Zamknij

Jak skutecznie zwalczać mszyce?

12:21, 14.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:22, 14.05.2021

Prawie każdy, kto próbował swoich sił w ogrodnictwie lub nawet hodował w domu rośliny ozdobne miał do czynienia z tymi niepozornymi szkodnikami jakimi są mszyce. Jest to jeden z najbardziej powszechnie występujących szkodników, a bagatelizowany może doprowadzić do dużych zniszczeń.

Żerują na roślinie, wysysając z niej soki, co prowadzi do jej szybkiego osłabienia, a następnie obumierania. Szkodniki te są nosicielami wielu chorób wirusowych, które mogą zaszkodzić nie tylko naszym plonom, ale także naszemu zdrowiu. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, dlatego tak ważna jest natychmiastowa interwencja. Sposobów na zwalczanie mszyc jest wiele - od metod domowych, przez ekologiczne preparaty, na chemicznych środkach kończąc. Jednak który z nich jest najbardziej skuteczny?

Domowe metody na pozbycie się mszyc

Jeżeli jesteśmy posiadaczami ogrodu, jednym z podstawowych sposobów na odstraszenie szkodników jest posadzenie roślin, takich jak np. czosnek, mięta, cebula czy lawenda. Mszyce nie lubią intensywnych zapachów, a taka prewencja może nas przed nimi uchronić. Jeżeli jednak zaobserwujemy już pojawienie się tych owadów na naszych uprawach, można zastosować opryski z naparów wymienionych wyżej roślin lub mieszanki wody z octem, w proporcji 1:10. Metody te pomagają, ale tylko na wczesnym stadium rozmnożenia szkodników - przy większej ich ilości warto sięgnąć po mocniejsze środki.

Naturalne, ekologiczne preparaty do oprysków

Kiedy domowe, łatwe sposoby zawodzą, z pomocą przychodzą nam nowoczesne, ekologiczne preparaty do ochrony roślin. Na rynku pojawia się co raz więcej takich produktów, a skutecznością dorównują już one wielu środkom chemicznym, wykazując przy tym zdecydowanie mniej negatywnych skutków ubocznych. Ich skład zazwyczaj opiera się na bazie innych roślin, co czyni je bezpiecznymi dla środowiska, ludzi oraz zwierząt, w tym pożytecznych dla naszych upraw owadów i ssaków. Czasami występują w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie, a najczęściej można je spotkać w formie wygodnego, gotowego do natychmiastowego użycia sprayu. Ze względu na swoje bezpieczeństwo można ich używać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy nawet w domu. Żeby zadbać o nasze rośliny nie musimy też ubierać się w pełen kombinezon ochronny oraz maskę. Nowoczesne, ekologiczne preparaty ochronne nie mają okresu karencji lub jest on dużo krótszy w porównaniu do przerwy koniecznej po użyciu mocnych, chemicznych środków. Spryskując owoce czy warzywa wystarczy, że umyjemy je później pod bieżącą wodą - od razu nadają się do spożycia. Dodatkowo, preparaty te wykazują nie tylko działanie szkodnikobójcze. Wiele z nich zawiera także substancje wpływające pozytywnie na wzrost naszych upraw, dostarczając im niezbędne mikroelementy oraz azot. Poznaj więcej sposób na ekologiczną i skuteczną walkę z mszycami: https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/skuteczny-sposob-na-mszyce/

Chemiczne środki do walki ze szkodnikami

Rozwiązaniem ostatecznym, choć co raz rzadziej stosowanym ze względu na wciąż rozwijający się rynek środków ekologicznych naturalnego pochodzenia, są preparaty chemiczne. Choć działają bardzo szybko, to przy ich stosowaniu konieczne jest dokładne zapoznanie się z zaleceniami oraz zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Opryski najlepiej wykonywać w porach, w których przy naszych uprawach nie znajdą się inne pożyteczne owady, na przykład późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Kategorycznie nie można przekraczać zalecanych przez producenta dawek, a także stosować się do okresu karencji i prewencji, tak, aby użycie środka nie przyniosło późniejszych, negatywnych skutków ubocznych zarówno dla roślin, jak i dla nas samych. Zarówno bezpośredni kontakt ze skórą, wdychanie oparów jak i spożycie spryskanych upraw, mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Dlatego zawsze przed sięgnięciem przez mocne środki warto spróbować innych metod walki z mszycami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%