Zamknij

Dlaczego warto wybrać pakiet OC/AC?

13:13, 01.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:13, 01.01.2019

W Polsce obowiązkowe jest tylko jedno ubezpieczenie komunikacyjne: OC. Nie znaczy to jednak, że nie warto kupić także pozostałych. Szczególnie chętnie i często wybierany jest pakiet OC/AC. Sprawdź, czym się odznacza i przed czym chroni ubezpieczonego. Przekonaj się, czy to oferta odpowiadająca Twoim potrzebom. Chroń swoje auto nawet wtedy, gdy do szkody dojdzie z Twojej winy!

Jaki jest zakres OC i AC?

Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC częściowo działają w tych samych zakresach i obowiązują w podobnych sytuacjach, jednak różnią się skutkiem. W obowiązkowej polisie OC Ty jesteś chroniony jedynie od odpowiedzialności cywilnej, pieniądze na leczenie lub naprawę auta zaś otrzymuje poszkodowany. Z kolei przy autocasco niezależnie od tego, kto zawinił, odszkodowanie uzyskujesz Ty.

AC możesz kupić w dowolnym momencie trwania polisy OC. Warto jednak, byś wiedział, że najkorzystniejsza chwila to odnawianie okresu ochronnego OC. Jeżeli skorzystasz z pakietu OC/AC, zapłacisz mniej. Wykorzystaj internetowy kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych, aby znaleźć ofertę jednocześnie o korzystnym zakresie i atrakcyjną cenowo: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-oc-ac/

OC/AC – cechy wspólne

Polisy samochodowe OC/AC mają zastosowanie podczas różnorodnych zdarzeń drogowych – w tym kolizji i wypadku – ale także szkód wyrządzonych podczas korzystania z auta, niekoniecznie na drodze. Obejmują ochroną siadanie i wysiadanie z pojazdu, parkowanie i naprawianie samochodu na trasie, załadunek i rozładunek, ruszanie i zatrzymywanie, postój.

W obu polisach wysokość odszkodowania oblicza się na podstawie rozległości szkód. Przelicza się je w procentach i adekwatną sumę wypłaca.

OC/AC – różnice

W przeciwieństwie do AC, OC to ubezpieczenie mające zastosowanie także do ludzi. Jeśli podczas wydarzenia drogowego ucierpią osoby, Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty m.in. transportu medycznego, hospitalizacji, zakupu leków i środków medycznych, operacji, wizyt domowych, konsultacji u specjalistów oraz rehabilitacji. Jeżeli natomiast ucierpisz Ty, AC nie będzie miało zastosowania. W takim przypadku potrzebowałbyś polisy NNW.

Autocasco ma to nieco szerszy zakres, bo obejmuje nie tylko szkody spowodowane przez Ciebie, ale także osoby trzecie, a nawet siły natury. Jeżeli Twój pojazd zostanie uszkodzony przez wandali na parkingu niestrzeżonym, ktoś w nie uderzy i ucieknie lub spłonie w pożarze, możesz liczyć na odszkodowanie.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania ani z OC, ani AC?

Wspólne dla OC/AC są też wykluczenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel będzie mógł nie wypłacić odszkodowania. Przy AC nie wypłaci Ci go w ogóle, przy OC natomiast poszkodowany otrzyma pieniądze, ale potem będziesz musiał zwrócić je ubezpieczycielowi.

Są to sytuacje graniczne, takie jak wyrządzenie szkody na drodze pod wpływem alkoholi bądź środków odurzających, podczas prowadzenia pojazdu bez uprawnień lub skradzionego, w trakcie kierowania samochodem bez ważnego OC. Poznaj te wykluczenia, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%