Zamknij

Zabytkowe groby znikają z Cmentarza Parafialnego?!

01:22, 18.01.2019 P.C Aktualizacja: 01:23, 18.01.2019
Skomentuj

Jest inicjatywa ratowania najstarszych grobowców na mieleckim Cmentarzu Parafialnym. Dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Skrzypczak twierdzi, że te są po cichu usuwane by zyskać miejsce na nowy pochówek.

O tej sprawie radni miejscy z Mielca rozmawiali podczas posiedzenia Komisji Kultury. Były już rajca Marek Zalotyński złożył wniosek o wsparcie finansowe dla akcji ratowania najstarszych grobów - wskazał przede wszystkim na zabytkowe mogiły powstańców styczniowych. Pomysł ten wspierał też radny Fryderyk Kapinos.

- Dokonaliśmy kwerendy nagrobków na Cmentarzu Parafialnym, najstarszych i stanowiących pewną wartość kulturową. Są kompletnie zaniedbane, nie posiadają już spadkobierców, właścicieli. Można uznać, że w tej chwili są własnością miasta. Uważamy, że powinniśmy zabezpieczyć jakąś kwotę na ich renowację - mówił Marek Zalotyński. Zaproponował 50 tysięcy złotych.

- Proponujemy by rozważyć, by miasto zleciło te prace jakiemuś stowarzyszeniu, będzie taniej i prościej.  Któreś ze stowarzyszeń mogłoby pozyskać dodatkowo środki pieniężne na ten cel, nawet poprzez zbiórkę publiczną - argumentował Zalotyński.

Jerzy Skrzypczak również podkreślał, że w pierwszej kolejności trzeba zająć się mogiłami powstańców styczniowych. - Ich stan jest agonalny - zauważał.

Dyrektor Muzeum dodał, że istnieje realna groźba usunięcia tych grobów. - Niektóre stare pomniki nagle znikają, ktoś szukając miejsca na pochówek ściąga tabliczki i nagle pomnik jest usuwany - relacjonował Skrzypczak. Zalotyński dodawał, że jedna z mogił wymagających renowacji wygląda właśnie tak, jakby była szykowana do likwidacji. To oczywiście jest działanie nielegalne.

- Jeszcze parę lat i zniknie zabytkowa substancja z cmentarza, a są to też małe dzieła sztuki kamieniarskiej - podkreślał Jerzy Skrzypczak.

Komisja Kultury Rady Miejskiej w Mielcu jednomyślnie opowiedziała się za realizacją przez mielecki magistrat akcji ratowania zabytkowych nagrobków. Sama deklaracja radnych jeszcze nie wystarczy. Trzeba gromadzić pieniądze na ten cel.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

SeniorSenior

25 2

Popieram! 08:25, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zxszxs

13 3

Popieram. Chodzą takie ploty że tam można sprzedać miejsce a rodzinę na komunalny przenieść. 08:37, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntekAntek

20 2

Przecież cmentarz ten już jest zamknięty dla nowych pochówków, nagrobki takie w innych miastach są wpisywane do rejestru zabytków. Prawo mówi "1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." 08:39, 18.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jusbjusb

1 2

Stare przysłowie głosi: jaki pan taki kram
- jak widać teraz szykuje się kolejny szaber z kasy miasta, nie zapominaj, że św. Mateusz (celnik-poborca podatków) po hebrajsku znaczy dosłownie "dar Jahwe",
- skoro wpływy z tacy zmalały (publikacja hejmielec) to co Panu Bogu szkodzi sięgnąć głębiej do kiesy miasta, bilans w diecezji musi się zgadzać (tárnok ? skarbnik / słownik węgiersko polski)
- po naszemu to porzekadło wpasuję: nie kijem go to pałką 14:02, 18.01.2019


TenzPoloTenzPolo

11 6

nawet pomniki przeszkadzają , co się w miastach robi to gorzej niż sodoma i gomora 11:14, 18.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mmmm

1 9

Co ciebie wieśniaku obchodzą sprawy miasta roboty nie masz ? 11:38, 18.01.2019


zibizibi

13 0

Popieram. 11:43, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jusbjusb

2 0

Uprzejmie poproszę o sprecyzowanie:
a) o jakim cmentarzu mowa, kto nadzoruje ?
b) gdzie i w jakim roku powstał ?
c) skąd temat powstańców styczniowych i czy ma to związek z unikatowym, ale obecnie rozpowszechnianym zdjęciem pobytu H. Sienkiewicza w Przecławiu (w nawiasie dodam, że pisarz poszukiwał ukrywających się powstańców legionistów, celem zebrania wiarygodnych danych do historycznej powieści dokumentującej ich losy, zmarł nagle po rozpoczęciu pracy, nie dostał zgody na publikację, ale rękopis i notatki wydano drukiem pod nazwą "Legiony")
d) proszę nie łączyć ulicy obornej, obecnie Legionów przy "Dworku/Pałacyku Oborskich" z legionami Dąbrowskiego, bowiem w rzeczywistości geneza nazw jest różna, znamy wiele formacji wojskowych w kwalifikacji: legion. 13:38, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wsws

2 0

Zbiórka publiczna? Wszystkich Świętych na tym cmentarzu wygląda gorzej niż WOŚP. W jeden dzień prowadzone są przynajmniej 4 kwesty - na utrzymanie i remont cmentarza, na seminarium, na schronisko brata alberta i w tym roku zbierali chyba jeszcze na jakiś pomnik żołnierzy wyklętych.
Skoro 1 listopada zbierają na utrzymanie i renowację cmentarza, to gdzie są te pieniądze, skoro ogrodzenie już jest skończone? 18:05, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


bardzo dobry tematbardzo dobry temat

3 1

koniecznie wziąć za szmaty gospodarza fizycznego tego cmentarza, to co tam się dzieje woła o pomstę do nieba 19:05, 20.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%