Zamknij

Dlaczego warto gotować, jak się nauczyć gotować i jakie korzyści z gotowania czerpiemy?

13:09, 18.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:10, 18.06.2021

Gotowanie samemu to dla większości osób, dla których to zajęcie nie jest hobby i konikiem, jest raczej obowiązkiem. Osoby te często wymigują się korzystając z dań gotowych lub jedząc na mieście. Samodzielne gotowanie niezaprzeczalnie ma jednak wiele korzyści i wbrew pozorom nie musi być trudne czy uciążliwe. Dla wielu osób może stać się to też przyjemnością, gdy w tej materii zaczną odnosić sukcesy. W tym tekście przedstawimy sposoby na to, jak nauczyć się gotować oraz podpowiadamy, dlaczego warto gotować samodzielnie i jakie korzyści możemy z tego czerpać.

Samodzielne gotowanie czyli co?

Samodzielne gotowanie to przyrządzanie posiłków samemu, a nie kupowanie ich np. w fast foodach, bistrach czy restauracjach. Gotując samodzielnie, najczęściej używamy nieprzetworzonych produktów, a wszystko, co przyrządzimy, spożywamy na bieżąco — w ciągu kilku dni. Wszystkie posiłki są przygotowywane z produktów, które kupimy samodzielnie np. na targu czy w sklepie a konkretne dania gotujemy w swojej kuchni dla siebie lub rodziny. Samodzielne gotowane może składać się zarówno z przygotowania podstawowych i prostych dań jak i również bardziej wyrafinowanych kompozycji. Samodzielne gotowanie to też przestrzeganie wartości odżywczych czy dbanie o jakość posiłków. Gotować możemy z wykorzystaniem własnych przepisów kulinarnych, z przepisów z książek kucharskich lub notatek mamy i babci czy też inspirując się przepisami z telewizji. Możemy też eksperymentować samodzielnie bądź też posłużyć się przepisami na blogach kulinarnych.

Dlaczego warto gotować samemu?

Gotowanie samemu ma wiele korzyści i plusów. Pierwszym z nich jest przede wszystkim jakość jedzenia. Do produkcji masowej pożywienia lub nawet dań gastronomicznych w zdecydowanej większości przypadków używa się substancji chemicznych czy rozwiązań nisko jakościowych. Pożywienie takie jest też wysoko przetworzone, co oznacza, iż nie ma zbyt wielu wartości odżywczych w porównaniu ze świeżymi produktami. Są to tzw. puste kalorie, które dostarczają do naszego organizmu wiele małowartościowych kalorii obciążających nasz organizm, ale nie sycą go i nie dostarczają energii. Gotowanie samodzielnie, będzie pozytywnie wpływało na nasze zdrowie długoterminowo i poprawiało stan naszego organizmu. Przygotowanie posiłków samodzielnie wpływa też na bieżący komfort fizyczny i psychiczny. Wartościowe i zdrowe posiłki — niekoniecznie dietetyczne zapewniają nam nasycenie oraz lepszą kondycję fizyczną.

Samo gotowanie nie jest również trudne. Można nauczyć się go w bardzo krótkim czasie a podstawowe — smaczne posiłki przyrządzać może każda osoba, nawet ta bez talentu kulinarnego. Gotowanie samemu jest też dużo tańsze. Przeliczając koszt posiłków przy gotowaniu ich samodzielne i zakupionych np. w restauracji czy fast foodzie może być nawet dwa lub trzy razy korzystniejszy. W ciągu roku pozwala to zaoszczędzić duże sumy pieniędzy, które możemy wydać na inne sposoby. Przyrządzać dania samodzielnie możemy też w pewnym stopniu np. jedynie do pracy lub jedynie obiady i kolacje. Dzięki temu również będziemy wpływali pozytywnie na swoje zdrowie, a w wielu sytuacjach usprawnimy odżywianie się, gdyż nie będziemy musieli czekać np. na dostawę niezdrowej pizzy po przyjściu z pracy.

Gotowanie jest także niezwykle przyjemne i inspirujące. Pozwala odkrywać nowe smaki i połączenia. Czy zdawaliście sobie, że na co dzień używamy w kuchni blisko 600 składników kulinarnych (źródło: Encyklopedia Składników Kulinarnych). Z takiej mieszaniny możemy przyrządzać codziennie to nowe posiłki przez całe życie.

