Zamknij

Jak zaplanować koszty remontu?

14:36, 11.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:36, 11.12.2018

Zakończenie remontu bez szwanku, a dodatkowo idealne rozplanowanie budżetu, możemy uznać za jedno z ważniejszych dokonań życiowych. Zaplanowanie wydatków związanych z remontem to nie lada sztuka i trudna do opanowania umiejętność. Na szczęście, istnieje parę reguł, które podpowiedzą nam, jak tego dokonać.

Planując remont, przeglądamy inspiracje na portalach internetowych i kartkujemy katalogi projektantów. Zapisujemy pomysły i kalkulujemy, na ile marzenia stykają się z rzeczywistością (również finansową). To chyba najprzyjemniejsza część remontu. Jednak zanim chwycimy za pędzel czy młotek, musimy zaliczyć jeszcze jeden etap prac – równie istotny, co pozostałe, a często decydujący o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Dokładnie zaplanujmy koszty, inaczej remont będzie trwał w nieskończoność.

Zaplanuj pracę, określ wydatki

Przede wszystkim, musimy ustalić kolejność prac, a do nich dostosować kolejność zakupów. Na pierwszy ogień idą najpoważniejsze zadania, jak wyburzanie ścian czy wymiana okien, elektryka luby prace związane z instalacją wodno-kanalizacyjną. Następnie odnawiamy ściany, w dalszej kolejności podłogi, na koniec możemy się zaś zająć drobniejszymi, kosmetycznymi zmianami.

Planując przeprowadzenie danych prac, od razu zaplanujmy wydatki. Wypiszmy sobie, ile mniej więcej będzie kosztował remont danego pomieszczenia czy instalacji. Aby zdobyć jak najbardziej rzetelne informacje, skontaktujmy się ze specjalistami, np. ekipą remontową oraz doświadczonym sprzedawcą, którzy doradzą nam, jakich „widełek cenowych” możemy się spodziewać. Nie ograniczajmy się do głównego miasta i okolic. Czasem o wiele taniej wyjdzie wzięcie do remontu mieszkania w Tarnobrzegu osób z małych miejscowości pod Lublinem czy Krakowem niż bezpośrednio z tych miast. Nie ryzykujmy również stwierdzenia, że lepiej wziąć ekipę z sąsiedniego miasteczka, bo jest bliżej. Kontaktujmy się przede wszystkim z firmami remontowymi o dobrych opiniach, ponieważ wtedy będziemy mieć gwarancję rzetelnie wykonanej usługi. Oszczędzimy czas, pieniądze i nerwy na szukaniu kogoś, kto poprawi źle wykonane prace przez słabą firmę z najbliższej okolicy.

Chwyć kalkulator

Chodzi oczywiście o kalkulatory dostępne na stronach internetowych o tematyce remontowej. Wybieramy w nich rodzaj pomieszczenia, określamy kubaturę, podajemy takie dane, jak rejon inwestycji (ceny materiałów i usług różnią się w zależności od regionu). Możemy zestawiać tu poszczególne wydatki – związane z remontem podłóg, ścian, sufitów, wymianą elektryki, zakupem nowego wyposażenia. Kalkulator weźmie pod uwagę aktualne ceny materiałów w danych sklepach itp. Oczywiście, wydatki remontowe zazwyczaj różnią się nieco od szacowanych, jednak wyliczenia programów możemy uznać za miarodajne.

Ile masz pieniędzy?

Remont w wersji de luxe czy ekonomicznej? Określmy, jaki mamy budżet, czyli ile tak naprawdę możemy wydać - i od tego uzależnijmy spektrum prac. Ustalmy sobie plan minimum i maksimum. Jeśli mamy naprawdę ograniczone fundusze, skupmy się na wyborze tańszych materiałów czy atrakcyjniejszych cenowo rozwiązaniach. Uważajmy jednak, żeby nie wpaść w pułapkę. Choć z ceną materiałów nie zawsze w parze idzie ich jakość, to mimo to kupując najtańsze produkty, ryzykujemy ich krótszą żywotnością czy gorszą trwałością. Postarajmy się znaleźć kompromis pomiędzy jednym a drugim.

Z ekipą czy bez?

Wynajęcie ekipy remontowej to kolejny wydatek, najczęściej znaczny. Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie specjalistów, koniecznie należy pamiętać o podpisaniu umowy na prace wykończeniowe. Część prac możemy wykonać sami – jak chociażby pomalowanie ścian, zamontowanie baterii umywalkowej czy nawet ułożenie paneli. Producenci udostępniają obecnie dokładne instrukcje montażu, wystarczy więc prześledzić i powtórzyć opisane etapy.

Przygotuj się na niezaplanowane wydatki

Remont ma to do siebie, że potrafi zaskoczyć – to żywioł dość nieprzewidywalny. Po rozpoczęciu prac może okazać się, że musimy znacznie rozszerzyć spektrum prac – instalacja elektryczna nie jest w tak dobrym stanie, jak sądziliśmy, a po skuciu płytek w łazience naszym oczom ukazuje się zawilgocona ściana. Z drugiej strony remont sprawia, że nasz apetyt na zmiany jest coraz większy. Możliwe, że w jego trakcie wpadniemy na nowe pomysły bądź zmienimy koncepcję.

Zamawiaj z wyprzedzeniem

Pamiętajmy o tym, aby zamawianie czy zakup produktów skorelować z poszczególnymi etapami prac lub zrobić to odpowiednio wcześniej. Może bowiem okazać się, że na wymarzone drzwi musimy poczekać znacznie dłużej niż zakładaliśmy. Alternatywą w takiej sytuacji często jest zakup w innym salonie, jednak – nie oszukujmy się – w znacznie wyższej cenie niż pierwotnie planowaliśmy. Tyczy się to w zasadzie wszystkich elementów wyposażenia. Zatem: przezorny zawsze ubezpieczony!

Rozpoczynając remont, musimy być przygotowani na wszystko. Idealnie byłoby dysponować znacznie większym budżetem lub móc rozłożyć prace w czasie, tak abyśmy zdążyli zgromadzić niezbędne fundusze.

Opracowanie: RynekPierwotny.pl - mieszkania od deweloperów

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%