Zamknij
REKLAMA

Mielecka debata kandydatów do PE: waluta, reformy i terroryzm [FOTO]

23:50, 17.05.2019 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Pięcioro kandydatów do Parlamentu Europejskiego wzięło udział w mieleckiej debacie przed wyborami europejskimi, które odbędą się już 26 maja. Kandydaci odpowiadali na pytania m.in. dotyczące strefy euro, koniecznych reform Unii Europejskiej, kryzysu imigracyjnego oraz powiązanych z nim zagrożeń terrorystycznych. Były też pytania słuchaczy. Debatę przygotował Tygodnik Regionalny Korso i Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania.

Do udziału w debacie zaproszono pięcioro przedstawicieli ugrupowań i koalicji biorących udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Byli to: Krystyna Skowrońska (KWW Koalicja Europejska PL PSL SLD .N Zieloni), Ewelina Nycz (KWW Kukiz ’15), Andrzej Zapałowski (KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy), Marcin Jurzysta (KW Wiosna Roberta Biedronia) i Piotr Pilch (KW Prawo i Sprawiedliwość). Zabrakło mieleckiego kandydata PiS Tomasza Poręby, który jako szef kampanii wyborczej tej partii brał w tym czasie udział w konwencji wyborczej PiS w Łodzi.

Organizatorzy przygotowali dla kandydatów trzy pytania – każdy z uczestników debaty miał 2 minuty na odpowiedź na każde z nich. W drugiej rundzie każdy z kandydatów mógł zadać pytanie wybranemu kontrkandydatowi. W trzeciej rundzie pytania zadawać mogli mielczanie, którzy przyszli na debatę. 

Szanse i zagrożenia przyjęcia euro?

- Zrobię wszystko i będę działał w tym kierunku, żeby Polska jak najszybciej weszła do strefy euro – zadeklarował Marcin Jurzysta, kandydat Wiosny Biedronia. – Dzisiaj przy tak zmiennych warunkach finansowych tylko funkcjonowanie w strefie euro jest dla nas korzystne – stwierdził. 

- Jestem za tym, żebyśmy jednak zostali przy swojej walucie - powiedziała z kolei Ewelina Nycz z ruchu Kukiz’15. – Jest to moc tego kraju i jego gospodarki – dodawała. Podobne zdanie miał kandydat PiS. - Jednym z punktów naszego programu jest „NIE dla euro” – powiedział Piotr Pilch. – Przyjmiemy euro wtedy, kiedy to będzie korzystne dla Polski, a korzystne to będzie wówczas, gdy będziemy mieli poziom rozwoju gospodarczego zbliżony do krajów wysoko rozwiniętych Europy zachodniej – argumentował.

- Dzisiaj temat związany z walutą wyciągany w kampanii jest tematem tylko dyskusji albo straszenia – stwierdziła z kolei Krystyna Skowrońska. – „Tak” dla wspólnej waluty, bo to zapisaliśmy wstępując do UE. Żeby to jednak zrobić, musi być konsensus i zgoda mieszkańców. Powinniśmy wybrać optymalny termin, to powinno być poprzedzone wszelkiego rodzaju analizami ekonomicznymi – dodawała.

Stanowcze „nie” dla euro przedstawił Andrzej Zapałowski z Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy. – Przeczytałem sondaż, gdzie ponad 50 proc. społeczeństw UE nie wierzy, że Unia przetrwa. To pierwsza kwestia, bo pytanie o euro jest pytaniem o przyszłość Unii. Jesteśmy zdecydowanie przeciwko – mówił.

Jakie reformy czekają Unię?

Marcin Jurzysta przyznał, że sytuacja gospodarcza UE jest trudna. Jako głównego winowajcę wskazał Grację. - Należy tak reformować UE, żeby finanse publiczne były bardziej restrykcyjne i żeby Komisja Europejska była w stanie pilnować i dyscyplinować kraje, które bez wyobraźni fundusze europejskie niejednokrotnie przejadają – powiedział.

Ewelina Nycz opowiedziała się za reformami związanymi z bezpieczeństwem obywateli UE. - Ważne jest też zagospodarowanie nowego potencjału, który jest i zmienia swoje wartości, bo tak naprawdę każdy kraj UE zmienia się pod tym kątem. Jest też potrzeba wyrównania szans tych krajów, które dołączyły do UE nieco później – mówiła.

Piotr Pilch stwierdził, że Unia wyraźnie potrzebuje reformy gospodarczej. – Powinna być prowadzona wspólna polityka energetyczna, wspólna polityka równości i swobodnego przepływu kapitału oraz polityka zmierzająca do wyrównywania poziomu życia i zarobków. Jeżeli jesteśmy wspólną Unią, a jesteśmy pouczani na każdym kroku, jak powinniśmy postępować to ja się pytam, gdzie są nasze zarobki czy dopłaty dla rolników na takiej samej wysokości, jak w krajach UE na Zachodzie – mówił kandydat PiS.

