Zamknij

Dyrektywa UE w sprawie sygnalistów - co oznacza dla polskich firm?

19:02, 12.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:05, 12.05.2021

Sygnaliści to potoczny termin stosowany dla nazywania pracowników przekazujących informacje o nieprawidłowościach, często dotyczących wykroczeń, które wydarzyły się w ich miejscu pracy. Sygnalista może, ale nie musi być świadkiem owego przestępstwa.

Osoby, które informują o nieprawidłowościach, podlegają specjalnemu prawu w momencie, gdy spełnione zostaną dwa warunki:

       działanie jest przeprowadzane w interesie publicznym (nie są to osobiste skargi i zażalenia)
       pracownik wierzy w to, że dane działanie należy do jednej z kategorii: przestępstw,
        niedopełnienia obowiązków prawnych, pomyłki wymiaru sprawiedliwości, działanie zagraża
         czyjemuś bezpieczeństwu lub zdrowiu, lub stwarza szkody dla środowiska.

W przypadku, gdy sygnaliści padną ofiarą represji w pracy, lub utracą swoje stanowisko w związku z „dmuchnięciem w gwizdek”, mogą dochodzić swoich praw przed odpowiednim organem. Najsłynniejszym sygnalistą w historii jest Edward Joseph Snowden. Były pracownik CIA, który w 2013 roku ujawnił społeczeństwu tajne i zastrzeżone informacje z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie sygnalistów

W październiku 2019 roku Parlament Europejski przyjął tzw. dyrektywę w sprawie sygnalistów. Stało się to pokłosiem serii skandali dotyczących prania brudnych pieniędzy oraz innych oszustw i naruszeń prawa, które ujawnili właśnie sygnaliści.

Dzięki tej dyrektywie wszelkie przestępstwa mogą być łatwiej śledzone i zgłaszane, a sami sygnaliści zyskają ochronę przed ewentualnymi konsekwencjami ich zgłoszenia. Dyrektywa wprowadza specjalne, minimalne wymagania, którymi są objęte kanały zgłaszania i ochrony sygnalistów. W tym celu niezwykle ważne staje się wdrożenie odpowiednich programów, które umożliwią efektywne i bezpieczne dokonywanie zgłoszeń. Stworzony do tego celu Whistleblower Software, wiodące w branży rozwiązanie programowe, pozwala firmom pozostać w swoim uniwersum marki, jednocześnie pomagając w zachowaniu zgodności z nową dyrektywą UE.

Według tej dyrektywy, firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników, muszą wdrożyć odpowiednie systemy, które będą informowały o wszelkich nieprawidłowościach. Dla firm zatrudniających ponad 250 pracowników odpowiedni system musi zostać wdrożony do 17 grudnia 2021 roku, a dla mniejszych firm - do 17 grudnia 2023 roku.

Polska ustawa dotycząca ochrony sygnalistów

Nie znamy jeszcze projektu polskiej ustawy, której celem byłaby ochrona sygnalistów. Na stronie sygnalista.pl można jednak przeczytać, że według informacji wydanej na piśmie przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, obecne prace toczą się w kierunku przygotowania osobnej ustawy dedykowanej ochronie sygnalistów. Według planów, w drugim kwartale 2021 roku projekt ustawy ma być poddany konsultacjom publicznym.

Taki system musi być zgodny z polityką RODO, a cały proces, według dyrektywy UE, powinien spełniać dodatkowe wymogi:

       wysyłanie zgłoszeń musi zapewnić poufność sygnalistów i innych osób wymienionych w zgłoszeniu
       odpowiedzialny  za komunikację z sygnalistą dział lub pracownik powinien zapewnić
        działania następcze
       sygnalista powinien otrzymać potwierdzenie otrzymania zgłoszenia w ciągu 7 dni
       sygnalista powinien otrzymać odpowiedź zwrotną z wynikiem ustaleń i jego uzasadnieniem
        w ciągu trzech miesięcy
       powinny zostać udostępnione informacje dotyczące tego, w jaki sposób sygnaliści mogą
        przekazywać informacje opinii publicznej / państwu.

Co nowa ustawa może oznaczać dla polskich przedsiębiorców? Przede wszystkim konieczność zaprojektowania i wdrożenia odpowiednich bezpiecznych kanałów, które gwarantują poufność danych każdego sygnalisty. Ponadto może być konieczne zbudowanie zespołu lub odpowiedniej osoby, które będzie zajmowała się przyjmowaniem takich zgłoszeń oraz prowadzeniem odpowiednich postępowań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%