Zamknij

Kolędy na organy i chór. Koncert 1 lutego

11:21, 27.01.2023 mb Aktualizacja: 11:15, 30.01.2023
Skomentuj

Dom Kultury SCK i Parafia pw. MBNP zaprasza na koncert kolęd „Serca ludzkie się radują” w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord” oraz organisty Dominika Kapinosa.

Koncert odbędzie się 1 lutego o  godz. 19 w kościele pw. MBNP. Podczas koncertu usłyszymy utwory w wykonaniu utalentowanego, mieleckiego organisty, studenta Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Chóru Nauczycielskiego „Akord” SCK i ZNP. Dyrygował będzie prof. Grzegorz Oliwa.

W programie koncertu „Serca ludzkie się radują” znajdą się: pastorałki na chór i organy Jana A. Maklakiewicza, utwory organowe Georga Muffata, J.S. Bacha, Maurice’a Durufle.

Dominik Kapinos (ur. 2003) - jest laureatem wielu konkursów organowych m. in. Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu, a także zwycięzcą XVI Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku i XIV Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. prof. Ludgera Lohmanna, Piotra Rojka i Jarosława Tarnawskiego. Występował z recitalem m. in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy, XXIV Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej „Królu Niebios” w Luboniu.

W 2022 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2022 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu w klasie organów mgr Agnieszki Kramarz i w klasie fortepianu mgr Jana Lubienieckiego (oba dyplomy z wyróżnieniem). Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr hab. Andrzeja Białki.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK "AKORD"

Chór Nauczycielski „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 roku. Jest laureatem wielu festiwali chóralnych, m.in. w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie, Będzinie oraz Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Na swoim koncie ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, w Austrii, Niemczech, Czechach, we Francji. Brał udział w wielu projektach muzycznych w Mielcu, Tarnowie, Dębicy, jak również za granicą, w tym w Norymberdze, wykonując Symfonię Europejską Volkmara Studtruckera z towarzyszeniem Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu wraz z Krakowską i Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” oraz „Requiem d-moll” W. A. Mozarta.

W swojej historii Chór koncertował ze znanymi osobami czy zespołami, takimi jak: Marek Bałata, Skaldowie, Jarosław Drzewiecki z Lwowską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Chór „Akord” na swoim koncie ma 3 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Rok Jubileuszowy 2019 zespół świętował owocnie i aktywnie. Najważniejsze wydarzenia muzyczne, w których brał udział to: autorski koncert dla Kory „Kolbuszowski Spleen”, Kantata „CARMINA BURANA” Carla Orffa z okazji  zakończenia XXII Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Oratorium „Kazimierz Pułaski” Włodzimierza Korcza obok artystów takich jak: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny i Grzegorz Wilk. W 2021 chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej „Razem w XXI wieku” w Bułgarii, gdzie zdobył 2 miejsce w kategorii chórów mieszanych.

W 2021 roku chór był współwykonawcą Latin Jazz Mass Martina Vollingera podczas koncertu towarzyszącego 24. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.

Dyrygentem chóru przez wiele lat był Paweł Lis. Od października 2018 r. chór prowadzi Grzegorz Oliwa.

Grzegorz Oliwa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1997 r.) W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury, a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 1998 roku jest pracownikiem naukowym na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie. Od 2005 roku pełni funkcję prezesa PZChiO oddział  w Rzeszowie oraz jest kuratorem  Akademii Chóralnej działającej przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W latach 1990 – 2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Grzegorz Oliwa jest założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, Podkarpackiego Chóru Męskiego, a od października 2018 roku również dyrygentem Chóru Nauczycielskiego „Akord” ZNP i SCK w Mielcu. Koncertował z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie: Muzykalia łańcuckie oraz Muzykalia łańcuckie – koncerty.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%