawie wszystkich zabranych materiałów archiwalnych. Współcześnie byłoby więc możliwe jej odtworzenie dokładnie w takiej samej formie, w jakieś funkcjonowała chociażby ponad sto lat temu.

Nowa książka Muzeum Regionalnego obejmuje także historię najnowszą obiektu. Są tu materiały dotyczące generalnego remontu zakończonego w 2001 r. i decyzji o zagospodarowaniu obiektu właśnie na potrzeby Muzeum Regionalnego. Są też wzmianki o najważniejszych wydarzeniach, kiedy miały miejsce w murach obiektu oraz koncepcje na jego wykorzystywanie dzisiaj i w najbliższej przyszłości.

Książka „Pałacyk Oborskich w Mielcu” jest już dostępna  - można ją kupić chociażby w samym Pałacyku Oborskich – ul. Legionów 6 w Mielcu, w Jadernówce – Muzeum Historii Fotografii oraz wybranych mieleckich księgarniach.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jusbjusb

0 0

zaprezentowana fotka zdecydowanie różni się od współczesnego projektu architektonicznego "Pałacyku Obornych", ale przywodzi na myśl inne pytanie: kto buduje rodową siedzibę na terenie zalewowym i z betonowym kanałem do rzeki
- nadmieniam, że do niedawna historia posesji była białą plamą na mapie miasta, a na to wskazują wyraźnie publikacje dziennikarskie i wspomnienia nie tylko w przekazie ustnym@
21:32, 23.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%