Zamknij

Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?

22:17, 17.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:18, 17.01.2019

Nadwrażliwość zębów to uciążliwa dolegliwość. Schorzenie to jest szczególnie częste w grupie osób między 25-30 rokiem życia, czasem zanika, by po czasie wrócić ze zdwojoną siłą. Nadwrażliwość jest wynikiem odsłonięcia zębiny, czyli części zęba, która nie jest pokryta szkliwem. Na jej powierzchni znajdują się kanaliki bezpośrednio połączone z nerwami przekazującymi bodźce.

Najczęstszym objawem nadwrażliwości zębów jest przenikający ból podczas jedzenia ciepłych, zimnych, słodkich lub kwaśnych pokarmów. Do nadwrażliwości zębów mogą przyczynić się:

  • Zbyt intensywne szczotkowanie (może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych);
  • Osoby, które nerwowe zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami (bruksizm), przez co nadmiernie ścieramy ich powierzchnię;
  • Niewłaściwa lub niedokładna higiena jamy ustnej;
  • Zabiegi stomatologiczne i profesjonalne wybielanie zębów powodować mogą powstanie przejściowej nadwrażliwości.

Skala odczuć może być szeroka - od nieznacznego ukłucia do ostrego, przeszywającego bólu. Stosowanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym pozwolą zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe.

Dobre produkty na nadwrażliwość zębów

Obecnie w Internecie można znaleźć wiele metod radzenia sobie z nadwrażliwością. Najlepszą metodą uniknięcia nadwrażliwości jest profilaktyka, czyli unikanie czynników ją powodujących. Osoby borykające się nadwrażliwymi zębami powinny stosować:

  • Pasta do zębów - szczotkuj zęby min. 2 razy dziennie pastą do zębów przeznaczonej szczególnie do specjalnej pielęgnacji i ochrony wrażliwych zębów i odsłoniętych szyjek zębowych.
    • Tołpa - pasta do zębów łagodząca objawy nadwrażliwości zębowej;
    • Langelica Wrażliwe Zęby - pasta znosząca nadwrażliwość zębów zawierająca w 100% naturalne ekstrakty roślinne;
  • Szczoteczka do zębów - stosuj bardzo miękką szczoteczkę, która jest niezwykle delikatna dla Twoich zębów, dzięki bardzo miękkim włóknom.
    • Waterpik - zestaw rodzinny irygator + szczoteczka soniczna (7-końcówek);
    • Curaprox Ultra Soft - wyjątkowa szczoteczka do zębów;
  • Płyn do płukania jamy ustnej - płucz jamę ustną płynem, który chroni przed wrażliwością zębów, uszczelniając kanaliki zębinowe a dzięki zawartości aminofluorku zwiększa ochronę przed próchnicą.
    • Elmex Sensitive Plus - płyn chroniący szyki zębowe przed próchnicą oraz nadwrażliwością (zielony).

Zęby są bardzo ważne

Każdy z nas wie, że nasze zęby są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Umożliwiają przede wszystkim właściwe pogryzienie pokarmu, dzięki czemu może on zostać dobrze strawiony. Ważną, więc rzeczą jest dbanie o ich zdrowy wygląd i dobrą kondycję. Prawidłowa higiena jamy ustnej to najłatwiejsza metoda zapobiegania rozwoju nadwrażliwości zębów. Regularne przeglądy u specjalisty, szczotkowanie rano i wieczorem, stosowanie gum do żucia czy nici dentystycznych i płukanie jamy ustnej to podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej.

Po pierwsze zadbajmy o regularną i dokładną higienę.

  • Zęby szczotkuj i nitkuj zęby regularnie, wybieraj szczoteczki o miękkim włosiu. Stawiaj na dobrą technikę mycia, a nie siłę;
  • Stosuj żele lub płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor, który zmniejszy ból i zabezpieczy szkliwo, a tym samym zminimalizuje ryzyko próchnicy, paradontozy czy uszkodzeń szkliwa;
  • Do mycia używaj specjalnych past przeznaczonych do zębów wrażliwych, które mają niższą zawartość środka ściernego. Wypróbuj różne marki, aż znajdziesz tę odpowiednią dla siebie;
  • Bardzo uważaj na dietę - unikaj słodyczy, gorących lub zimnych pokarmów i napojów oraz produktów o kwaśnym pH, m.in. cytrusów czy pomidorów, które sprzyjają nadwrażliwości zębów;
  • Osoby, które zgrzytają zębami mogą na noc nakładać specjalne nakładki na zęby, które zwalczają ten problem.

W leczeniu nadwrażliwości zębów, oprócz codziennej higieny, ważne są też regularne wizyty u stomatologa, który może zaproponować nam profesjonalne zabiegi, które również pomogą zmniejszyć tę nieprzyjemną dolegliwość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%