Zamknij

Samodzielny montaż fotowoltaiki - czy będzie taniej?

22:03, 04.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:04, 04.05.2021

Inwestycja w fotowoltaikę jest dość kosztowna, dlatego wiele osób szuka oszczędności. Jedną z nich może okazać się fotowoltaika do samodzielnego montażu. Dowiedz się, czym jest fotowoltaika oraz na czym polega samodzielny montaż instalacji.

Z każdym rokiem rośnie popularność ekologicznych źródeł pozyskiwania energii. To wszystko za sprawą coraz większej świadomości społeczeństwa odnośnie do potrzeby dbania o środowisko. Statystyki wykazują, że obecnie ponad 90% pozyskiwanej energii pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, co w przyszłości może skutkować wyczerpaniem tych zasobów. Aby uniknąć tej sytuacji, coraz częściej decydujemy się na źródła odnawialne, co daje gwarancje nie tylko niewyczerpanych zasobów, ale również niższych kosztów eksploatacji.

Jednym ze źródeł odnawialnych jest fotowoltaika, która rozwija się dynamicznie i cieszy się tendencją wzrostową. Inwestycja jest dość kosztowna, dlatego wiele osób szuka oszczędności. Jedną z nich może okazać się fotowoltaika do samodzielnego montażu. Dowiedz się, czym jest fotowoltaika oraz na czym polega samodzielny montaż instalacji.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem, którego zadaniem jest przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Jest on możliwy dzięki specjalnym panelom fotowoltaicznym montowanym najczęściej na dachach. Najlepszą wydajnością cieszą się poszycia o kącie nachylenia 30-40 stopni. Możliwy jest również montaż instalacja na gruncie bądź elewacji budynku, co pozwala na zmianę kątu nachylenia paneli w zależności od pory roku. Z tej technologii można korzystać niemal wszędzie, jednak ilość pozyskanej energii będzie zależna od szerokości geograficznej, pory roku oraz pory dnia. W przypadku mniej korzystnych warunków należy zwiększyć moc instalacji.

Konwersja promieniowania słonecznego w prąd elektryczny zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych. Ogniwa te są półprzewodnikiem i najczęściej zawierają krzem krystaliczny. W wyniku padania światła słonecznego zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, w wyniku którego pozyskana energia przekształcana jest w prąd stały. Po dotarciu do falownika prąd stały zamieniany jest w prąd zmienny, który płynie do naszych gniazdek.

Zalety fotowoltaiki

Każdego roku wzrasta opłacalność fotowoltaiki, co z pewnością wpływa na popularność tego źródła energii odnawialnej. Coraz częściej na dachach można zauważyć panele fotowoltaiczne, a to wszystko za sprawą korzyści, jakie niesie za sobą montaż tej instalacji.

Do najważniejszych zalet fotowoltaiki można zaliczyć:

Darmowy prąd każdego dnia,
Niski koszt eksploatacji,
Zmniejszenie wysokości rachunków,
Ekologiczność,
Możliwość całkowitej rezygnacji ze źródeł konwencjonalnych,
Bezobsługowość instalacji,
Zwrot inwestycji w ciągu 10 lat.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna to koszt około 20 000 zł, co sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Często warianty ekonomiczne są kluczowe w podejmowaniu decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych. Regionalne programy pomocowe umożliwiają uzyskanie dofinansowania na instalacje, jednak dla niektórych kwoty te są nadal niewystarczające. Jednym ze sposobów na oszczędność jest samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych. Sprawia on, że koszt wykonania instalacji maleje o 20-30%, co zapewnia oszczędność kilku tysięcy. Uzyskując przy tym dofinansowanie, można sprawić, że koszty instalacji będą niewielkie.

Ekonomiczność samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych sprawiła, że na rynku pojawiły się zestawy do samodzielnej instalacji (zobacz tutaj), które zawierają szczegółową instrukcję postępowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możliwe jest również zasięgnięcie porady u przedstawiciela. Zanim jednak przystąpimy do realizacji, musimy upewnić się, że spełniamy wszelkie niezbędne wymagania. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy posiadamy, chociaż minimalne zdolności techniczne, gdyż źle wykonana instalacja sprawi, że inwestycja nie będzie opłacalna ze względu na jej zaniżoną wydajność. Musimy również posiadać odpowiednie narzędzia (wiertarka, drabina itp.) oraz stosowne uprawnienia. W przypadku paneli fotowoltaicznych wymaga się posiadania uprawnień do prac na wysokości, a także uprawnień SEP do 1000 V. Kompetencje SEP posiada każdy elektryk.

Według prawa budowlanego montaż paneli fotowoltaicznych o mocy do 40 kW nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jednak musimy powiadomić lokalnego dostawce o zamiarze przyłączenia do sieci. Stosowny formularz zazwyczaj umieszczany jest w zakupionym zestawie. Niestety wybierając tę metodę, nie mamy pewności, że instalacja zostanie wykonana prawidłowo oraz nie otrzymujemy gwarancji, którą zapewnia producent przy montażu paneli przez specjalistyczną ekipę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%