Zamknij

Pokrzywka idiopatyczna: przyczyny, objawy i leczenie

12:33, 10.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:33, 10.01.2019

Pokrzywka idiopatyczna to forma pokrzywki, które nie ma jasnych przyczyn powstawania. Dlatego rozpoznaje się ją po wykluczeniu wszelkich innych dermatoz. Zmiany skórne zaliczane do objawów pokrzywki są bolesne i mogą być początkiem niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej. Co powinieneś wiedzieć o pokrzywce idiopatycznej?

Czym jest pokrzywka?

Pokrzywka idiopatyczna to zmiany na skórze, które przypominają reakcję alergiczną, ale pojawiać się mogą z różnych przyczyn. Bezpośrednio pokrzywkę wywołuje uwolnienie histaminy, czyli organicznego związku chemicznego znajdującego się w komórkach tucznych. Histamina uwalnia się z komórek i wywołuje reakcję zapalną, co skutkuje miejscowym rumieniem. Wyróżnia się ostrą i przewlekłą pokrzywkę. Ostra ma łagodne objawy utrzymujące się na skórze do 6 tygodni i dotyka głównie dzieci i osoby młode. Pojawia się szybko i znika samoistne. Przewleka pokrzywka trwa ponad 6 tygodni, w niektórych przypadkach ciągnąc się latami, obejmując nawroty i remisję.

Co wywołuje pokrzywkę?

Współczesna medycyna nie rozwikłała do końca przyczyn przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Tak naprawdę rozpoznaje się pokrzywkę idiopatyczną w przypadkach, gdy wykluczy się wszystkie inne możliwe przyczyny zmian na skórze. U niektórych chorych pokrzywka pojawia się w wyniku reakcji alergicznej na produkty pokarmowe, zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C-HCV lub zakażeniem Helicobacteri pylori. Pokrzywka pojawia się także po reakcji na lateks czy antybiotyki, podczas infekcji grzybicznej, chorób tarczycy, reakcji na silny mróz i wiatr, a także podczas zmagania się z nowotworami złośliwymi.

Jakie są objawy pokrzywki?

Pokrzywka wywołuje swędzące zmiany na skórze, które wyglądem przypominają oparzenia. Dokoła zmian pojawia się pęcherz w kolorze różowym lub białym, który piecze i swędzi oraz jest otoczony rumieniem. Pęcherzyki zazwyczaj szybko znikają i nie zostawiają blizn, ale u niektórych chorych zlewają się w bąble i zajmują sporą powierzchnię skóry. Takim bąblom towarzyszą objawy ogólne, czyli gorączka, gorsze samopoczucie, zaburzenia gastryczne, obrzęk nosa, gardła, oczu, jamy ustnej, górnej wargi. Obrzęki naczynioruchowe mogą wymagać konsultacji laryngologicznej i podania kwasu traneksamowego lub mrożonego osocza, co wiązać się może z koniecznością pobytu w szpitalu.

Bardzo groźne dla zdrowia chorego są bąble pokrzywkowe, bo mogą doprowadzić do zaburzeń oddechu, duszenia się wywołanego obrzękiem krtani. Jeśli objawom skórnym towarzyszą objawy ogólne jak wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca, obniżenie ciśnienia, to może to wskazywać na rozwijającą się reakcję anafilaktyczną. Wymaga ona obserwacji szpitalnej przez co najmniej 2 dni. Poczytaj więcej o objawach pokrzywki idiopatycznej na stronie https://www.claritine.pl/pl/o-alergii/objawy-alergii/pokrzywka/.

Jak rozpoznać pokrzywkę?

Dla lekarza podstawą do rozpoznania pokrzywki jest wywiad z pacjentem oraz badania obejmujące morfologię krwi, CRP, badanie moczu, próby wątrobowe czy badania biochemiczne. Lekarz może zlecić testy skórne z użyciem alergenów, badanie na czynności tarczycy oraz badanie poziomu przeciwciał IgE, które są odpowiedzialne za uwalnianie się histaminy. Testy skórne i badanie przeciwciał wykonywane są, gdy jest podejrzenie pokrywki po kontakcie z alergenem.

