Zamknij

Filologia romańska w PWSZ w Tarnowie to więcej niż studia! 

00:00, 06.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:13, 17.08.2020

Językiem francuskim porozumiewa się na świecie niemal 300 mln ludzi. To piąty najpopularniejszy język świata, czwarty język Internetu, trzeci język kontaktów biznesowych i drugi najczęściej wykorzystywany w dyplomacji. Między innymi dlatego jest to także trzeci najchętniej studiowany język na Ziemi. PWSZ w Tarnowie – jako jedyna tego typu uczelnia w Polsce – ma w swojej ofercie dydaktycznej kierunek Filologia o specjalności Filologia romańska. Można go studiować w trybie stacjonarnym (tzw. „dziennym”) i niestacjonarnym (tzw. „zaocznym”). Co niezwykle istotne – nasi dydaktycy zapewniają, że są w stanie nauczyć tego pięknego języka także tych, którzy wcześniej się z nim nie zetknęli. Ale studia w Tarnowie to coś zdecydowanie więcej niż tylko nauka. 

Studenci, którzy podejmują w Tarnowie studia na filologii romańskiej w trybie stacjonarnym, wybierają specjalizację język francuski z językiem angielskim dla potrzeb zawodowych. Zainteresowani studiami na filologii romańskiej w trybie niestacjonarnym, decydują się na specjalizację język francuski dla potrzeb zawodowych

- Uczą się języka francuskiego od podstaw lub doskonalą jego znajomość. Oprócz praktycznej nauki języka francuskiego, zajęcia z literatury, kultury i historii dają możliwość lepszego rozumienia i odbioru dziedzictwa kulturowego Francji i krajów francuskiego obszaru językowego - tak ważnych w bezpośrednim kontakcie z rodzimymi użytkownikami języka, szczególnie podczas wakacyjnych podróży – tłumaczy mgr Małgorzata Pociecha, zastępca kierownika Katedry Filologii ds. filologii romańskiej. - Ci, którzy decydują się spędzić ten czas turystycznie, wracają pełni wrażeń, oczarowani pięknem krajobrazów Francji, zachwyceni jej zabytkami oraz rozsmakowani w kuchni francuskiej – dodaje.

Nie brak też takich, którzy w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy i dzięki nawiązanej przez Uczelnię współpracy z wieloma interesariuszami zewnętrznymi, odbywają praktykę zawodową lub płatny staż. Jak wiadomo, Francja jest liczącą się potęgą ekonomiczną na świecie i jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. - Studenci tarnowskiej filologii romańskiej już podczas studiów mają okazję do spotkań z  przedstawicielami francuskich przedsiębiorstw, firm outsourcingowych i konsultingowych w Polsce – z ewentualnymi przyszłymi pracodawcami, poszukującymi na staże i do pracy kandydatów ze znajomością języka francuskiego – tłumaczy dr Magdalena Szczepanik-Ninin, opiekun praktyk zawodowych.

Umiejętność posługiwania się językiem francuskim używanym w kontekście zawodowym i komunikowania w języku angielskim okazuje się być niezaprzeczalnym atutem i odpowiada w pełni oczekiwaniom potencjalnych pracodawców. - Doświadczenia ostatnich lat wskazują na to, że nasi studenci odbywają z powodzeniem rozmowy kwalifikacyjne w językach francuskim i angielskim i bez większych problemów znajdują  pracę w przedsiębiorstwach francuskich i polskich – relacjonuje mgr Carine Debarges-Dusza z Katedry Filologii.

- Udowodnili to kilkakrotnie podejmując zatrudnienie w krainie bajkowej rozrywki - w największym europejskim parku Disneyland pod Paryżem. Po wakacyjnym pobycie w Disneylandzie, wrócili na kolejny rok studiów bardzo zadowoleni - ubogaceni językowo, usatysfakcjonowani wynagrodzeniem, ze wspomnieniami  niezapomnianej przygody - opowiada.

- Pobyt w Disneyland Resort Paris oraz umożliwienie mi odbycia praktyk […] uważam za niesamowitą przygodę. Wyjazd do jednego z największych parków rozrywki w Europie okazał się strzałem w dziesiątkę, godnym polecenia każdej osobie zafascynowanej językami, a przede wszystkim językiem francuskim. Praca w Sports Bar na stanowisku kelnerki okazała się rajem językowym […]. Miałam możliwość również kilkakrotnie odwiedzić Paryż znajdujący się ok. 30 km od Parku Disneyland, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia! Wraz z grupą znajomych udało na się również uczestniczyć w pokazie sztucznych ogni nad Wieżą Eiffla w dniu święta narodowego Francji – 14 lipca, co było dla nas ogromnym przeżyciem – opowiada Katarzyna, studentka filologii romańskiej.

- Pierwsze dni pracy były na pewno najtrudniejsze ze względu na olbrzymią dawkę języka francuskiego, napływającą z każdej strony, podczas rozmowy z managerem, ekipą oraz klientami! Jeśli chodzi o nasz poziom językowy, po pierwszym tygodniu zaaklimatyzowania się, byliśmy w stanie porozumiewać się ze wszystkimi po francusku i angielsku – dodają Agata, Grzegorz i Piotr, którzy wyjechali do Disneylandu wraz z Katarzyną.

Znajomość języka francuskiego to inwestycja w przyszłość, nie tylko dlatego, że język ten pozostaje wciąż ważnym językiem w komunikacji międzynarodowej, językiem wielu ważnych organizacji i jest wciąż obecny na wszystkich kontynentach świata. Okazuje się, że znajomość języka francuskiego, obok innych języków, staje się niezaprzeczalnym atutem w podejmowaniu pracy w Polsce. A język ten studiować można w Tarnowie ! Filologia romańska w PWSZ serdecznie zaprasza!

Nabór na studia w tarnowskiej PWSZ trwa. Szczegółowe informacje na stronie kandydat.pwsztar.edu.pl, pod numerem 14 6316 666, mejlem – [email protected].

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%