Zamknij

Koniec z wizytami u specjalisty. To skierowanie wystawi lekarz rodzinny

15:29, 08.09.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl

Katalog badań diagnostycznych, finansowanych przez NFZ, zostanie powiększony. Tak wynika z z projektu rozporządzenia ministra zdrowia. 

W opublikowanym projekcie rozporządzenia ministra zdrowia znajdziemy informację, że katalog diagnostycznych badań finansowanych przez budżet państwa, będzie poszerzony o dwa badania. Skierowania na nie będą wystawiane przez lekarza pierwszego kontaktu.

Nowymi badaniami diagnostycznymi będą: Immunoglobuliny całkowite (IgE) oraz Immunoglobuliny E swoiste (IgE), stosowane w diagnostyce alergii, zespołów niedoboru odporności, infekcji, czy nowotworów złośliwych. W przypadku negatywnych wyników, pacjenci nie będą kierowani do ambulatoryjnej opieki społecznej (AOS), a lekarz rodzinny będzie poszerzał diagnostykę. 

Projekt zakłada również poszerzenie listy osób, które będą mogły skorzystać z opieki koordynowanej.

Będą to chorzy, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy: podwyższone stężenie glukozy — ICD-10: R73 i nieprawidłową krzywą cukrową. Dodatkowo z koordynowanej opieki będą mogli skorzystać pacjenci z nadczynnością tarczycy ICD-10:E05

Jak podkreśla resort zdrowia, zmiany umożliwią diagnostykę przy podejrzeniu np. alergii, bez konieczności czekania na wizytę u lekarza specjalisty. Dzięki temu mają zostać odciążone szpitale i izby przyjęć. 

Od 2 sierpnia 2023 roku aktywne są przepisy, które wprowadziły zmiany w dokumentacjach medycznych w przychodniach POZ. Mają one obowiązek prowadzenia Indywidualnego Planu Opieki Medycznej dla osób przewlekle chorych, co wynika z wprowadzenia do przychodni tzw. opieki koordynowanej. Indywidualny Plan Opieki Medycznej będzie miał formę elektronicznej dokumentacji, a wpisu będzie dokonywał lekarz bądź pielęgniarka podstawowej opieki medycznej. 

Opieka koordynowana wprowadziła nowe uprawnienia dla lekarzy. Została rozszerzona lista badań, na które mogą wystawiać skierowania. Są to m.in.:

  • pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG
  • EKG wysiłkowe
  • Holter EKG (24, 48, 72 godz.)
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych
  • ECHO serca.

Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentowi, w medycznie uzasadnionej sytuacji, konsultacje z dietetykiem, lekarzem specjalistą w zakresie diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii. Opieka koordynowana zakłada też zwiększony dostęp do edukacji, profilaktyki oraz porad dietetycznych.

(Źródło: kobieceinspiracje.pl / Przygotowała Aleksandra Tyczkowska )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

no to no to

7 1

z głowy , przecież te konowały nic nie dadzą żadnych skierowań ! Teraz ciężko wydębić raz w roku podstawowe badania bo jest grupa osób które jak rano wstaną lewą nogą to siedzą godzinami i co dwa tygodnie do miesiąca wciąż robią badania

16:45, 08.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Loginy Loginy

5 1

Gdzie są lekarze rodzinni? W naszej przychodni emerytki ze starymi zasadami.

17:30, 08.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Fan MinisterkiFan Ministerki

0 0

Skoro Ministerka wydała rozporządzenie to tak będzie. Przecież jest prawa i sprawiedliwa i to gwarancja jej sprawczości. Nadpremier pobłogosławi i działa.

11:17, 10.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%