Zamknij

Co to jest stomatologia zachowawcza?

11:40, 10.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:41, 10.05.2021

Stomatologia zachowawcza to dziedzina obejmująca podstawową część usług świadczonych przez dentystów. Czym dokładnie zajmuje się ta gałąź stomatologii oraz jakie zabiegi w jej ramach można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym?

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza, zwana inaczej ogólną, to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką próchnicy zębów, leczeniem ubytków, a także świadczeniem usług z zakresu higienizacji jamy ustnej. Jej podstawowym celem jest utrzymywanie dobrego stanu uzębienia oraz jego estetycznego wyglądu. Dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym oraz starannej pielęgnacji możliwe jest skuteczne wzmocnienie zębów, oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia próchnicy, a także związanych z nią dolegliwości i chorób.

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?

W ramach stomatologii zachowawczej wykonywane są wszelkie usługi związane z profilaktyką jamy ustnej, takie jak badania kontrolne, piaskowanie, skaling, oczyszczanie zębów z kamienia i płytki nazębnej, polerowanie, lakierowanie czy fluoryzacja. Ponadto stomatologia ogólna zajmuje się także realnym leczeniem zębów oraz uzupełnianiem pustych przestrzeni w jamie ustnej, które mogą doprowadzić do niewłaściwego ustawienia zębów. Najczęściej stosowanymi metodami w stomatologii zachowawczej jest więc wypełnianie ubytków, odbudowywanie korony zębowej, a także leczenie kanałowe. Aby dowiedzieć się więcej na temat stomatologii ogólnej, a także jak przygotować się na wizytę w gabinecie, przeczytaj artykuł „Co to jest stomatologia zachowawcza i dlaczego warto pamiętać o wizycie dentystycznej”.

Jak rozwija się próchnica i na czym polega jej leczenie?

Próchnica zębów to infekcyjna choroba przewlekła. Należy do jednej z najczęściej występujących chorób. Jej stopniowe pojawianie się to proces długotrwały, któremu można zapobiec poprzez regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podatność na próchnicę jest kwestią bardzo indywidualną, podobnie jak jej tempo rozwoju. Proces powstawania związany jest z demineralizacją szkliwa na skutek działania kwasów produkowanych przez bakterie w płytce nazębnej. Na pojawienie się próchnicy ma wpływ wiele różnych czynników, a do najważniejszych z nich należy ilość spożywanego w diecie cukru, a także nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Nieleczona, w konsekwencji może doprowadzić do powstawania ubytków zębowych oraz bolesnych dolegliwości. W zależności od tego, na jakim etapie próchnica zostanie wykryta, można zastosować różne metody – od prostych zabiegów związanych z oczyszczaniem zębów aż po konieczność wypełnienia ubytku plombą, leczenia kanałowego, a w najgorszym wypadku – usunięcia zęba. Jeśli w wyniku próchnicy czeka cię leczenie kanałowe – Niebodent.pl to miejsce, w którym dowiesz się, na czym polega zabieg, jak się do niego przygotować oraz jak wygląda cały proces odbudowy zęba po zabiegu.

Kiedy należy udać się do dentysty?

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym to najlepsza droga do zachowania pięknego, zdrowego uśmiechu. Stałe kontrolowanie stanu uzębienia umożliwia wczesne wykrywanie zmian chorobowych i uniknięcie kosztownego i długotrwałego leczenia. Jeśli jednak z różnych względów, systematyczne wizyty u stomatologa, stanowią dla nas problem, koniecznie należy udać się do niego, gdy zauważymy niepokojące objawy – narastającą nadwrażliwość zębów, ból, widoczne zaczerwienienie czy krwawienie dziąseł, które to mogą stanowić pierwsze symptomy rozwijającej się choroby.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%