Zamknij

Znamy senatora z okręgu mieleckiego? Wiele na to wskazuje

12:40, 16.10.2023 Aktualizacja: 14:35, 20.10.2023
Od lewej: Jacek Ćwięka, Zdzisław Pupa i Marek Paprocki. Od lewej: Jacek Ćwięka, Zdzisław Pupa i Marek Paprocki.

Przedwyborcze prognozy, sondaże oraz częściowe wyniki wskazują na pierwsze personalne rozstrzygnięcie tegorocznych wyborów parlamentarnych na ziemi mieleckiej.

Na podstawie wyników podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą z ponad 74 procent obwodów wyborczych mandat senatora w okręgu 55 „mieleckim” uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Pupa. 

Po podliczeniu wyników z 326 na 439 obwodów głosowania Zdzisław Pupa może cieszyć się z poparcia 100 tysięcy, czyli 60% wyborców. To stan na 12:40 w poniedziałek.

Pupa miał dwóch kontrkandydatów. Uzyskał potężną przewagę. Drugi w stawce Marek Paprocki, kandydat Lewicy – zgromadził nieco ponad 23%, czyli ponad 39 tysięcy głosów.

Do Senatu kandydował w naszym regionie także reprezentant Konfederacji Jacek Ćwięka. Jego wynik to ponad 28 tysięcy głosów, czyli ponad 16%.

Tak zwany „mielecki” okręg senacki numer 55 obejmuje obszar powiatów dębickiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego. Wybierany jest w nim jeden senator na zasadzie większości względnej.

Nie są jeszcze znane wyniki z Mielca i gminy Radomyśl Wielki, gdzie teoretycznie dużym poparciem powinien cieszyć się Marek Paprocki, ale jego strata do Pupy jest na tyle duża, że trudno sobie wyobrazić, by wyniki głosowania do Senatu na ziemi mieleckiej mogły się zmienić.

Co ciekawe kandydat PiS jest liderem głosowania w powiecie mieleckim (stan na 12:20). Po podliczeniu głosów z ponad 62% obwodów okazuje się, że Zdzisław Pupa zdobył w powiecie blisko 20 tysięcy głosów, a Marek Paprocki nieco ponad 8 tysięcy głosów. 

To nie powinno być zaskoczeniem. Pupa został pierwszy raz senatorem w 2013 roku w wyborach uzupełniających, w 2015 i 2019 roku został wybrany na senatora ponownie.

Na zwycięstwo Pupy wskazywały też przedwyborcze prognozy Ogólnopolskiej Grupy Badawcze i pierwsze wyniki sondażowe.

Zdzisław Pupa to absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. Ukończył w 1988 studia na Wydziale Rolnym Akademii Rolniczej w Krakowie. Prowadzi własne gospodarstwo rolne, działa w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Pełnił funkcję posła III kadencji wybranego z listy Akcji Wyborczej Solidarność (należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego) w okręgu rzeszowskim, bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.

Następnie pracował m.in. jako zastępca dyrektora departamentu w urzędzie marszałkowskim województwa podkarpackiego. Od 2002 do 2007 (z krótką przerwą w 2006) sprawował mandat radnego sejmiku podkarpackiego, po raz pierwszy wybrano go z ramienia Ligi Polskich Rodzin (jako przedstawiciela ZChN), w 2006 został radnym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych w 2005 jako członek ZChN bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS. Przystąpił także do Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, zasiadł w jego radzie naczelnej. W latach 2006–2007 był zastępcą dyrektora oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych.

W wyborach parlamentarnych w 2007 już jako członek PiS z ramienia tej partii uzyskał mandat senatorski w okręgu rzeszowskim, otrzymując 145 405 głosów. W wyborach w 2011 bez powodzenia kandydował do Sejmu. W kwietniu 2012 został sekretarzem miasta Dębica, w związku z czym zawiesił członkostwo w PiS.

[ZT]77753[/ZT]

[ZT]77752[/ZT]


 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%