Zamknij

Program budowy 100 obwodnic zaakceptowany. Co na Podkarpaciu?

13:32, 13.04.2021 PAP Aktualizacja: 13:37, 13.04.2021
Skomentuj PAP PAP

- Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstaną obwodnice o łącznej długości ok. 820 km - poinformował we wtorek resort infrastruktury. Wartość programu to ok. 28 mld zł.

Na liście znalazło się 8 inwestycji na terenie województwa podkarpackiego. To obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu drogi krajowej nr 73, obwodnica Jasła w ciągu drogi krajowej nr 73, obwodnica Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9, obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu drogi krajowej nr 28, Obwodnica Nowej Dęby w ciągu drogi krajowej nr 9, obwodnica Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73, obwodnica Przemyśla w ciągu drogi krajowej nr 28/77 oraz obwodnica Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 84 (II etap). 

Planowane trasy będą dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś pojazdu.

- Program budowy 100 obwodnic to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców wielu regionów Polski, którzy na nowe drogi czekali od lat. Dotrzymujemy słowa i zgodnie z zapowiedzią budujemy i przygotowujemy do realizacji kolejne inwestycje. Dzięki nowym trasom zwiększy się bezpieczeństwo na wielu obciążonych ruchem drogach - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania właśnie się rozpoczynają. Dla kilkunastu obwodnic ogłoszono postępowania przetargowe, a dla trzech zawarto już umowy z wykonawcami. Są to obwodnice Wąchocka w ciągu DK42, Smolajn w ciągu DK51 oraz Lipska w ciągu DK79.

- Przetargi trwają jeszcze dla obwodnic: Strzelec Krajeńskich w ciągu DK 22, Pułtuska w ciągu DK 61, Suchowoli w ciągu DK8, Sztabina w ciągu DK8, Brzezia w ciągu DK25, Gostynia w ciągu DK12, Grzymiszewa w ciągu DK72, Żodynia w ciągu DK32, Gryfina w ciągu DK31 oraz Szczecinka w ciągu DK20 - dodano.

Jak podkreśla resort infrastruktury, jednym z najważniejszych efektów realizacji programu ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Budowa obwodnic będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.

(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%