- Zależy nam bardzo na wyrównywaniu poziomu życia. Do tego trzeba przygotować programy – głównie dla młodych. Trzeba inwestować w naukę i wspierać przedsiębiorstwa. Potrzeba nam dobrego działania i rozmawiania o wspólnej polityce rolnej i polityce spójności – dodawała Krystyna Skowrońska. Jako rzeczy, które trzeba zrobić najszybciej, posłanka wymieniła czyste powietrze. 

Andrzej Zapałowski podkreślił, że według Konfederacji, UE powinna ograniczać się do Traktatu z Schengen i współpracy gospodarczej. – Unię opanowało szaleństwo normalizacji każdej strefy życia. To doprowadziło do tego, że Unia przestała być konkurencyjna na zewnątrz – konkurujemy tylko miedzy państwami wewnątrz UE – powiedział.

Jak reagować na imigrantów, jak na terroryzm?

Zdaniem kandydata Wiosny Biedronia, należy bardzo mocno odróżnić kwestię imigracji i kwestię terroryzmu. – Jak wiemy i jak pokazują ostatnie doświadczenia, terroryzm nie jest związany z kryzysem imigracyjnym i tylko i wyłącznie z muzułmanami. Wiemy, że terroryzmu dopuszczają się osoby, które nie są w populacji muzułmańskiej – powiedział Marcin Jurzysta. Jak zatrzymać terroryzm? – Pewnie warto odwołać się do tradycji, zasad humanistycznych, do mówienia o społeczeństwie jako wspólnocie, a nie ludziach, których należy z jakichś przyczyn wykluczać – dodał.

Ewelina Nycz przyznała, że ruch Kukiz’15 jest „przeciwny migracjom jeśli chodzi o Polskę”. - W mojej opinii, jak najbardziej słuszna jest pomoc tym ludziom u nich w kraju, stworzenie im tam takich warunków, które będą bezpieczne – powiedziała.

Podobny głos zaprezentował Piotr Pilch. – Jesteśmy przeciwko, bo ci ludzie nie asymilują się ze społeczeństwem, stwarzają zagrożenie i tworzą enklawy – tworzą swoje państwa na terenie naszych krajów. Na to nie może być zgody. Przychodzą ze swoją religią, kulturą, wprowadzają ją i jeszcze innych na nią namawiają – stwierdził.

- Jeśli potrafimy w ramach UE przygotować taki plan, aby pomagać krajom, z których są uchodźcy na ich terytorium, to będzie to najlepszym rozwiązaniem – przyznała Krystyna Skowrońska. - Ale z problemem uchodźczym się spotkamy w związku ze zmianą klimatu i to może być bardzo szybkie, bo będą inne kraje – np. afrykańskie, które nie będą miały wody i będzie to normalny problem ludzki – dodała.

Zapałowski powiedział z kolei, że UE naraziła niektóre państwa na wzrost zagrożenia. - Niemcy, Francja, Szwecja z którymi jesteśmy w układzie z Schengen, bez naszego pytania wprowadziły na wspólny obszar zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Jest kompletną bzdurą, że muzułmanie nie stanowią zagrożenia. Na terenie UE zlokalizowano 40 tys. muzułmanów, którzy walczyli w ISIS. To są uśpieni ludzie, którzy w razie rozwinięcia się konfliktu na Bliskim Wschodzie doprowadzą do masowych zamachów na ternie Europy – powiedział kandydat Konfederacji. – Islam jest religią ekspansji, to nie jest religia pokojowa, to jest religia podbojowa – dodał.

Po co tam idziecie? Jaki macie cel?

Kluczowe pytanie, jakie padło ze strony publiczności dotyczyło celu ubiegania się o mandat europosła. - Jaki macie cel i w sojuszu z kim chcecie go zrealizować? – pytał mielczanin.

Marcin Jurzysta chce zabiegać o „Unię bez barier i ograniczeń”. – Idę tam po to, żeby dbać o Europę równych szans dla ludzi niepełnosprawnych, wykluczonych i dla regionów wykluczonych ze względów na społeczne usytuowanie – powiedział. – Program bardzo podobny do Wiosny mają dzisiaj Europejscy Liberałowie i z nimi chcemy współpracować – dodał.

- Jestem przedstawicielem młodego pokolenia – powiedziała Ewelina Nycz. – Moim celem będzie promocja naszego regionu, tego co mamy najlepsze, czyli podkarpackiego potencjału naszych przedsiębiorców, produktów regionalnych, tradycyjnych, ekologicznych, a także młodych ludzi – dodała.

- Podkreślamy w naszej partii, że jesteśmy drużyną. Wszyscy niezależnie od tego, kto się dostanie, będziemy realizować nasz program i dbać o polskie interesy – zapewnił Piotr Pilch z PiS. – Prowadzimy rozmowy z Węgrami i Włochami – dodał w kontekście o ewentualne koalicje w PE.