Jak nauczyć się gotować?

Jeśli wiemy już, dlaczego warto gotować samodzielnie, warto również odpowiedzieć na pytanie jak nauczyć się gotować. Przeważnie każda osoba posiada pewne umiejętności kulinarne i są one na mniejszym lub większym poziomie. Przy decyzji o samodzielnym gotowaniu niezależnie od umiejętności warto podnosić swoją wiedzę z tego zakresu. Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wyszukiwanie przepisów w internecie. W sieci istnieje wiele stron o takiej tematyce, gdzie znajdźmy mnóstwo poradników, darmowych e-booków czy tekstów tematycznych dotyczących gotowania, przyrządzania poszczególnych dań. W ten sposób możemy również poszerzyć naszą wiedzę z zakresu planowania żywienia czy jego doboru. Kolejnym sposobem jest korzystanie z książek kucharskich, w których znajdziemy liczne przepisy opublikowanie przez specjalistów, które są sprawdzone.

Następnym sposobem na naukę gotowania jest rozpoczęcie oglądania programów kulinarnych. Istnieje ich na tyle dużo na wielu kanałach, że z pewnością znajdziemy takie, które odpowiadają naszym preferencjom w odpowiedniej formie. Możemy też korzystać kanałów na YouTube, gdzie w bardziej przyziemny i praktyczny sposób szefowie kuchni prezentują tajniki przygotowywania danego dania. Osoby, które posiadają już pewien poziom wiedzy kulinarnej, mogą zapisać się na warsztaty. Jest to dobra okazja, aby nauczyć się gotować nowych potraw — tych bardziej skomplikowanych lub nietuzinkowych, których przeważnie nie znajdziemy w książkach kucharskich wśród popularnych dań.

Porada: Ciekawą poradą jest spisywanie wszystkich ulubionych dań do zeszytu lub naklejanie ich np. na lodówkę. W ten sposób zgromadzimy wiele pomysłów na poszczególne posiłki i łatwiej będzie nam wybierać te na które mamy w danym dniu ochotę. Pomoże to też utrzymywać odpowiedni bilans kaloryczności, a my nie będziemy musieli codziennie korzystać z naszej pamięci, przypominając sobie wszystkie dania do wyboru.

Jak przygotować kuchnię i zacząć?

Gdy już podjęliśmy decyzje o tym, iż chcemy gotować samodzielnie, należy rozpocząć od przeprowadzenia rewizji naszej kuchni. Powinniśmy sprawdzić wszystkie przyrządy i akcesoria oaz uzupełnić je i dokupić te, z których będziemy korzystali. Warto pod tym kątem zastanowić się, jakie dania będziemy przygotowywali oraz co jest nam do nich potrzebne.

Pierwszym krokiem jest uzupełnienie wszystkich drobnych gadżetów takich jak sztućce czy akcesoria. Wbrew pozorom skompletowanie ich ułatwia gotowanie i pozwala na przygotowywanie pewnych dań w ogóle. Możemy zakupić brakujące akcesoria np. w sklepie internetowym w atrakcyjnej cenie i otrzymać je jedną przesyłką. Większe sprzęty takie jak np. toster, ekspres do kawy czy grill możemy również kupować w sieci lub supermarketach jeśli zależy nam na ekonomicznym sprzęcie. Warto też zrobić generalny porządek w kuchni, wyrzucić wszystkie niepotrzebne sprzęty oraz wyczyścić ją gruntownie. Korzystanie z kompletnej i czystej kuchni znacznie ułatwi nam gotowanie i dbanie o swoje zdrowie.

Porada: Gotując samodzielnie, warto korzystać z kuponów rabatowych i promocji. Warto robić też jedne większe zakupy w tygodniu, aby nie marnować sporej ilości czasu na liczne wizyty w supermarketach, a na bieżąco kupować jedynie produkty o krótkim terenie przydatności. W ten sposób możemy kupić np. większą ilość cukru lub mleka dużo taniej aniżeli kupując takie produkty pojedynczo.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%