Zamknij

Dla tych, co nie boją się inwestycyjnego ryzyka...

12:35, 10.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:36, 10.01.2019

Nie boisz się ryzykować? Szukasz szansy na duży zysk? Fundusze akcji, które inwestują średnio 60% środków w akcje spółek notowanych na giełdzie, mogą być odpowiedzią na twoje potrzeby. Nie wolno ci jednak zapomnieć o podstawowych zasadach, na których oprzeć powinna się każda inwestycja, jeśli naprawdę chcesz, by przyniosła oczekiwany rezultat.

Na czym polega ryzyko związane z inwestycją w fundusz akcji? Jak sama nazwa wskazuje, fundusz tego typu jest oparty o akcje spółek notowanych na giełdzie. Te, stety lub niestety, zmieniają swoje ceny codziennie, a różnica między 24 godzinami może nas zaskoczyć swoją skalą.

Doświadczony ekspert z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych podpowie nam nawet, że ceny akcji mogą wzrosnąć lub spaść nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu jednego tygodnia. Z racji swojej wiedzy, doda pewnie, że najważniejsza w zarządzaniu takim funduszem jest strategia oparta o rozpoznanie cyklu cenowego akcji.

Wśród funduszy akcji wyróżniamy fundusze akcji polski, fundusze rynków zagranicznych, fundusze indeksowe oraz fundusze prywatyzacji. Te pierwsze inwestują w akcje publicznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie lub rynku pozagiełdowym ? Centralną Tabelę Ofert. Te akcje dobiera się pod kątem przewidywanego wzrostu ich wartości.

Fundusze zagraniczne robią to samo, tylko nie w Polsce a na giełdach w Londynie, Nowym Jorku, Tokio, Szanghaju? Fundusze indeksowe to odwzorowanie któregoś z indeksów giełdowych ? na przykład, jeśli brać pod uwagę Polskę, WIG lub WIG20. Fundusze prywatyzacyjne inwestują głównie w akcje spółek powstałych na bazie prywatyzacji, takich jak KGHM lub Telekomunikacja Polska. Oczywiście tego rodzaju klasyfikacji jest więcej.

Zanim jednak zdecydujemy się, na któryś z powyższych rodzajów funduszy, musimy sprawdzić, czy rzeczywiście jest to najlepszy sposób na realizację naszego celu. Taki cel musimy koniecznie przyjąć, podobnie jak i okres, w którym chcemy go osiągnąć. Inaczej nasze inwestowanie będzie bezcelowe, a to prowadzi wprost do strat ? bo nie dbamy zdobycie konkretnej sumy, a raczej płyniemy z głównym nurtem. Zbieramy na samochód dla córki? Mieszkanie dla syna? Wyjazd na wymarzone wakacje? Koniecznie ustalmy, ile potrzebujemy i do kiedy. W przeciwnym wypadku czeka nas strata pieniędzy i czasu oraz frustracja.

Pamiętajmy też, że nie warto skupiać się na jednym rynku. Polski inwestor wcale nie musi inwestować tylko na warszawskim parkiecie. Lepiej i bezpieczniej część swoich aktywów ulokować na wielu rynkach. Warto też pamiętać, że ryzykować warto, ale ostrożnie ? w dzisiejszej sytuacji w globalnej gospodarce warto inwestować w akcje tylko część aktywów, a jednocześnie ?podpierać? się inwestycjami w mniej ryzykowne klasy aktywów, na przykład w fundusze pieniężne lub dłużne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%