Jak leczyć pokrzywkę?

W leczeniu pokrzywki stosuje się leki antyhistaminowe II oraz III generacji. Zwalczają one objawy, ale czasem wywołują też skutki uboczne jak nudności, biegunka, senność, uczucie suchości w ustach, zawroty głowy. Dlatego ważne jest odpowiednie, indywidualne dobranie leków do pacjenta. Leczenie antyhistaminowymi preparatami jest zalecane jedynie w przypadku pokrzywki przewlekłej, bo w 90 procentach przypadków ostra pokrzywka ustępuje sama i nie wymaga farmakologii. Drugą linią leczenia, w przypadku gdy leki antyhistaminowe nie przynoszą rezultatów, jest wdrożenie sterydów. Przyjmuje się krótko po kilka dni, bo mają liczne skutki uboczne.

Zarówno leki przeciwhistaminowe jak i hydrokortyzon w małym stężeniu są dostępne bez recepty w postaci maści. Trzeba jednak stosować je ostrożnie, bo długotrwałe nakładanie maści na zmiany skórne może wywołać zanikowe zapalenie skóry czy wykształcenie się tzw. skóry pergaminowej, która jest podatna na tworzenie się pęknięć i ropnych wysięków po każdym mały urazie.

Jakie znaczenie ma dieta w profilaktyce pokrzywki?

Reakcja na alergeny może objawiać się skórnie, jednak w przypadku pojawiania się przewlekłej pokrzywki alergeny pokarmowe rzadko są winne. Zdarza się jednak, że pojawi się nadwrażliwość nieimmunologiczna na pokarmy ? to znaczy, że produkty spożywcze niebędące alergenami potęgują objawy pokrzywki przewlekłej. Uczony Di Lorenzo badając 838 chorych stwierdził, że polowa z nich wskazywała w wywiadzie, że pokarmy czy napoje są przyczyną występowania pokrzywki. Najczęściej wymieniali oni wysokoprzetworzoną żywność oraz konserwowaną. Stosowanie diety eliminacyjnej doprowadziło u 30 procent badanych do złagodzenia objawów.

Aby stosowanie diety eliminującej pokarmy potencjalnie nasilające objawy przyniosło pożądane rezultaty, trzeba ją stosować przez co najmniej kilka tygodni. Niestety, często chorzy rezygnują już po tygodniu czy dwóch diety, bo nie zauważają poprawy.

Jakie są domowe sposoby na pokrzywkę?

Jeśli pojawi się ostra pokrzywka, można od razu stosować pewne domowe sposoby, by ulżyć sobie w objawach. Przykładanie chłodnych okładów na chore miejsca pomaga, tak samo jak zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach. Warto nosić luźniejsze ubrania, by nie uciskać bąbli czy pęcherzyków oraz nie stosować perfumowanych kosmetyków. Skórę należy przemywać ciepłą wodą i łagodnym mydłem. Jeśli pokrywka powiązana jest z Atopowym Zapaleniem Skóry, to koniecznie trzeba sięgać po emolienty i nakładać je na skórę kilka razy dziennie.

Jeśli pokrzywka idiopatyczna wykazuje tendencję do przewlekłej formy lub objawy wskazują na silną reakcję anafilaktyczną albo są bardzo uporczywe i męczące, koniecznie zgłoś się do dermatologa.

Źródła:

  • https://wylecz.to/choroby-skory/pokrzywka-idiopatyczna-przyczyny-objawy-leczenie/
  • http://www.alergie.pl/library/aai_volume-17_issue-1_article-1017.pdf
  • https://podyplomie.pl/dermatologia/14551,przewlekla-pokrzywka-samoistna-choroba-autoimmunologiczna-przeglad-pismiennictwa?pdf=true
  • http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja7_nr9_2007.pdf
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%