Zamknij

Jakie efekt daje trening Tabata - trening interwałowy o bardzo dużej intensywności?

12:03, 12.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:04, 12.02.2019

Coraz więcej osób stara się poprawić wygląd swojej sylwetki, co jednocześnie wpływa na lepszą pracę organizmu i samopoczucie. Wielu pragnie ćwiczyć codziennie, ale często nie znajduje na to czasu. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem jest trening Tabata, który zajmuje jedynie 4 minuty, a w tym czasie nie tylko redukujemy tkankę tłuszczową, ale również poprawiamy wydolność i przyspieszamy dobowe tempo przemiany materii! Jak to możliwe! Jak w tak krótkim czasie uzyskać takie wyniki?

Tabata - najważniejsze założenia

Tabata to niezwykle intensywny trening wydolnościowy. Składają się na niego 20-sekundowe ćwiczenia, które przerywane są 10-sekundowymi przerwami. Całość, jak wspominaliśmy we wstępie, to ledwie 4 minuty. Dokładnie - 240 sekund, a rezultaty oszałamiają każdego - sportowców wszelkich dyscyplin. Najważniejszym więc wyznacznikiem Tabaty jest ekspresowy czas trwania ćwiczeń. Jest więc idealny dla zapracowanych osób, które nie mają czasu korzystać z innych form aktywności fizycznej, na przykład na siłowni.

Tabata - jak wygląda taki trening?

Tabata to trening zaplanowany precyzyjnie od początku do końca. Najważniejsze, aby trzymać się rytmu, czyli 20 sekund staramy się wykonywać maksymalną ilość powtórzeń danego ćwiczenia, a przez kolejnych 10 sekund odpoczywamy. I powtarzamy tak cały schemat łącznie osiem razy.

Przykładowa runda ćwiczeń? Od 1 do 20 sekundy - wykonujemy brzuszki, od 20 do 30 - odpoczywamy. Dalej - od 30 do 50 - znów brzuszki, ale tym razem przeciwne i zaraz po tym (od 50 do 60) przerwa. Inny zestaw? Przysiady z wyskokiem i z hantlami, a pomiędzy nimi odpoczynek, skakanie na skakance i przysiady z podskokiem, przerwa itp.

Tabata - o czym koniecznie pamiętać?

Tabata, jak każdy inny zestaw ćwiczeń, przynosi rezultaty, ale żeby tak było, musimy pamiętać, aby odpowiednio się przykładać. Co to oznacza? Przede wszystkim pracować na jak największej intensywności - zwłaszcza w ciągu 20 sekund aktywności musimy sumiennie wykonywać powtórzenia. Odpoczynek też powinien być właściwie spożytkowany - na głębokie oddechy, które regulują układ krążenia.

Ważne, aby ćwiczenia były wielostawowe, czyli angażujące wiele partii mięśniowych. Wykonujmy je regularnie - od 3 do 4 razy w tygodniu (jednak nie częściej). Osoby początkujące nie powinny przesadzać, a więc najpierw wystarczy jedna sesja w tygodniu. Później stopniowo można zwiększać intensywność treningu, pamiętając jednak o tym, by obserwować reakcje organizmu.

Tabata to wręcz idealny trening dla każdego, bo zaledwie 4 minuty wystarczą, aby redukować tkankę tłuszczową i poprawić swoje samopoczucie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Kluczem do sukcesu jest regularność, a także stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń. Powinniśmy też mieć do dyspozycji najlepszy sprzęt do codziennej aktywności, taki jak znajdziemy pod adresem prosportowy.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%