- Jesteśmy jako Platforma Europejska w Europejskiej Partii Ludowej – w jednej w największych, mających zdecydowany wpływ – powiedziała Krystyna Skowrońska. – W moim programie wskazałam 10 punktów wspólnego sojuszu na rzecz Polski, walki z wykluczeniem, na rzecz czystego powietrza i innych ważnych spraw – mówiła. Dopytywana o jeden konkretny cel, odpowiedziała: - Najważniejszy cel dla mnie osobiście to szanse dla młodych. Bez tego nie będziemy mogli zrealizować tego wszystkiego, na czym nam zależy – powiedziała Skowrońska.

- Moim celem jest wsparcie ruchów europejskich, które mają na celu głęboką reformę UE – powiedział Andrzej Zapałowski. Jego zdaniem Parlament Europejski może tylko wywierać wpływ polityczny. Zapewnił, że jako europoseł będzie wspierał środowiska polityczne zbieżne z jego poglądami, by te wygrały wybory w swoich krajach. – Wówczas wspólnie będzie można przeprowadzić reformę UE – dodał.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (25)

MzkMzk

4 20

A najważniejsze nie ma napisane. O pedofili 23:59, 17.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

j00rj00r

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


nemonemo

4 8

Ten temat to nie w rozmodlonym Mielcu. 09:59, 18.05.2019


EurogoscEurogosc

21 0

Popatrzcie tylko na te tłumy na sali, buahaha, to to był teatr jednego widza 06:11, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

parodiaparodia

15 0

debata bez sensu. 09:02, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

chora debatachora debata

17 0

To nie była debata tylko wygłaszanie jakichś przemówień. 09:03, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tylko PiSTylko PiS

24 21

Oglądałem i to tylko mnie ostatecznie przekonało żeby jednak ne głosować na Konfederację ani żadne inne na mniejsze partie. Tylko Europoseł Tomasz Poręba 09:06, 18.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Janek Ł. RODOJanek Ł. RODO

9 11

Jesteś komunistycznym frajerem 10:34, 18.05.2019


POLAK,POLAK,

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Tylko PiSTylko PiS

20 16

Oglądałem i to tylko mnie ostatecznie przekonało żeby jednak ne głosować na Konfederację ani żadne inne na mniejsze partie. Tylko Europoseł Tomasz Poręba 09:18, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

słabiutko Skowrońskasłabiutko Skowrońska

32 5

Czy Skowrońska zgadzając się na udział w tej debacie naprawdę myślała że wypadnie dobrze? Jeśli tak, to chyba coś poszło nie tak. 09:19, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nic ciekawegonic ciekawego

13 1

Napiszę zresztą bardzo uczciwie, że ta debata nie budzi we mnie większych emocji. Nie wydaje się też, by ta debata mogła w zasadniczy sposób rozstrzygnąć wynik wyborczy. Każdemu kandydatowi który wziął w niej udział mówię zdecydowane NIE 09:25, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

same bzdurysame bzdury

26 4

Ten kto myślał że Posłanka Skowrońska wreszcie coś mądrego powie, może być zawiedziony. 09:32, 18.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PrzecieżPrzecież

3 1

Nie musi nic madrego mówić bo wystarczy że cały Mielec plakatami obkleila. Będzie buul jak nie wybiorą bo sporo to kosztowało. 00:17, 19.05.2019


LakiLaki

14 0

O debacie wiemy po debacie po ilości ludzi na sali widać organizacje tego spotkania .... brak słów 09:35, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

BulbaBulba

13 0

Z całym szacunkiem ale wyglądało to trochę jak zlot kosmitów ?! 10:37, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nnnn

2 0

nie jest napisane , albo: ktoś nie napisał. wróć do szkoły po naukę. 10:59, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ZawiszaZawisza

7 0

Szkoda ze nie kandyduje znam siebie i wiem że nie kradne a tu proszę już nie pasuje 80 tys złotych tylko 80 tys euro dobra zmiana 12:59, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MartaMarta

11 7

Tylko Pan Poręba człowiek z dużą wiedzą i klasą 21:32, 18.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hihihihi

2 1

CHYBA SZCZYL Z DUŻĄ KASĄ 14:07, 19.05.2019


stop 447stop 447

7 7

Poręba ten co negocjował w dół interes Polski w willi mosadu w sprawie ustawy o IPN, w wyniku czego deklaracja Morawiecki-Netanjahu mówi że to Polacy mordowali a żydzi nie. 22:32, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SON PodkarpacieSON Podkarpacie

3 0

Poseł Rzońca od lat skutecznie zabiega o poprawę losu niepełnosprawnych. Stąd m.in. dzisiejsze:
PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI: chcemy przeznaczyć 500 zł na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności i będzie to dotyczyło osób powyżej 18. roku życia?
IWONA HARTWICH: To jest dla nas hańba!
I MA RACJĘ GDY ODNOSI TO DO SIEBIE I SOBIE PODOBNYCH OBALACZY TEGO RZĄDU, bo dla wielu osób niepełnosprawnych hańbą jest utrudnianie im pracy zarobkowej przez tzw. ?opiekunów? pragnących by ich podopieczni byli na zawsze uzależnieni jedynie od zasiłków, a nie od pracy własnych rąk i głów.
18:26, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NinaNina

2 1

Tylko Europoseł Tomasz Poręba 21:48, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone