Zamknij

Bez czego nie odbędzie się msza? Najważniejsze akcesoria liturgiczne

12:01, 19.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:01, 19.05.2022

Msza Święta jest uobecnieniem Ostatniej Wieczerzy sprawowanej przez Jezusa Chrystusa. To miejsce wyjątkowej relacji wiernych z samym Bogiem, które przepełnione jest ogromną symboliką. Właśnie podczas niej dochodzi do Sakramentu Eucharystii, którego istotą jest przemiana chleba w Ciało, a wina w Krew Zbawiciela. Dowiedz się, jakie akcesoria liturgiczne są wręcz niezbędne podczas Mszy Świętej!

Jak przebiega Msza Święta?

Warto pamiętać, że pierwsza Msza Święta była sprawowana przez Jezusa, kiedy to w obecności apostołów przemienił On chleb w swe Ciało, a wino w Krew. Obecnie również dokonywane jest to przez Chrystusa – do przemieniania dochodzi dzięki Zbawicielowi w osobie kapłana. 

Nabożeństwo rozpoczyna się od liturgii, która towarzyszy wejściu kałana, diakonów oraz usługujących. Następnie mają miejsca pozdrowienia i akt pokuty – jej najważniejszym elementem jest formuła wyznania grzechów wypowiadana przez wszystkich zgromadzonych wiernych. Kolejna część Mszy Świętej składa się z liturgii słowa – następuje wtedy między innymi czytanie biblijne i kazanie. Po tych czynnościach przychodzi czas na wyznanie wiary. Warto jednak pamiętać, że odmawia się je tylko w niedziele i podczas uroczystości. Etap ten kończy modlitwa wiernych.

Niezwykle ważnym elementem Mszy jest liturgia eucharystyczna. Przygotowuje się wtedy ofiarne dary, wypowiada eucharystyczną modlitwę i dokonuje obrzędów komunijnych. Wszystko kończy się ogłoszeniami duszpasterskimi, pozdrowieniem i błogosławieństwem.

Najważniejsze akcesoria liturgiczne

Aby przeprowadzenie Mszy Świętej było możliwe, niezbędne są pewne akcesoria liturgiczne. Powinny być one wykonane z przywiązaniem do detali i należytą starannością. Oferta holyart.pl prezentuje przedmioty wykonane z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują nie tylko estetyczny wygląd, ale i trwałość. Koniecznie sprawdź akcesoria na https://www.holyart.pl/akcesoria-liturgiczne.

Kielich mszalny

Motyw kielicha niejednokrotnie pojawia się zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. To naczynie liturgiczne jest używane do sprawowania sakramentu Eucharystii, co czyni je niezbędnym elementem wyposażenia każdego kościoła. Znajduje się w nim wino, które podczas Mszy Świętej przemienia się w Krew Pańską.

Te naczynia liturgiczne składają się z czary oraz trzonu, który może dzielić się na nodus oraz stopę. Zazwyczaj akcesoria są wykonywane z metali szlachetnych, takich jak srebro czy złoto. Co ważne, jeśli kielich mszalny został wyprodukowany z innego materiału, wnętrze naczynia powinno być złocone – pozwala to na zniwelowanie ryzyka korozji.

Kielichy mszalne wyróżniają się bogatą symboliką – prezentują one samego Boga oraz mękę i śmierć Jezusa. To również symbol Komunii Wiernych z Duchem Świętym, ponieważ są one odzwierciedleniem duchowego zjednoczenia.

Patena

Nazwa pateny pochodzi od greckiego wyrazu patane, które oznacza misę bądź półmisek. To naczynie w kształcie talerzyka przeznaczone dla konsekrowanej hostii. Niezwykle istotne jest, aby patena była wykonana z metalu szlachetnego. Jeśli wyprodukowano ją z innego materiału, przynajmniej jej wnętrze powinno być stworzone przy użyciu złota lub srebra. 

Monstrancja

Monstrancja to ozdobne naczynie liturgiczne, które wraz z hostią wystawiane jest na ołtarz podczas nabożeństw czy błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Powinna być ona zawsze traktowana z szacunkiem, gdyż często znajduje się w niej żywe ciało Zbawiciela.

Wygląd monstrancji zmieniał się na przestrzeni wieków. Obecnie możemy ujrzeć ją złożoną ze stopy, trzonu z nodusem, a także repozytorium na hostię. Ponadto, na jej zwieńczeniu zwykle znajduje się krzyż. Wierni mogą obserwować złote, bogato zdobione monstrancje, gdyż zwraca to uwagę, iż Jezus jest w niej obecny w sposób realny i materialny pod postacią chleba. 

Kustodia

Kustodia jest nierzadko mylona z monstrancją, chociaż między tymi dwoma naczyniami liturgicznymi występują pewne różnice. W przeciwieństwie do monstrancji, pierwsze akcesorium nie posiada zdobień. Ponadto, wykorzystuje się je do przechowywania hostii w tabernakulum.

Puszki liturgiczne

Puszki liturgiczne służą jako naczynie na konsekrowane komunikanty. Występują one również pod nazwą cyborium – wtedy przybierają formę kielicha z wieczkiem, który wykorzystuje się do rozdzielania Komunii wiernym podczas Mszy Świętej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%