Zamknij

Uprawa pieczarek w domu

21:36, 11.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:37, 11.05.2021

Jeszcze do niedawna uprawa pieczarek kojarzyła się z ciężką pracą, ogromną powierzchnią pieczarkarni, magazynami i logistyką transportu. Tak wygląda ta branża i dzisiaj, ale w skali przemysłowej. Szereg eksperymentów i udogodnień doprowadziły jednak do stworzenia warunków do uprawy pieczarek w skali makro, wykorzystywanej w warunkach domowych.

Czy pieczarki warto uprawiać w domu? 

Każdy miłośnik domowej uprawy zdecydowanie przyzna, że TAK. Uprawa pieczarek w warunkach domowych jest możliwa, jest tego warta i to przez cały rok. Jest to możliwe również zimą, pod warunkiem jednak, że w pomieszczeniach uprawy można zapewnić temperaturę w granicach od12 do 20°C. Ponieważ pieczarki nie potrzebują dziennego światła ani promieni słonecznych, uprawę pieczarek można zlokalizować choćby w ciepłej piwnicy, w garażu czy na strychu, wykorzystując niezagospodarowaną powierzchnię. 

Popularność pieczarek w kuchni na przestrzeni lat przechodziła różne koleje losu. Od negacji ich wartości odżywczych, po całkowitą akceptację jako składnika potraw i nośnika smaku. Polska kuchnia zna mnóstwo sposobów na wykorzystanie domowych grzybów, które można poddawać obróbce termicznej, ale też można jeść na surowo. 

Domowa uprawa pieczarek https://poradnikogrodniczy.pl/domowa-uprawa-pieczarki.php niesie w sobie wiele różnorodnych wartości. Od wygody posiadania tego składnika "pod ręką", poprzez złożony aromat grzybów, aż do uzyskania pewności, że roślina jest całkowicie pozbawiona chemii, wszak to właściciel uprawy decyduje o każdym jej elemencie. Samodzielnie wyhodowane pieczarki to pewność niestosowania sztucznych nawozów i chemicznych środków konserwujących. To również gwarancja świeżości, pieczarki bezpośrednio z miejsca uprawy trafiają na patelnie lub do garnka, bez konieczności transportu i magazynowania. 

Jak uprawiać pieczarki w domu? 

W warunkach domowych do uprawy pieczarek wykorzystuje się foliowe worki lub skrzynki, drewniane bądź plastikowe. Amatorską uprawę ułatwiają również gotowe elementy, np. specjalne podłoże do uprawy pieczarek, które kupuje się w sklepach ogrodniczych stacjonarnych lub online. Zakupione podłoże posiada już zaszczepioną grzybnię: substrat przerośnięty grzybnią pieczarek oraz woreczki zawierające optymalną do uprawy ziemię. Wszystkie te składniki tworzą gotowe zestawy przeznaczone do domowej uprawy grzybów zapakowane w estetyczny karton, który może stanowić gotową powierzchnię ograniczającą hodowlę. 

Gotowy zestaw należy rozwinąć z folii a podłoże z grzybnią należy przykryć zawartą w komplecie ziemią. Następnie wszystko się podlewa, nie zapominając o tej czynności przez następne dni. Optymalną temperaturą dla uprawy jest15°C. Jeżeli zakup składników uprawy nie zawierał ziemi, właściciel uprawy musi zadbać o nią samodzielnie. Najlepiej kupując ziemię ogrodniczą wzbogaconą torfem i węglanem wapnia czy margla. Bogaty skład ziemi ma zapewnić pieczarkom optymalne pH. Ziemię, przez przeniesieniem jej na uprawę należy dokładnie nawilżyć. 

Po upływie kolejnych dziesięciu dni, warstwa ziemi pokryje się białym nalotem grzybni. Po kolejnych 3-4 tygodniach można rozpocząć zbiory pieczarek. Sygnałem do zbiorów jest łuszczenie się osłony kapelusza grzyba. Pieczarki, jak większość grzybów, nie wyrywa się z podłoża tylko z niego delikatnie wykręca. 

Domowa uprawa pieczarek, czyli de facto ekologiczna hodowla, gwarantuje miłośnikom grzybów najlepszej jakości produkt spożywczy. Poza wartościami odżywczymi hodowca może czuć ogromną satysfakcję z samodzielnej działalności "hodowlanej" i uprawy ziemi. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%